REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Zestawienie cRPG-ów na rok 2008

Ostatnie lata były dla "erpegowców" nader udane. Lepszy czas zaczął się od chwili, kiedy otwarły się wrota w świecie Cyrodiil, a przed naszymi oczyma pojawiła się kolejna, czwarta, odsłona serii TES - Oblivion. Potem przyszło polowanie na Gothika III i na drugą część Neverwinter Nights. Następnie mieliśmy przyjemność poznać tak znakomite tytuły jak Shivering Isles czy SpellForce'a 2: Władcę Smoków. W międzyczasie na naszych komputerach pojawił się przelotnie rodzimy Two Worlds, spotykając się raczej ze słabym przyjęciem. Końcówka roku to już dwa wyjątkowo mocne uderzenia: Mass Effect na X360 i pecetowy Wiedźmin. Czy nadchodzący rok będzie dla nas równie ciekawy? Na horyzoncie rodzą się kolejne hity, na które warto moim zdaniem zwrócić uwagę.

11.03.2010
18:24
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Drakensang: The Dark Eye (PC)

REKLAMA

Termin: początek 2008

Oczekiwania: rośnie nam kolejny niemiecki hicior?

Obawy: w zasadzie to o wszystko.

Niemiecka produkcja nieznanego dotąd producenta Radon Labs. Gra czerpie pełnymi garściami z Wrót Baldura. Twórcy położyli bardzo duży nacisk na warstwę fabularną. Zapowiada się na czarnego konia przyszłego roku. Konkurencja niby ogromna, ale dość często tytuły promowane na przeboje rozczarowują. Kto wie, może Drakensang zrobi taką furorę jak pochodzący z tego samego kraju Gothic?

Akcja dzieje się w Aventurii - jest to świat fantasy, które niczym specjalnym się nie wyróżnia. I tu spotkamy bohaterów żądnych przygód, w tym nieludzi, czyli orków, elfów czy krasnoludów. Teren ma być ogromny. Całość przypomina twór BioWare'u, tyle że w pełnym trójwymiarze. Czekamy, czekamy!

Fable 2 (Xbox 360)

Termin: jesień 2008

Oczekiwania: 2 x Fable

Obawy: Molyneux znany jest z "dotrzymywania" obietnic

Po dziecku sir Petera Molyneuxa można spodziewać się wielu ciekawych pomysłów. I z Fable 2 nie będzie inaczej. Zapowiada się jak zwykle nowatorsko i jak zwykle nie będzie do końca tym, czym miało być. Bądź co bądź i tak jego dzieła są niesamowicie grywalne i wprowadzają malutki, ale wprowadzają, powiew świeżości.

Kontynuacja Fable ma ukazać się pod koniec tego roku. Na razie zapowiedziana została wyłącznie wersja na konsolę Microsoftu, ale nie ukrywajmy, podobnie jak z pierwszą częścią zapewne po pewnym ukaże się również na "blaszakach". Czego oczekiwać po tym tytule? Pomnożyć Fable razy dwa i w efekcie otrzymać kolejny wyśmienity cRPG do kolekcji.

Fallout 3 (PC, Xbox 360, PS3)

Termin: jesień 2008

Oczekiwania: zachowany klimat i grywalność pierwszych Falloutów

Obawy: zbytnie "zoblivionowacenie"

Twórcy serii TES nie osiedli na laurach, tylko pracują w pocie czoła nad trzecią odsłoną Fallouta. Wielu już wyrzuciło z siebie myśl, że kiedykolwiek ujrzą na oczy własne kolejną odsłonę Fallouta. Chociaż prawdę mówiąc spora grupka fanów nie oczekuje niczego wielkiego po dziele Bethesdy. Może dlatego, że gra przypominać będzie za bardzo Obliviona?

Wylądujemy w 2277 roku w Krypcie numer 101. Autorzy zaserwują nam sporą liczbę zakończeń, a rozgrywka ulegnie "podrasowaniu" w stosunku do poprzedniczek. [No niesamowite - Volt.] Niby ma być rzut izometryczny podobny do tego z "jedynki" czy "dwójki", a poletko gry jeszcze bardziej przypominać ma teren zniszczony przez bombę atomową. Czy klimat klasyki zostanie utrzymany? Dowiemy się prawdopodobnie już jesienią 2008 roku! War, war never changes.

Rise of Argonauts (PC, Xbox 360, PS3)

Termin: 2008

Oczekiwania: świetny mariaż gry akcji z cRPG-iem polany w mitologicznym sosie

Obawy: kiepska hybryda spowodowana zbyt małym doświadczeniem twórców

Programiści, którzy grzebali przy The Lord of the Rings: The War of the Ring i Battle Realms, biorą się za cRPG-a, a właściwie action-cRPG-a. Po "zajawkach" można spodziewać po tej grze świetnej zabawy. Sterować będziemy Jazonem bądź też inną mityczną postacią. Tytuł ten opiera się na micie o Złotym Runie, aczkolwiek możemy spodziewać się innych, rozbudowanych wątków wymyślonych na potrzeby Rise of Argonauts.

Projekt Liquid Entertainment wykorzystuje możliwości Unreal Engine 3.0. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego silnika grafika będzie w pełni "next-genowa". Idea stworzenia takiej gry jest godna uznania, oby tylko twórcy nie poprzestali na pomysłach. Wzorowanie się trochę na KotOR-ach (np. bazą drużyny - zamiast Ebon Hawka - jest statek Argo) powinno odbić się na jakości, in plus rzecz jasna. Mimo brania przykładu z innych, wielkich cRPG-ów - zapowiada się całkiem innowacyjne dzieło. Nic tylko oczekiwać i trzymać kciuki.

Two Worlds: The Temptation (PC, Xbox 360)

Termin: 2008

Oczekiwania: dobra dodatek, ot co

Obawy: że zostanie sknocony...

To nic innego jak pierwszy, oficjalny dodatek do polskiego tytułu - Two Worlds. Gra nie okazała się wielkim sukcesem, ale przyjęła się całkiem dobrze na Zachodzie (zwłaszcza w Niemczech). Reality Pump nie poprzestało na laurach i pragnie rozwijać swoją grę, co się ceni.

Jak na expansion pack przystało - The Temptation doda nowe lokacje, nowe potwory, nowe zadania. Poza tym - poprawiona ma zostać sztuczna inteligencja oraz usprawnieniom ulec ma walka. O fabule na razie niewiele, a wprawdzie prawie nic nie wiadomo. Ponoć dużą rolę mają odegrać elfy, ale jak to będzie - dowiemy się za kilka miesięcy (dokładna data nieznana). Na pierwszych screenshotach można zauważyć, że szlifom uległa także oprawa wizualna. Po prostu zapowiada się solidny dodatek. Dla amatorów podstawki - pozycja obowiązkowa. Reszta co najwyżej może się bliżej przyjrzeć.

Dragon Age (PC)

Termin: 2008

Oczekiwania: udane połączenie pomysłów z klasyków gatunku i elementów "next-genowych"

Obawy: czy aby wyjdzie to w 2008 roku?

Jak na każdą grę "erpegie" BioWare'u czekam na Dragon Age z niecierpliwością. Konkretów za wiele nie ma, kanadyjskie studio nie puszcza pary z ust. Teraz, kiedy premierę swą niedawno miał Mass Effect, można spodziewać się większej ilości faktów i świeżych screenshotów.

Twórcy chcą w Dragon Age wykorzystać najbardziej trafione pomysły ze swoich wszystkich gier (nawet z ME). Trafimy do klimatycznego świata fantasy pełnego tytułowych smoków. DA oferować będzie rozbudowany tryb dla pojedynczego gracza, jak i tryb wieloosobowy. Wbrew pozorom - nie dostaniemy kolejnej mizernej kampanii jak to było z pierwszym NWN. Szykuje się murowany hit! Mam nadzieję, że prace nie przedłużą się zbytnio i ujrzymy ją już w 2008 roku.

Mass Effect (PC)

Termin: 2008 (?)

Oczekiwania: ukaże się jeszcze w 2008 roku

Obawy: czy znowu PC nie będą zmuszeni czekać dwóch lat na konwersję?

REKLAMA

Oficjalnej notki prasowej o tym, że Mass Effect, wysoko ceniony przez xboksowców, wyjdzie również na PC nie ma. Ale znając politykę Microsoftu i ten tytuł ujrzymy na komputerach, jak to było z poprzednimi grami BioWare'u (KotOR, Jade Empire). Pytanie tylko kiedy? KotOR-y ukazały się w miarę szybko. Inny hit na Xboksa 360 - Gears of War po roku, zaś JE dopiero po dwóch latach... Tuszę, że lada dzień zostaniemy poinformowani o konwersji na PC.

Mam też małą nadzieję, że w tym studiu (bądź też Obsidianu) powstaje trzecia część KotOR-a. Ostatnimi czasy pojawiło się kilka plotek o tym, że Lucas Arts wraz z kanadyjską firmą coś szykuje. Oby tylko nie żadnego MMORPG-a w świecie Rycerzy Starej Republiki. Wielu zapewne oczekuje na tę samą informację, co ja, że KotOR III jest w produkcji. Gdyby te dwie gry rzeczywiście miały wyjść na "blaszaki" - radość moja nie znałaby granic. No, ale to tylko moje skromne marzenia. :) I tak nie będzie okazji narzekać na brak "erpegów" do gierczenia w 2008 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA