REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

PlayStation Home

PlayStation 3 potrzebuje czegoś mocnego, grywalnego. Brakuje na tej konsolce tytułu, który wspomógłby sprzedaż i poprowadził dzielne dziecko Sony do wygrania bitwy o prym na rynku konsol następnej generacji. Szefowie japońskiej firmy zebrali się w jednym pomieszczeniu i ruszyli mózgownicami, co mogliby wymyślić, żeby sytuację na rynku poprawić. Po kilkunastu dniach ciągłego przebierania myślami udało się wykombinować wirtualny świat, po którym poruszają się żywi ludzie, spotykając się ze sobą, rozmawiając i chodząc na przeróżne atrakcje. Choćby grę w kręgle, bilard, oglądanie zwiastunów gier konsolowych na ekranach kinowych i wiele więcej. Takie drugie życie. Zapraszam zatem do lektury, czym jest PlayStation Home.

11.03.2010
16:08
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Home to działająca w czasie rzeczywistym społeczność sieciowa, łącząca wszystkich użytkowników PlayStation 3 podpiętych do sieci. Pozwala na rozmowy pomiędzy nimi, wspólne wypady na zakupy, do kina czy też imprezy w poszczególnych mieszkaniach. Ową aplikację pobierzemy poprzez znany wszystkim posiadaczom konsoli, PlayStation Store, oraz odpalimy bezpośrednio z XMB. Ma to być program darmowy, lecz wyłącznie w postaci podstawowej, bo za wszelkie dodatki, typu nowe meble, ciuchy czy inne atrakcje nie wliczające się do podstaw, zmuszeni zostaniemy uiścić drobną opłatę. Dokładnych danych na ten temat brakuje, ile miałaby ona wynosić. Premiera systemu nastąpi w okolicach wiosny 2008 r. Początkowo szykowano się na sierpień - październik bieżącego, lecz z powodu bardzo wolno przebiegających prac nad owym programem, Sony zmuszone zostało dać więcej czasu leniwym programistom. Od kwietnia rozpoczęły się zamknięte beta-testy dla maks. 15.000 użytkowników, a już na przełomie września - października rozpocznie się otwarta beta, dla każdego chętnego do 50.000 osób jednocześnie. Tak więc spieszcie się i wypatrujcie PSHome w sklepie, bo gwarantuję, iż miejsca zostaną szybko pozajmowane.

REKLAMA

Cały główny kompleks owej aplikacji nazywa się "Lożą Główną". Mieści się tutaj wiele przejść do poszczególnych atrakcji dla mieszkańców, a także piękny taras widokowy na jezioro, ławeczki, park, automaty do gier - słowem, jest dużo miejsca do spotkań i przeprowadzania rozmów. A te możemy pisać własnoręcznie, wybierać spośród dostępnych już na ekranie, bądź też komunikować się za pomocą headseta. W aktualnej wersji Home, do głównej loży wejdzie zaledwie 64 graczy, lecz z czasem liczba ta zacznie się zwiększać. Głównym założeniem Sony przy tworzeniu tegoż wielkiego świata jest możliwość ingerencji w jego podstawy nawet poprzez zwykłego użytkownika. Ma on opcję rozbudowy Home'a o własne mieszkanie czy konkretny teren, którym będzie się opiekował. Niezależnie od tego czy to developer, zwykły gracz, czy też producent, każdy otrzyma jednakowe uprawnienia. Chwali się pomysł stworzenia "Hall of Fame". Odpowiednika "achievements" z X360, czyli pomieszczenia w którym umieszczane będą wszystkie nasze trofea i osiągnięcia z danych gier. Co ciekawe, każdy użytkownik Home'a bez problemu może wejść i zwiedzić galerię sław należącą do konkretnej osoby. Gra zaoferuje opcję przeprowadzenia wewnętrznych transakcji pomiędzy poszczególnymi graczami, którzy mogą kupować i sprzedawać sobie wszystko co chcą. Teoretycznie każdy przedmiot znajdujący się na ziemi, może zostać wprowadzony do świata Home'a.

Bardzo interesującą wiadomością jest fakt, iż w owej aplikacji będą organizowane przeróżne atrakcje, które aktualnie dzieją się np. w Lipsku na targach. Jeśli takowe akurat w danym momencie będą się odbywać, siedząc we własnym mieszkanku, zobaczymy w TV zwiastuny najnowszych gier pobieranych w tle automatycznie z tej wielkiej imprezy, a nawet oficjalne przemówienia czy oświadczenia na samym środku loży głównej. Wspaniałe! Przewidziano opcję nagradzania użytkowników biorących udział w konkursach z nagrodami. Obecnie beta pozwala na umeblowanie pokoju dokładnie tak jak chcemy, lecz testerzy skarżą się na niską liczbę mebli do wyboru, co oczywiście ma zostać dopracowane w finalnym produkcie. Pojawiają się obawy dotyczące tego, iż gracze mogą bez przerwy przebywać we własnym domku, zamiast latać do sklepu po nowe gry. Do tej drugiej opcji przekonywać ma ich stoisko w osobnej sali, gdzie odnajdziemy możliwość przetestowania dema najnowszej produkcji, a także zerknięcia na trailery z tejże.

Początkowo Home dostępny ma być jedynie dla PlayStation 3, lecz w przyszłości Sony planuje wprowadzić możliwość wejścia do tej aplikacji także z poziomu PSP, a nawet telefonów komórkowych marki Sony Ericsson. Naturalnie w przypadku ostatniej platformy, możliwe będzie jedynie zerknięcie na listy przyjaciół, ewentualną rozmowę z nimi, ukończenie transakcji, biznesów czy przeczytanie nowinek dotyczących aktualnie odbywających się wydarzeń w loży głównej. Sony zamierza pozwalać na umieszczanie reklam wewnątrz programu, a także stworzenie czegoś na zasadzie domu aukcyjnego posiadającego prawdziwe produkty na sprzedaż, wystawiane przez innych użytkowników. Za możliwość rozpoczęcia takiej licytacji zapłacimy nieco grosza, lecz przy liczbie graczy katującej "Wirtualne Mieszkanko" z pewnością szybko pozbędziemy się zbędnego balastu. Pliczek podstawowy zawierający w sobie to co jest potrzebne do gry, ma zajmować NIE więcej niż 500 MB, a to nie jest wiele. Liczba znajomych sięga górnej graniczy 50 osób, czyli dokładnie tylu, na ile pozwala lista dostępna w XMB. W przyszłości ma ona zostać powiększona. Zawartość aktualizowana będzie co tydzień, czyli dla przykładu, wysyp nowych trailerów, dem czy aktualizacji rozpocznie się w każdy czwartek o 17.00. Nazwa naszej postaci będzie identyczna z tą, którą posługujemy się w PSN.

Ciekawie zapowiada się możliwość organizowania występów graczy podczas rozgrywki wieloosobowej w daną grę. Użytkownicy Home będą mogli podziwiać ją na żywo, siedząc w specjalnie przygotowanej loży, lecz niestety za wstęp zmuszeni będą zapłacić. Oczywiście pieniędzmi z portfela naszej postaci. To co będzie się działo w naszych apartamentach, zależy wyłącznie od nas i możemy robić tam dokładnie wszystko to, na co pozwalać będzie aplikacja. Sony nie miesza się w sprawy osobiste danego gracza. Ten jednak nie będzie mógł pozwolić sobie na taką zabawę, przebywając w loży głównej. Możemy za wulgarne słownictwo np. otrzymać nawet bana, blokującego zabawę na kilka dni, lub tygodni. Obecnie interakcja z otoczeniem jest dość wysoka, możemy robić wszystko to co oglądaliśmy na filmikach zaprezentowanych podczas targów. Rozmowy z postaciami prezentują się zabawnie, a wyrażanie emocji wygląda idealnie. Dokładnie wiemy, o co komu chodzi, gdy ten zrobi dany gest bądź ruch.

REKLAMA

Graficznie jest bardzo ładnie, tu nie chodzi jednak o oprawę wizualną, a przede wszystkim wspaniałą zabawę. Mimo wszystko, jestem pozytywnie zaskoczony wyglądem tej aplikacji. Prezentuje się ona zdecydowanie lepiej od niejednej komercyjnej gry, a z pewnością jeszcze zostanie to udoskonalone. Całość jest pokryta ostrymi i wyraźnymi teksturami, sprawia przyjemne wrażenie, woda to istny majstersztyk, a sale kinowe, Hall of Fame, bądź też nasze apartamenty to małe dzieło sztuki i za to należą się wielkie brawa programistom, iż byli w stanie dokonać czegoś takiego. Ze zdobytych informacji wiadomo, iż obecnie jeszcze jest dużo błędów w samej grze i nie nadaje się ona do publicznego opublikowania. Występują takie bugi jak migające włosy postaci, nie wiadomo dlaczego, lub samoczynnie zmieniający się awatar. Niespodziewanego pukania do drzwi także nie usłyszymy w chwili obecnej, wstęp innych graczy do naszego apartamentu może się odbyć jedynie poprzez wysłanie im zaproszenia oraz obecność naszej postaci w mieszkaniu. Inaczej nici z wizyty.

PlayStation Home zapowiada się wspaniale. Będzie to z całą pewnością kapitalna usługa sieciowa z mnóstwem możliwości na zabawę. Gigantyczna liczba osób zamieszkująca serwery, planowane przez Sony możliwości, udekorowanie własnego apartamentu i rozmowy z innymi użytkownikami PS3 to jedynie drobne smaczki, które czekają nas podczas obcowania z tą aplikacją. Każdy kolejny tydzień przyniesie nowe atrakcje, a skoro dodamy do tego fakt, iż podstawowa wersja programu zostanie udostępniona darmowo, aż mnie ciarki przechodzą na samą myśl. Ne mogę się już doczekać premiery, niestety ustalonej na rok 2008. Pozostaje mi wypatrywać bety i ściągać ją jak najszybciej. Miejsc jest ledwie 50.000, a posiadaczy PS3 ponad 4 mln. Stoczę ciężki bój…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA