REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Ich przeboje przed laty nuciły polskie nastolatki. Co dziś robią artyści z Blog 27 i L.O. 27?

Były sobie kiedyś dwa zespoły z tą samą liczbą w nazwach, które uwielbiała młoda publiczność. Mowa o L.O.27, na czele którego stał Kuba Molęda oraz Blog 27, założonym przez Tolę Szlagowską i Alicję Boratyn. Artyści wyrośli z ówczesnych, wyśpiewywanych w piosenkach tekstów; dorośli, lecz nie porzucili ukochanej muzyki. Co dzisiaj robią?

10.12.2023
17:26
Gwiazdy L.O.27 i Blog 27. Co dziś porabiają
REKLAMA

Ci, którzy dorastali w latach 90., z pewnością pamiętają amerykańską grupę Hanson, założoną w 1997 roku przez trójkę braci, którzy wylansowali wielki hit „MMMBop". Polską odpowiedzią na amerykański band, który był uwielbiany przez amerykańskie, ale też polskie nastolatki, został w tym samym roku zespół L.O.27. Jego skład tworzyli uczniowie szkoły podstawowej, z liderem grupy: Kubą Molędą. Młodzieńcom w tamtym czasie udało się zrobić sporą karierę, a hit "Mogę wszystko" ochoczo był nucony przez polską młodzież. Zresztą debiutancki album grupy "Mogę wszystko" z hitem o tym samym tytule, zyskał status złotej płyty. Sprzedano go w nakładzie ok. 70 tys. egzemplarzy.

Więcej o muzyce i artystach przeczytasz na łamach Spider's Web:

REKLAMA

L.O.27 odpowiedzią na grupę Hanson. Choć wylansowali jeden hit, byli uwielbiani w Polsce

Młodzi artyści nagrali co prawda jeszcze jeden album "Przyjaciele", ale nie odniósł on takiego sukcesu jak pierwszy. Jakiś czas później zakończyli działalność L.O.27, lecz nie zrezygnowali z muzyki. Każdy z pięciu chłopaków poszedł muzyczną drogą. Kuba Molęda po rozpadzie grupy razem ze starszym bratem, Maćkiem, założył grupę Mollęda, z kolei Bartek i Szymon Szopińscy są członkami grupy Boogie Boys; udzielają się też w nagraniach innych artystów jako muzycy sesyjni. Bartek Wojciechowski jest członkiem zespołu Andrzeja Piasecznego, a Łukasz Lach to współzałożyciel grupy L. Stadt.

"Mogę wszystko", L.O.27

Najbardziej medialny z grupy młodych twórców został oczywiście Kuba Molęda. 38-letni dziś Kuba przez ten czas nie zrezygnował z muzyki. Zresztą, gwiazdor swoją przygodę z show-biznesem zaczynał w bardzo młodym wieku, bo jeszcze przez założeniem grupy L. O. 27 brał udział w programie "5-10-15". Później sukces grupy przełożył się na kolejne, zawodowe projekty Molędy związane z filmem i telewizją.

Kuba prowadził m.in. program dla młodzieży "Mogę wszystko" na TVP2. Dubbingował też postaci z filmów animowanych Disneya. Przed laty, w 2006 roku wcielał się w rolę Alfreda w musicalu Romana Polańskiego "Taniec wampirów". Sukcesy muzyczne zdobywał też razem z bratem Maciejem. W 2007 roku grupa Mollęda wystąpiła z utworem "No Second Chance" w programie "Piosenka dla Europy 2007". Razem wydali album 2xM.

Kuba Molęda dał się też poznać jako uczestnik muzycznego show Polsatu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Od 2015 roku gra główną rolę Erwina, młodego artystę rockowego w spektaklu "Rapsodia z Demonem", w którym wykonuje utwory z repertuaru legendarnej grupy Queen. Molęda na swoim koncie ma również udział w popularnym festiwalu Top of the Top w Sopocie. Zresztą jego twórczość możemy podejrzeć na Instagramie, na którym chętnie komunikuje się z fanami.

Od nastolatek emo do niezależnych artystek. Co dziś robią Alicja Boratyn i Tola Szlagowska z Blog 27?

Z muzyki nie zrezygnowały również Tola Szlagowska i Alicja Boratyn, tworzące duet Blog 27. Zespół powstał kilka lat później, niż L.O. 27, bo już w latach 2000 - dokładnie w 2005 roku. Założony został przez dwie nastoletnie wówczas koleżanki: Tolę Szlagowską i Alicję Boratyn. Nazwa grupy wzięła się od ich hobby - w tamtym czasie było to właśnie blogowanie. Dziewczyny urodziły się też tego samego dnia, czyli 27 listopada. To właśnie w ten dzień, który był 13 urodzinami Ali oraz 12 Toli, wydany został debiutancki album Blog 27: <LOL>. W ciągu kilku tygodni od wejścia na muzyczny rynek, stał się jednym z najchętniej kupowanych albumów w Polsce.

Młodzieżowy zespół mierzył wysoko, promując się nie tylko w Polsce, ale też za granicą, gdzie Alicja i Tola miały trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii oraz Austrii razem ze znanym niemieckim młodzieżowym zespołem Tokio Hotel. Z kolei singiel Blog 27 "Uh La La La" trafił na listy przebojów w Niemczech, ale też i we Włoszech. Choć kariera nastoletnich gwiazd dobrze rozwijała się za granicą, a w Polsce dziewczyny były idolkami polskich nastolatków, w październiku 2006 roku Alicja Boratyn odeszła z grupy, ze względu na osobiste oraz artystyczne różnice między nią i Tolą. Boratyn rozpoczęła solową karierę, natomiast Tola Szlagowska jeszcze przez jakiś czas tworzyła zespół, zapraszając do niego nowych muzyków. W 2008 roku Szlagowska wyjechała do USA, by rozpocząć naukę w muzycznej szkole.

Blog 27

Choć Blog 27 to już nastoletnia przeszłość dziewczyn, obie mocno skupiają się na solowych projektach. Tola Szlagowska po edukacji muzycznej w USA wystartowała w 2011 roku z solową karierą. W tamtym czasie wydała kilka piosenek w języku angielskich oraz dwa utwory po polsku. Młodą artystkę reprezentowała wtedy menadżerka gwiazd, Maja Szablewska. Kilka lat później, w 2018 roku Szlagowska zaprezentowała nowy wizerunek oraz singiel "Atmosphere". W 2021 roku nagrała płytę"Subtitles", wydaną niezależnie przez Label Humans, promowaną singlem „Recycled/Fragile”. Tola wciąż działa muzycznie, lecz można odnieść wrażenie, że zdecydowanie bardziej odnalazła się poza mainstreamem. Na co dzień była gwiazda Blog 27 nie mieszka też w Polsce.

Również Alicja Boratyn odnalazła się w solowej karierze. Rok po odejściu z grupy wydała debiutancką płytę "Higher" stworzoną razem z Jackiem Perkowskim z grupy T. Love. Alicja nagrała też kilka piosenek do popularnego przed laty serialu TVN "Majka", będący polską adaptacją wenezuelskiej telenoweli "Juana la virgen". W pewnym momencie Boratyn zrobiła sobie kilka lat przerwy w muzyce, powracając do niej w 2014 roku. Została wtedy wokalistką grupy Wicked Giant, grupy będącej mieszanką takich gatunków jak pop, grunge oraz trip-hop.

REKLAMA

Alicja rozpoczęła też współpracę z grupą New People, a później założyła muzyczny projekt Ala Zastary, razem z Jakubem Sikorą, za którego w 2020 roku wyszła za mąż. W tym samym roku para wydała album "Jutro?". Zakochani tworzą muzykę z gatunku indie pop, a ich twórczość można podejrzeć na Instagramie oraz posłuchać piosenek na YouTube.

Ala Zastary
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA