REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Co wydarzyło się pomiędzy Powrotem Jedi a Przebudzeniem Mocy? Dowiemy się tego z Battlefronta II

Już niedługo na ekranach kin pojawi się Ostatni Jedi, ósmy epizod gwiezdnej sagi. Tymczasem w tym roku miała miejsce jeszcze jedna premiera, kluczowa z punktu widzenia kanonu Gwiezdnych wojen.

08.12.2017
11:29
Star Wars Battlefront II zwiastun
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, cały materiał to jeden wielki spoiler związany z grą Star Wars: Battlefront II. Przeznaczony dla tych, którzy nie zamierzają grać w tę produkcję. Jeżeli przygoda z Battlefrontem II jeszcze przed tobą, radzimy wstrzymać się z lekturą tego tekstu.

Zwyczajowe ostrzeżenie za nami, przejdźmy więc do rzeczy. Dziś zajmiemy się tak zwanym expanded universe, a więc twórczością związaną z Gwiezdnymi wojnami, która nie została stworzona przez studio Lucasfilm. Książki, gry i komiksy nawiązujące do gwiezdnej sagi są z nami od dekad, ogłoszono jednak, że wraz z przejęciem Lucasfilmu przez Disneya wszystkie te opowieści przestają być uznawane jako oficjalne.

Kanon budowany jest więc od nowa. A to oznacza, że jakiekolwiek dzieła opisujące wydarzenia po filmowym Powrocie Jedi przestają być aktualne i stanowią alternatywną rzeczywistość, jak to teraz nazywa Disney. Jaki jest więc oficjalny bieg wydarzeń, łączący Powrót Jedi i Przebudzenie Mocy? Na razie znamy jego część. Został on opowiedziany przez Electronic Arts w grze Star Wars: Battlefront II. A my, dla wygody osób nie przepadających za grami, wam go nieco przybliżymy.

Nie będziemy jednak streszczać akt po akcie wydarzeń z gry. Skupimy się wyłącznie na wydarzeniach, które są istotne dla całego uniwersum.

Operation Cinder, czyli ostatnia wola Imperatora.

Palpatine nie spodziewał się porażki w bitwie o Endor, nie spodziewał się też swojego zgonu. Mimo tego był na to przygotowany, zostawiając dokładne instrukcje, co Imperium ma dalej czynić w razie jego śmierci. Celem operacji Cinder (trzymam się angielskiej wersji, nie ufam polskiemu tłumaczeniu gry) było… zniszczenie zarówno Rebelii, jak i samego Imperium, które „nie zasługiwały, by istnieć bez niego”.

Battlefront 2 streszczenie class="wp-image-114558"

Plan zakładał zniszczenie kluczowych dla obu stron planet za pomocą generujących potężne kataklizmy klimatyczne satelitów. Efektem tego, na skutek bohaterskich działań Rebeliantów, było jednak tylko znaczące osłabienie Imperium, które zmuszone było do odwrotu i porzucenia nadzoru nad kontrolowanymi przez siebie systemami gwiezdnymi. Rozumiejąc skalę swojej porażki i prawdziwą naturę planu Imperatora, dowódcy wojskowi zaczęli budować na zgliszczach Imperium nowy byt, jakim był Pierwszy Porządek.

Dalsze losy Hana Solo i Luke’a Skywalkera.

Battlefront II, choć opowiada historię postaci do tej pory w żaden sposób niezwiązanej z głównymi bohaterami gwiezdnej sagi, daje nam kilka podpowiedzi na temat ich dalszych losów. Z gry dowiadujemy się, że Luke Skywalker, wykorzystując Moc, zaczął przeszukiwać porozrzucane po galaktyce skarbce Imperatora. W jednym z nich znajduje tajemniczy kompas. Gra nie mówi tego wprost, ale wszystko wskazuje na to, że ów kompas zaprowadził Luke’a do Pierwszej Świątyni Jedi, którą poznamy lepiej w filmie Ostatni Jedi.

Battlefront 2 streszczenie class="wp-image-114561"

Han Solo z kolei zapuścił brodę (tak, wiem, to bardzo ważna informacja) i zdecydował się pomóc swojemu najwierniejszemu przyjacielowi w oswobodzeniu jego rodzinnej planety. Mowa tu oczywiście o Chewbacce i planecie Kashyyk. Z gry nie dowiadujemy się jednak, czy to mu się udało.

Ostateczne zwycięstwo Rebelii. I (prawdopodobnie) poczęcie Rey.

Wiemy, że Rebelianci powstrzymali niebezpieczną dla całej galaktyki operację Cinder. No ale co z całym wojskiem, flotą, imperialną infrastrukturą pozwalającą na ścisła kontrolę nad przejętymi planetami? No cóż, pamiętacie scenę z Przebudzenia Mocy, w której Rey zbiera złom z Gwiezdnego Niszczyciela? Ów wrak był pamiątką po bitwie o Jakku. Była to wielka gwiezdna bitwa, w której Sojusz Rebeliantów z trudem i po wielu dramatycznych zwrotach akcji pokazanych w grze w końcu rozgromił militarną potęgę Imperium, zmuszając niedobitki do odwrotu.

Battlefront 2 streszczenie class="wp-image-114564"

Bohaterowie gry i tej bitwy – Iden Versio i Del Meeko – zakochują się w sobie, biorą ślub i doczekują się potomstwa. Gra nie mówi tego wprost, jest to tylko moja interpretacja, ale jej twórcy mocno mrugają okiem do gracza sugerując, że bohaterowie gry to rodzice… Rey, jednej z głównych bohaterek nowej trylogii.

REKLAMA

Na tym nie koniec.

Twórcy gry Star Wars: Battlefront II zapowiedzieli fabularne rozszerzenia do gry. Tak jak sama gra, będą one uznawane za kanoniczne, a więc będące częścią oficjalnie przyjętej historii Gwiezdnych wojen. Na pewno przygotujemy podobne streszczenie dla nie-graczy, jak tylko się pojawi. Będę też wdzięczny za informację zwrotną: preferujecie ogólną analizę wpływu historii na całe uniwersum – jak powyższa – czy dokładnie streszczenie scenariusza, w tym wątków istotnych dla gry ale nie mających żadnego wpływu na owo uniwersum? Na pewno zajrzę do działu komentarzy pod powyższym tekstem, streszczając pierwsze fabularne DLC do gry. Jego premiera planowana jest na 13 grudnia bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA