REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

"Pan Samochodzik i templariusze" już na Netfliksie. Czym różni się od serialowej adaptacji książki?

Pan Samochodzik zajechał swoim kultowym wehikułem na Netfliksa. Oczywiście, odpowiednio stuningowany, żeby wpasować się w gusta współczesnych widzów. Jak film platformy ma się do poprzedniej serialowej adaptacji słynnej powieści Zbigniewa Nienackiego z 1971 roku?

12.07.2023
20:20
pan samochodzik netflix różnice serial
REKLAMA

W przypadku netfliksowego "Pana Samochodzika i templariuszy" należałoby powiedzieć, że jest to film inspirowany powieścią Zbigniewa Nienackiego, bo twórcy uwspółcześniają oryginał, jak tylko mogą - wprowadzają nowe wątki i postacie. Serialowa adaptacja z 1971 roku nosi natomiast znamiona czasów, w których powstała, a przede wszystkim ówczesnych produkcji telewizyjnych. Tym samym siłą rzeczy, chociaż obie wersje oparte są na tym samym materiale źródłowym, mocno się od siebie różnią.

REKLAMA

Pan Samochodzik i templariusze - różnice między adaptacjami

"Samochodzik i templariusze" z 1971 roku to prosty serial przygodowy dla młodzieży z walorami edukacyjnymi. Twórcy od razu zabierają nas w podróż z głównym bohaterem i trójką harcerzy, którzy zamierzają odnaleźć skarb tytułowego zakonu. Szukając kolejnych wskazówek trafiają na liczną konkurencję - przede wszystkim pod postacią drużyny kapitana Petersena i stosującej nieczyste zagrywki Iwony. Produkcja wypełniona jest ciekawostkami historycznymi, serwowanymi nieraz widzowi kosztem stopowania akcji.

Czytaj także:

Netflix ewidentnie chciał, aby jego "Pan Samochodzik i templariusze" był nowoczesnym kinem przygodowym, w którym opowieść toczy się przy wykorzystaniu licznych atrakcji gatunkowych. Dlatego już w pierwszej scenie jesteśmy świadkami ekscytującego pojedynku w latarni morskiej w Lipawie. I w tej wersji nie brakuje historycznych ciekawostek - w przeciwieństwie do serialu są one podawane w trakcie scen akcji, bez zatrzymywania dynamicznej narracji. Mamy też o wiele mocniej wybrzmiewające konflikty, głównie za sprawą wprowadzenia czarnego charakteru pod postacią Adiosa - brutalnego i koszącego wszelką konkurencję argentyńskiego poszukiwacza skarbów. To on będzie solą w oku głównego bohatera w wyścigu po bogactwa tytułowego zakonu.

U Netfliksa stawka jest o wiele wyższa niż w serialu, bo skarb templariuszy skrywa niesamowite moce i może zachwiać równowagą między siłami dobra i zła. Dlatego bohaterowie tak zaciekle dążą do jego odnalezienia. Protagonista musi w miarę rozwoju akcji połączyć siły z trójką harcerzy, nieprzychylną mu dziennikarką oraz córką zabitego przyjaciela Petersona. "Pan Samochodzik i templariusze" to na dobrą sprawę jego origin story.

Pan Samochodzik - czyli kto?

W serialu Pan Samochodzik jest historykiem sztuki i detektywem amatorem. Od razu zaskarbia sobie sympatię widzów, jako opiekun harcerzy - bohaterów już łączy jakaś więź, chłopcy od razu zwracają się do niego tytułowym pseudonimem. Przez dużą część filmu Netfliksa "Pan Samochodzik" w ogóle nie pada, wszyscy zwracają się do protagonisty per Tomasz. Ksywka przylega do niego dopiero za sprawą harcerzy, których zachwycają możliwości jego wehikułu.

Zadaniem wcielającego się w główną rolę w serialu Stanisława Mikulskiego było odegranie wyrozumiałego i zabawnego mentora dla harcerzy, który imponuje wszystkim swoją wiedzą. Pan Samochodzik Mateusza Janickiego w filmie Netfliksa na wszystkie możliwe sposoby odpycha resztę bohaterów, jest zarozumiały i nie chce być figurą ojca dla jednego z towarzyszących mu chłopaków. Tutaj uwydatnione są jego negatywne cechy.

Pan Samochodzik i templariusze - Netflix

Tomasz jest znanym historykiem sztuki i łowcą skarbów działającym na zlecenie Muzeum Narodowego. W przeciwieństwie do bohatera serialu, zamiast wzbudzać sympatię, epatuje pychą i pewnością siebie. Nie chce z nikim współpracować, bo uważa, że sam sobie poradzi z każdym niebezpieczeństwem. W miarę rozwoju akcji, żeby zdobyć skarb, będzie więc musiał ten egoizm przepracować. Nie należy to do łatwych zadań, więc często wdaje się w konflikt tak z harcerzami, jak i z pozostałą częścią swojej drużyny.

Pan Samochodzik i templariusze - wehikuł

Prócz olbrzymiej wiedzy historycznej najważniejszym w książkach Zbigniewa Nienackiego atrybutem Pana Samochodzika zawsze był pojazd, od którego wziął się tytułowy przydomek. W serialu ten kultowy wehikuł rzeczywiście wygląda dziwnie, ale kiedy życie Iwony jest zagrożone, wszystkim szczęka opada na widok głównego bohatera wjeżdżającego do jeziora, aby kobietę uratować. Podobnie w filmie groteskowe wręcz auto potrafi zmienić się w łódkę, ale to nie jedyna nadzwyczajna funkcja, jaką może się pochwalić.

Samochodzik i templariusze - serial

Wehikuł w "Panu Samochodziku i templariuszach" od Netfliksa potrafi rozwijać niesamowite prędkości. Podczas jednego ze starć z przeciwnikami okazuje się, że ma zamontowane działka, którymi łatwo można wroga zranić. W terenie, gdy bohater znajduje się z dala od cywilizacji, można na nim zaparzyć również ulubiony napój, w tym wypadku kakao z kurkumą.

Pan Samochodzik i templariusze - harcerze

Największe zmiany między serialem a filmem widać na przykładzie harcerzy. W pierwszej wymienionej produkcji jest to trzech chłopców, którzy, chociaż nieznacznie różnią się cechami charakteru, w rzeczywistości są jednym bohaterem zbiorowym. To kochane urwisy - potrafią wyciąć kawał nielubianemu dorosłemu, ale wykazują się też empatią, łatwo zawierają przyjaźnie i pędzą na ratunek mentorowi, gdy trafi w tarapaty. Netflix wykorzystał postacie harcerzy, aby mocno uwspółcześnić opowieść. Dwóch z nich to chłopcy, a trzecia to dziewczyna o pseudonimie Wiewióra.

Harcerze w filmie są gnębieni przez silniejszych kolegów, którzy każą im taplać się w szambie. Sami nawet nazywają się frajerami. Każde z nich jest jednak osobną postacią - z indywidualnymi cechami. Dzięki temu Wiewiórze zdarza się rozprawiać na temat szowinizmu. Staje się to wręcz leitmotivem produkcji, bo twórcy wykorzystują feministyczne zacięcie bohaterki jako powtarzający się żart.

REKLAMA

Pan Samochodzik i templariusze - już na platformie Netflix

Adaptacje książki Zbigniewa Nienackiego dzieli ponad 50 lat, dlatego mówimy tu o zupełnie innych opowieściach, skierowanych do różnych odbiorców. Serial z 1971 roku można dzisiaj oglądać z nostalgiczną łezką w oku i dobrze się przy tym bawić. Młodszych odbiorców karmionych na co dzień kinowymi widowiskami, nie ma jednak szans porwać. Do nich z pewnością o wiele bardziej przemówi dynamiczny i żywiołowy film Netfliksa.

Film "Pan Samochodzik i templariusze" obejrzycie na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA