REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

The Whispered World

Gry przygodowe - mimo że przez wielu uważane za mocno hermetyczne - ulegają ciągłym przemianom. Doskonałym tego przykładem jest ich oprawa wizualna, która na przestrzeni lat mocno zmieniła swoją konwencję. Dawniej rządziła dwuwymiarowa i kolorowa grafika, oferująca bardzo przyjemne doznania estetyczne. Co prawda i dzisiaj spotykamy się z podobnie wykonanymi produkcjami, ale są to tylko nieliczne wyjątki odbiegające od reguły, jak na przykład Runaway 2 czy So Blond. Warto w tym miejscu wspomnieć o humorze występującym w wielu starych grach przygodowych, który towarzyszył graczom podczas rozwiązywania kolejnych zagadek. Miejmy nadzieję, że nadchodzące dzieło Bad Brain Entertainment - The Whispered World - przypomni dawny kanon, oddając nam przepiękną, ręcznie rysowaną grafikę i sporą dawkę humoru.

11.03.2010
23:34
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Wbrew pozorom bycie klaunem to wcale nie taka prosta i przyjemna sprawa, jak mogłoby się wydawać. Doskonale wie o tym młodziutki Sadwick, który sam - pochodząc z cyrkowej rodziny - jest błaznem. Razem z tatą i starszym bratem podróżuje po różnych zakątkach globu zabawiając ludzi i starając się w ten sposób zarobić trochę grosza. Pomimo to, nie mają lekkiego życia. Podobna sytuacja dotyczy również innych obywateli kraju. Wysokie podatki, napady nieprzyjaznych band... To wszystko powoduje, że życie nie należy do nazbyt przyjemnych. Pewnej nocy Sadwick ma dziwny sen, w którym odwiedza go niebieska postać. Mówi mu o czyhającym niebezpieczeństwie i nakazuje wyruszyć w podróż, mającą na celu ocalenie świata. Sadwick, nie bardzo wiedząc dokąd konkretnie ma się udać, bez większego namysłu wyrusza przed siebie w daleką i niebezpieczną drogę.

REKLAMA

The Whispered World stanowi klasyczną pozycję przygodową, której miejscem akcji jest fantastyczny świat pełen osobliwych postaci i scenerii. Mimo bajkowej oprawy wizualnej, autorzy kierują swoją produkcję przede wszystkim do starszych graczy, jednak w początkowej fazie produkcji było zgoła inaczej. Dla przykładu, główny bohater wyglądał bardzo dziecinnie. Obecnie sytuacja ta uległa znacznej zmianie. Poza tym, sama historia opowiedziana w dziele Bad Brain Entertainment zyskała bardziej wyrafinowanego charakteru.

Duże zmiany, jakie zaszły w The Whispered World, związane były z licznymi zawirowaniami występującymi w samym procesie jego tworzenia. Najpierw rozpoczął nad nim pracę projektant oraz rysownik Marco Hullen. Firma Bad Brain Entertainment kupiła od niego scenariusz i przystąpiła do nadawania mu odpowiedniej formy. Niestety, producent - ze względu na problemy finansowe - musiał zakończyć tworzenie The Whispered World. Nie ugasiło to jednak zapału samych autorów, którzy postanowili kontynuować projekt i po jego zakończeniu udostępnić grę w Internecie za darmo. Jak to zwykle bywa, twórcom zabrakło czasu na nieodpłatne tworzenie przygodówki... Dlatego Marco Hullen zaczął ponownie szukać sponsora, jakim ostatecznie stało się Daedalic Entertainment, które postanowiło uczynić The Whispered World jeszcze lepszym.

Przygotowane zagadki ograniczają się głównie do odpowiedniego wykorzystywania przedmiotów. Jednakże istotne są również rozmowy z napotykanymi postaciami. Warto wspomnieć, że Sadwickowi bez przerwy towarzyszy jego przyjaciel - zielony i zabawny robak imieniem Spot. Ma on bardzo ważne znaczenie dla samego przebiegu rozgrywki, bo może przyjmować różne ciekawe formy (między innymi toczącej się piłki), czym pomaga w rozwiązywaniu łamigłówek.

REKLAMA

Twórcy przygotowali sporą liczbę różnorodnych miejsc do zwiedzenia, które pod względem wizualnym wypadają wręcz znakomicie. The Whispered World swoim wyglądem przypomina niemal perfekcyjnie narysowany i piękny serial animowany. Co ciekawe, niektóre elementy występujące na lokacjach są bardzo dobrze animowane, jak chociażby unoszący się dym lub woda płynąca z wodospadu. W chwili obecnej trudno jest sensownie ocenić oprawę muzyczną, ale jeden z utworów udostępnionych na oficjalnej witrynie The Whispered World wypada naprawdę dobrze i już teraz można przyznać, że oddaje atmosferę produkcji.

Reasumując, The Whispered World to interesująca pozycja dla wszystkich lubiących przygodówki. Przypadnie do gustu najbardziej tym, którzy tęsknią za klasycznymi pozycjami ze stajni Lucas Arts, takim jak na przykład Monkey Island. Warto wspomnieć, że stanowiły one w pewnym stopniu inspirację dla samych autorów. Niewątpliwie największe wrażenie w The Whispered World robi przepiękna oprawa wizualna, ale pamiętano także o ciekawej i przejmującej historii, uzupełnianej przez elementy komiczne. Premiera została przewidziana na grudzień tego roku, jednak aktualnie w naszym kraju brakuje dystrybutora, który zechciałby wydać produkcję Bad Brain Entertainment. Ale sytuacja ta zawsze może ulec zmianie. Poza tym, producent nie wyklucza dystrybucji drogą elektroniczną.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA