REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. Dzieje się

Odcinek „Świnki Peppy” pt. „Spider Web” został zakazany. To przez skargę widza

Trzeba przyznać, że animowana seria pt. „Świnka Peppa” jest trochę… niepokojącą bajką. Mimo tego jest też produkcją, w ostatecznym rozrachunku, raczej niegroźną. Jednak jeden z jej odcinków wywołał ogromne zamieszanie w Australii. Został on oficjalnie zakazany ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych. O co dokładnie chodziło?

18.04.2024
12:01
Odcinek Świnki Peppy zakazany w Australii
REKLAMA

Mowa tutaj o 22. odcinku 4. sezonu. Epizod „Spider Web” (zbieżność nazw przypadkowa) przedstawia powrót przyjaznego pająka imieniem Mr. Skinny Legs do Peppy. Odnalazł on swoją drogę powrotną do domu rodzinnego świnki. Jest ogólnie lubiany przez prawie wszystkich członków rodziny. Jego fanką nie jest tylko mama Peppy. Bardzo się go boi i prosi, żeby ktoś wyniósł go na zewnątrz, gdzie jego miejsce. Tata eskortuje niechcianego gościa do ogrodu, ale wciąż nie znajduje się on wystarczająco daleko od domu. Decydują się więc na drzewo koło wzgórza. Tam Mr. Skinny Legs zaczyna tkać przepięknie mieniącą się w promieniach słońca sieć. Tata Peppy wspomina, że takie działanie wiąże się z bardzo ciężką pracą. Przestrzega, że nie wolno niszczyć dzieła pająka, ponieważ będzie on wtedy musiał zacząć wszystko od początku. Okazuje się, że Mr. Skinny Legs przeciągnął swoją sieć aż do samochodu obok domu. Tata musi jakoś dostać się do pracy, ale pamięta też o swojej wcześniejszej przestrodze. Peppa wpada na pomysł, żeby rodzic skorzystał z jej małego rowerka. Tata akceptuje tę propozycję, co doprowadza do zabawnej sytuacji, gdy wielka świnka jedzie na mikroskopijnym w stosunku do niej pojeździe.

REKLAMA

Odcinek Świnki Peppy z pająkiem zakazany w Australii

Z każdego odcinka dzieci oglądające bajkę powinny wyciągnąć jakiś wniosek. Wyżej opisany epizod to lekcja dotycząca tego, że nie należy bać się pająków. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w Australii wiele gatunków pająków stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Przesłanie „Świnki Peppy”  może być więc bardzo problematyczne. Jest ono też skierowane do najmłodszych, a ci przecież bardzo szybko są w stanie wyłapać podprogowy przekaz. Całą aferę zapoczątkowała pojedyncza skarga jednego z widzów. Okazało się, że Mr. Skinny Legs jest z wyglądu bardzo podobny do samca pająka lejkowatego, który jest jednym z najbardziej niebezpiecznych gatunków. Pracownicy Australian Broadcasting Corporation zapoznali się z treścią zażalenia i uznali, że emisja tego odcinka była nieodpowiedzialna. Natychmiast zakazano jej w australijskiej telewizji oraz Internecie.

22. odcinek 4. sezonu bajki Świnka Peppa

Cała sprawa jest o tyle kuriozalna, że Mr. Skinny Legs pojawia się w kilku odcinkach serialu „Świnka Peppa”. Jednak zakazany został tylko jeden. Oczywiście rodzicielskie obawy są uzasadnione. Australia jest pełna niebezpiecznych gatunków zwierząt, przed którymi ludzie chcą chronić swoje dzieci. Jednak czy bajka może aż tak mocno wpłynąć na ich postrzeganie świata? Tego nie wiadomo.

REKLAMA

Więcej newsów czytaj na łamach Spider's Web (tutaj jest bezpiecznie):

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA