REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

O co chodzi z modą na hobby horsing? Zabawa z głową konia na kiju to hit sezonu

W ostatnim czasie wśród najmłodszych coraz większą furorę robi hobby horse. Ta zabawka - a najprościej pisząc: głowa konia na kiju - cieszy się ogromną popularnością głównie w krajach skandynawskich, ale i w Polsce. Z kolei hobby horsing to sport oparty na naśladowaniu jazdy konnej przy użyciu wspomnianego kija. Na czym dokładnie polega i jakie są zasady hobby horse?

22.11.2023
15:59
Hobby horse Hobby horsing
REKLAMA

Choć dla dorosłych widok dzieci ujeżdżających hobby horse może wydawać się co najmniej dziwaczny, ta zabawka i sport cieszy się ogromnym zainteresowaniem w krajach skandynawskich, a od jakiegoś czasu również u nas.

REKLAMA

Hobby horse to hit. Na czym polega hobby horsing?

Hobby horse to nic innego jak pluszowe głowy koni umieszczone na drewnianych lub plastikowych kijkach. Warto podkreślić, że dla maluchów będzie to zwykła zabawka, z którą będą biegać po podwórku, natomiast dla nieco starszych dzieciaków głowa konia na kiju jest czymś więcej. Mianowicie: sportem, który nazywają hobby horsingiem. Polega on właśnie na jeździe na takim właśnie "koniu" - największą popularność zyskał póki co w krajach północnych, m.in. w Finlandii. To właśnie tam w tym roku odbyły się po raz 10. mistrzostwa w jeździe na udawanym koniu.

Więcej o sporcie przeczytasz w Spider's Web:

Ujeżdżanie hobby horse koncentrować się ma na precyzji ruchów, ale też harmonii. Podczas zawodów uczestnicy rywalizują ze sobą w czterech kategoriach: są to m.in. skoki przez przeszkody czy ujeżdżanie, do którego należy opanowanie rozmaitych figur, jak m.in. pasaż, piruet czy trawers. Rywalizacja obejmuje też przeskakiwanie naturalnych przeszkód, jak m.in. kłody drewna.

Warto dodać, że zasady ujeżdżania hobby horse są podobne do tych stosowanych w ujeżdżaniu prawdziwych koni. Poza opanowaniem figur liczy się też harmonia i precyzja ruchów. Poza tym oprócz samej techniki oceniana przez sędziów jest również prezentacja, a dodatkowe punkty zdobywa się za m.in. kreatywność oraz styl. W hobby horsingu istnieje wiele różnych kategorii, odpowiadającym poziomom zaawansowania.

REKLAMA

Zabawka hobby horse: gdzie ją kupić i ile kosztuje?

Wielu młodych fanów tej dyscypliny marzy o tym, by móc wystartować w zawodach. Aby to zrobić, najpierw trzeba oczywiście zakupić zabawkę hobby horse, która jest wydatkiem rzędu od 220 do 400 zł. Można ją nabyć zarówno na Allegro, jak i w specjalnych sklepach online, oferujących hobby horse. Później trzeba nauczyć się podstawowych ruchów i chodów, takich jak galop i kłus. W związku z popularnością tej zabawki i sportu w Polsce, również w naszym kraju, organizuje się półkolonie oraz kolonie, podczas których dzieci uczą się, czym jest i jak uprawiać hobby horsing.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA