REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

To koniec strajku aktorów

Niemal miesiąc po ogłoszeniu zawarcia porozumienia przez związek zawodowy SAG-AFTRA i AMPTP, które miało zakończyć najdłużej trwające protesty aktorów w historii Hollywood, umowa została zatwierdzona i tym samym oficjalnie zakończyła strajk.

06.12.2023
9:11
To koniec strajku aktorów
REKLAMA

Związek SAG-AFTRA poinformował, że 118-dniowy strajk oficjalnie zakończył się w czwartek, 9 listopada, minutę po północy. W ramach porozumienia z AMPTP, które miało zostać ratyfikowane tydzień później, aktorzy mieli otrzymać premię za występy w najczęściej oglądanych platformach streamingowych (SAG-AFTRA walczył o tantiemy), a ich minimalne wynagrodzenie miało wzrosnąć o 7% (to o 2% więcej w porównaniu do wywalczonych przez scenarzystów podwyżek). AMPTP podkreślił, że jest to ich "najnowsza, najlepsza i ostateczna" oferta:

REKLAMA

Zawarliśmy umowę, która umożliwi członkom SAG-AFTRA ze wszystkich kategorii budowanie trwałych karier. Wiele tysięcy wykonawców teraz i w przyszłości odniesie korzyści z tej pracy

- napisano w e-mailu.

Koniec strajku aktorów. Umowa SAG-AFTRA oficjalnie zatwierdzona.

Członkowie związku SAG-AFTRA zatwierdzili umowę sprzed miesiąca i tym samym strajk został oficjalnie zakończony. Czas potrzebny na przeanalizowanie dokumentu był konsumowany głównie ze względu na kwestię sztucznej inteligencji - aktorzy walczyli o to, by AI nie mogła zastępować ich na ekranie. Aby porozumienie zostało przyjęte, "za" głosować musiało ponad 50% osób; ostatecznie 78% głosujących opowiedziało się za przyjęciem umowy, a w samym głosowaniu wzięło udział 38% członków związku zawodowego:

Jestem dumna z członków SAG-AFTRA. Strajkowali przez 118 dni, aby zapewnić Komitetowi Negocjacyjnemu ds. Telewizji i Teatru dźwignię niezbędną do zapewnienia zysków o wartości ponad 1 miliarda dolarów, wraz z pierwszą w historii związku ochroną dotyczącą sztucznej inteligencji. Teraz zablokowali zyski, ratyfikując umowę. Członkowie SAG-AFTRA wykazali się ogromnym zaangażowaniem w cały ten proces i wiem, że będą kontynuować swoje wsparcie przez cały kolejny cykl negocjacyjny. To złoty wiek dla SAG-AFTRA, a nasz związek nigdy nie był potężniejszy

- napisała w oświadczeniu prezeska SAG-AFTRA Fran Drescher.

Więcej na temat strajku aktorów i scenarzystów przeczytasz na łamach Spider's Web:

Zdjęcie główne: Instagram SAG-AFTRA.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA