REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Willem Dafoe: 6 najlepszych filmów. Był świetny nie tylko w "Biednych istotach"

"Biedne istoty" to film, który od kilku dni widzowie mogą oglądać w kinach. Rola główna powierzona została nominowanej do Oscara Emmie Stone. Na ekranie partnerują jej m.in. Mark Rufallo oraz Willem Dafoe, który w filmie świetnie zagrał Dr Godwina Baxtera. To ekscentryczny naukowiec z ogromną traumą z przeszłości. Dafoe w najnowszej produkcji Yorgosa Lanthimosa jest nie mniej przyciągający, co sama Stone. Charakterystyczny aktor na swoim koncie ma jeszcze wiele świetnych ról w głośnych produkcjach. Oto one.

28.01.2024
14:33
Willem Dafoe najlepsze filmy
REKLAMA

"Biedne istoty" to najnowszy film greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa. Obraz powalczy o Oscara w kilku kategoriach. Typowana na zwyciężczynię w swojej kategorii jest Emma Stone, która świetnie zagrała stworzoną przez Dr Godwina Baxter (Willem Dafoe) Belle Baxter.

Sporo miejsca poświęca się obecnie w mediach zarówno samemu filmowi, jak i aktorom grającym poszczególne role. Poza Emmą Stone do Oscara nominowany został też Mark Rufallo w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowany". Aktorstwo to zresztą bardzo mocna strona tegoż obrazu. Poza Stone i Rufallo trzeba też oczywiście wspomnieć o kreacji Willema Dafoe, który świetnie zagrał ekscentrycznego naukowca - Godwina Baxtera. Jego postać mocno intryguje i momentami przeraża. 69-letni aktor w swoim portoflio ma wiele innych, świetnych kreacji. Oto moje ulubione.

REKLAMA

Willem Dafoe: TOP 6 najlepszych filmów (subiektywnie)

Więcej o zagranicznych filmach przeczytasz w Spider's Web:

Pluton

"Pluton" to film Olivera Stone'a, za który Willem Dafoe otrzymał nominację do Oscara za najlepszą kreację drugoplanową. "Pluton" jest amerykańskim filmem wojennym w reżyserii Olivera Stone'a, który sam był uczestnikiem uczestnikiem wojny w Wietnamie. Opowiada historię młodego żołnierza Chrisa Taylora, który wstępuje do armii i zostaje wysłany na wojnę w Wietnamie. Tam dołącza do oddziału dowodzonego przez dwóch zupełnie różnych sierżantów: Elias (grany przez Willemma Dafoe), który jest empatyczny i troszczy się o swoich żołnierzy, oraz Barnesa (grany przez Toma Berengera), bezwzględny i postrzegający wojnę jako okazję do ujawnienia swojej brutalności.

Produkcja Stone'a ukazuje brutalność i okrucieństwo wojny w Wietnamie oraz konflikty między żołnierzami, zarówno na polu walki, jak i wewnątrz jednostki. Jest to również obraz moralnego rozdarcia i dylematów, z jakimi borykają się żołnierze uczestniczący w wojnie, oraz krytyka polityki wojennej Stanów Zjednoczonych. "Pluton" zdobył wiele nagród oraz nominacji, w Tym Oscara dla najlepszego filmu.

Pluton zwiastun

Missisipi w ogniu

"Missisipi w ogniu" to produkcja, w której Dafoe zagrał dwa lata później po "Plutonie". Obraz w reżyserii Alana Parkera opowiada prawdziwą historię trzech obrońców praw obywatelskich, Jamesa Chaneys, Andrew Goodmana i Michaela Schwernera, którzy zostali zamordowani w 1964 roku w stanie Mississippi przez członków Ku Klux Klanu. Dochodzenie w sprawie ich zabójstwa stało się jednym z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych w historii Stanów Zjednoczonych.

W filmie dwóch agentów FBI, Alan Ward (grany przez Willemaa Dafoe) i Rupert Anderson (grany przez Gene'a Hackmana), zostaje wysłanych do małego miasteczka w Missisipi, aby zbadać tę sprawę. Ward jest idealistą, który wierzy w przestrzeganie prawa i sprawiedliwość, podczas gdy Anderson stosuje niekonwencjonalne metody pracy, często łamiąc procedury, aby osiągnąć zamierzony cel. W produkcji pokazane zostają społeczne podziały i rasizm panujący w miasteczku, gdzie większość ludności wspiera Ku Klux Klan. Ward i Anderson muszą przełamać różnice w swoich podejściach, aby wspólnie odkryć przerażającą tajemnicę i doprowadzić do sprawiedliwości.

Missisipi w ogniu

Ostatnie kuszenie Chrystusa

W tym samym roku, czyli 1988 r. premierę miał też film "Ostatnie kuszenie Chrystusa", gdzie Willem Dafoe zagrał główną rolę. Obraz w reżyserii Martina Scorsese oparty jest na powieści autorstwa Nikosa Kazantzakisa. Film opowiada historię Jezusa Chrystusa (grany przez Willemma Dafoe) jako człowieka, który doświadcza wątpliwości i prób, zanim dokona swego ostatecznego poświęcenia. W filmie Scorsese Jezus przedstawiony jest jako cieśla współpracujący z Rzymianami, ale wkrótce odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie i zaczyna głosić Słowo Boże, przyciągając za sobą wielu zwolenników, ale jednocześnie spotykając się z oporem i krytyką ze strony współczesnych mu ludzi.

Jednym z kluczowych wątków filmu jest relacja między Jezusem a Judaszem Iskariotą (grany przez Harveya Keitela), który pierwotnie ma za zadanie ukarać Jezusa za zdradę, ale wkrótce dostrzega w nim Mesjasza i nawołuje go do przywództwa przeciwko rzymskim okupantom. Film przez wiele kontrowersyjnych tematów czy interpretacji, spotkał się z krytyką ze strony niektórych grup religijnych. Mimo wszystko uznany został za kinowe arcydzieło, gdzie Martin Scorsese przedstawia wizję Jezusa jako człowieka, który zmaga się z własnymi wątpliwościami i przekonaniami, zanim dokona ostatecznego poświęcenia.

Ostatnie kuszenie Chrystusa zwiastun

Żyć i umrzeć w Los Angeles

Główną rolę Willem Dafoe zagrał też w produkcji "Żyć i umrzeć w Los Angeles". W obrazie Williama Friedkina Willem Dafoe gra postać Ricka Mastersa, bezwzględnego właściciela klubu fitness, który jest jednocześnie producentem fałszywych pieniędzy. Z kolei William L. Petersen wciela się w postać cynicznego i bezwzględnego agenta Richarda Chance'a, który prowadzi śledztwo mające na celu doprowadzenie Ricka Mastersa do odpowiedzialności za jego przestępstwa. Agent Chance opracowuje plan, mający na celu sforsowanie Ricka Mastersa do wpadnięcia w pułapkę i zakończenie jego przestępczej działalności. Film ukazuje walkę między policją a przestępcami oraz moralne dylematy, z jakimi muszą zmierzyć się bohaterowie.

Żyć i umrzeć w Los Angeles

American Psycho

Jedną z głównych ról Willem Defoe zagrał też w filmie "American Psycho" z 2000 r. w reżyserii Mary Harron, oparty na powieści Bretta Eastona Ellisa. Film przedstawia historię Patricka Batemana, grany przez Christiana Bale'a, młodego i zamożnego biznesmena pracującego na Wall Street w latach 80. Bateman wydaje się być typowym yuppie, obsesyjnie dbającym o swój wygląd i kult markowych przedmiotów. Jednak w rzeczywistości jest on seryjnym mordercą, który w swojej chorej psychice planuje i dokonuje okrutnych zbrodni. American Psycho" ukazuje mroczne oblicze życia młodych, bogatych profesjonalistów w Nowym Jorku, jednocześnie eksplorując tematy związane z psychopatią, alienacją społeczną i konsumpcjonizmem. Film jest krytycznym spojrzeniem na pustkę i deprawację elit finansowych lat 80., a także na destrukcyjne skutki materializmu i narcyzmu w społeczeństwie.

American Psycho

Lighthouse

REKLAMA

Filmem wartym zobaczenia z udziałem Dafoe jest również "Ligthouse" w reżyserii Roberta Eggersa. Film przedstawia historię dwóch mężczyzn, Tomma (grany przez Dafoe) i Ephraima (grany przez Roberta Pattinsona), którzy zostają przydzieleni do pilnowania latarni morskiej na odległej wyspie. Tom jest doświadczonym latarnikiem, podczas gdy Ephraim jest nowicjuszem, pełnym tajemnic i duchowych konfliktów.

W trakcie ich izolacji na wyspie, obaj mężczyźni muszą stawić czoła własnym demonom i problemom natury psychicznej, podczas gdy otaczający ich świat staje się coraz bardziej surrealistyczny i pełen frustracji. Atmosfera filmu jest mroczna i klaustrofobiczna, a ich relacja staje się coraz bardziej napięta i niebezpieczna. Film doceniony został za niepowtarzalną atmosferę, zdjęcia, aktorskie popisy czy za eksplorację tematów związanych z izolacją, ludzką psychiką i obłędem.

Lighthouse
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA