REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Polski program zbiera baty za granicą, firma wszczęła dochodzenie. "Ani producenci, ani uczestnicy nie wyrazili skruchy"

Program Polsatu "Twoja twarz brzmi znajomo" po raz kolejny wywołał kontrowersje za sprawą zabiegu o rasistowskich korzeniach. Blackface znów ściągnął na organizatorów i uczestników show falę krytyki, a afera sięgnęła zagranicznych mediów. Brytyjski "The Guardian" opisał sprawę, piętnując postawę producentów.

12.09.2023
18:39
twoja twarz brzmi znajomo humble krytyka za granicą the guardian blackface rasizm
REKLAMA

Blackface w "Twoja twarz brzmi znajomo"? Stare, znamy. Polscy internauci znów kłócą się o to, czy tego typu zabieg, za którym w tym konkretnym kontekście nie stoją złe intencje, powinien być dopuszczalny w naszych programach. Swoje zdanie na ten temat wyraziłem wczoraj, zwracając przy okazji uwagę na fakt, że tym razem oburzenie wycelowane jest również w nieocenzurowane (w przeciwieństwie do przekleństw) n-word, czyli przejęte przez Afroamerykanów rasistowskie określenie. Warto podkreślić, że twórca wykonywanego przez Kubę Szmajkowskiego utworu - Kendrick Lamar - sam zwracał uwagę białym fanom, że głośne powtarzanie przez nich tego słowa nie jest jego zdaniem w porządku.

REKLAMA

Twoja twarz brzmi znajomo: program krytykowany za granicą

Aferze przyjrzał się brytyjski "The Guardian". Oczywiście, z jednej strony to, co w krajach kolonizujących wydaje się teraz nie do pomyślenia, u nas jest - siłą rzeczy - postrzegane nieco inaczej. A jednak mimo tego, że Nick Sinckler bronił programu, wiele osób - w tym czarnych Polaków - nie czuje się z tym wystąpieniem najlepiej.

O "Twoja twarz brzmi znajomo" pisaliśmy już wielokrotnie:

W oświadczeniu dla Guardiana rzecznik Banijay [francuska firma-matka, pod którą Endemol Shine produkuje format "Your Face Sounds Familiar" w Polsce - przyp. red.] powiedział: Banijay potępia lokalną realizację przez Endemol Shine Poland utworu - jest ona sprzeczna z globalnymi wartościami naszej grupy. Trwa dalsze dochodzenie wewnętrzne i zostaną podjęte odpowiednie środki. (...)

Setki użytkowników social mediów wyraziło swoje oburzenie. Ani producenci, ani uczestnicy programu nie wyrazili skruchy. Produkcja "Twoja twarz brzmi znajomo" w przeszłości była już ganiona za wykorzystywanie blackface

- czytamy w tekście.

W tekście wspomniano również m.in. Polę Gonciarz, która wcieliła się w Beyonce. Czekamy na kolejne oświadczenie stacji.

"Twoja twarz brzmi znajomo" to program emitowany przez Polsat od 2014 r. Uczestnicy produkcji mają za zadanie jak najwierniej odwzorować występy artystów polskiego i zagranicznego rynku muzycznego. Obecnie emitowana jest 19. edycja show.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA