REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

David Tennant zaatakował transfobów. J.K. Rowling nazwała go "talibem gender"

J.K. Rowling ponownie wdała się w dyskusję na temat osób transpłciowych, tym razem reagując na słowa David Tennanta. Aktor, który pojawił się w jednej z produkcji z serii o Harrym Potterze, został nazwany przez pisarkę "talibem gender".

03.07.2024
18:56
david tennant jk rowling talib gender drama
REKLAMA

J.K. Rowling znana jest ze swojej batalii przeciwko osobom transpłciowym. Przez ironiczne komentarze na temat osób menstruujących przylgnęła do niej łatka TERF-ki (ang. trans-exclusionary radical feminist, czyli feministki wykluczającej osoby transpłciowe), a jej kontrowersyjne opinie doprowadziły do tego, że odwróciły się od niej gwiazdy "Harry'ego Pottera", które pisarka ostatnio ostro zaatakowała.

REKLAMA

Zarówno Daniel Radcliffe, jak i Emma Watson otwarcie wspierają osoby transpłciowe i walczą o ich prawa. W 2020 r. filmowy Harry Potter pisał, że "kobiety transpłciowe są kobietami", a jego koleżanka z planu dodała, że osoby transpłciowe "zasługują na to, aby żyć bez ciągłego kwestionowania lub mówienia im, że nie są tym, za kogo się podają". Ostatnio dołączył do nich David Tennant, który również nie uniknął kąśliwego komentarza ze strony Rowling.

J.K. Rowling zaatakowała Davida Tennanta. Pisarka nazwała go "talibem gender"

David Tennat, oprócz tego, że jest odtwórcą roli Doctora Who, pojawił się również w filmie "Harry Potter i Czara Ognia", gdzie wcielił się w Barty'ego Croucha Jr. Związek z kultową franczyzą sprawił, że nawet on nie uniknął kąśliwego komentarza ze strony jej twórczyni, J.K. Rowling. Czym aktor sprowokował pisarkę?

Jak podaje serwis Deadline, Tennant pojawił się na wydarzeniu British LGBT Awards, podczas którego Kemi Badenoch, ministra równouprawnienia Wielkiej Brytanii poparła postulat, by transkobiety nie mogły korzystać z tych samych łazienek, co inne kobiety, ani być członkiniami kobiecych drużyn sportowych. Nie spodobało się to Tennantowi, który kazał "zamknąć się" przedmówczyni, a sam nazwał osoby krytykujące transkobiety "niewielką zgrają marudzących, małych chu**ów, którzy znajdują się po złej stronie historii i znikną niedługo". J.K. Rowling przywołała cytat Tennanta i postanowiła odpowiedzieć aktorowi na portalu X:

Ten mężczyzna mówi o ofiarach gwałtu, które chcą opieki wyłącznie dla kobiet, pielęgniarkach pozywających obecnie służbę zdrowia za zmuszanie ich do przebierania się na oczach mężczyzny, dziewczętach i kobietach tracących możliwości uprawiania sportu na rzecz mężczyzn i kobiet osadzonych w więzieniach ze skazanymi przestępcami seksualnymi.

O J.K. Rowling czytaj w Spider's Web:

Wcześniej Rowling udostępniła na X artykuł BBC, gdzie na zdjęciu tytułowym znajdował się David Tennant, który opatrzyła podpisem: "Ale wypowiedzi talibów gender otrzymują specjalną dyspensę, ponieważ są oni świętą kastą".

J.K. Rowling
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA