Prześladowania zielonoskórych nie ustają. Aż trzeba było dać ostrzeżenie przed "Wicked"
Czegoś takiego nie dałoby się zmyślić. British Board of Film Classification (BBFC) postanowiło opatrzyć "Wicked" ostrzeżeniem. Wszystko przez dyskryminację... osób o zielonym kolorze skóry.
W "Wicked" zielonoskórzy łatwo nie mają. W końcu mówimy tu o prequelu "Czarnoksiężnika z krainy Oz", w którym poznajemy losy Elfaby i Glindy. Bohaterki zaczynają jako przyjaciółki, ale po spotkaniu z czarnoksiężnikiem ich drogi zaczynają się rozchodzić. Glinda pragnie bowiem popularności i zrobi wszystko, aby ją zdobyć. Elfaba pozostaje natomiast wierna sobie i swoim wartościom, przez co nieraz jest wyśmiewana. Obie stopniowo wypełniają przeznaczenie, stając się Dobrą Czarownicą z Południa i Złą Czarownicą z Zachodu.
Jakby jakimś cudem ktoś nie wiedział, Elfaba ma zielony kolor skóry. Na złą drogę spychają ją dręczenia ze strony Glindy. British Board of Film Classification, organ odpowiedzialny za klasyfikację filmów w Wielkiej Brytanii uznał, że co poniektórzy widzowie mogą to źle odebrać. Żeby uniknąć problemów postanowił więc opatrzeć "Wicked" trigger warningiem. Mówiąc w skrócie, ostrzega on widzów, aby uważali na ukazane w produkcji przejawy dyskryminacji... zielonoskórych.
Wicked - trigger warning
Ten trigger warning przed "Wicked" brzmi dokładnie: "Zielonoskóra kobieta jest wyśmiewana, zastraszana i poniżana z powodu koloru swojej skóry, a widok ulubionych postaci, które są źle traktowane – zwłaszcza gdy kolor skóry Elphaby jest wykorzystywany, by demonizować ją jako „Złą Czarownicę” – może być poruszający i przygnębiający dla niektórych widzów".
Jak podaje Daily Beast, według badania przeprowadzonego przez BBFC w 2021 roku, rodzice chcą ostrzeżeń przed rasizmem i dyskryminacją, żeby podjąć świadomą decyzję, czy dany film jest odpowiedni dla dzieci. Jak się okazuje, część z nich widzi wartość w pokazywaniu produkcji nacechowanych przykładami takiego niewłaściwego zachowania, bo to przygotowuje dzieci na to, co czeka je w prawdziwym życiu.
Mimo wszystko decyzja BBFC nie została ciepło przyjęta. Choć zdarzają się komentatorzy, którzy jej bronią, wielu z nich postanowiło ją wyśmiać. Bo oczywiście ataki na zielonoskórych można uznać za alegorię rasizmu jako takiego, ale nawet w takim wypadku zaproponowane przez organ ostrzeżenie sprowadza problem dyskryminacji do żartu.
Więcej o filmach poczytasz na Spider's Web:
- TOP musicale wszech czasów: hippisi, Audrey Hepburn, piosenka o deszczu i jeszcze więcej
- Po seansie "Wicked" widzowie wychodzą z kin wściekli. Chcą... zakazu śpiewania
- "Wicked" zaczarował box office. Film z Arianą Grande i Cynthią Erivo pobił wszystkie rekordy
- Owacje na stojąco przez 10 minut. Reakcja publiczności mówi sama za siebie. "1989" to wyjątkowy musical
- "Bridget Jones 4": kiedy premiera? Oto wszystko, co wiemy o kontynuacji kultowej romantycznej serii
"Wicked" już w kinach.