Koniec najdłuższego strajku w historii Hollywood. Aktorzy wracają na plany wyczekiwanych filmów
Związek zawodowy SAG-AFTRA zatwierdził porozumienie, które ma zakończyć najdłużej trwający strajk aktorów w historii Hollywood. Protestujący mogą więc odetchnąć z ulgą, choć członkowie SAG-AFTRA nie wykluczają, że wykonane na potrzeby strajku banery mogą się jeszcze w przyszłości przydać.
Strajk scenarzystów zakończył się w środę, 27 września. Strajkujący wywalczyli nim m.in. lepsze warunku zatrudnienia, wyższe tantiemy za eksploatację ich pracy na rzecz serwisów streamingowych, a także ochronę przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tymczasem strajk aktorów nadal trwał, odkąd 14 lipca bieżącego roku członkowie związku zawodowego SAG-AFTRA nie doszli do porozumienia się z AMPTP, stowarzyszeniem reprezentującym amerykańskich producentów filmowych i telewizyjnych. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, a skutkiem tego był trwający już ponad 100 dni strajk. Był, ponieważ wygląda na to, że po dokładnie 118 dniach nareszcie się zakończył, choć aktorzy nie do końca wywalczyli to, co chcieli uzyskać.
Koniec strajku aktorów. Członkowie SAG-AFTRA podpisali porozumienie
Związek SAG-AFTRA poinformował, że 118-dniowy strajk oficjalnie zakończy się w czwartek minutę po północy. W ramach porozumienia z AMPTP, które ma zostać zatwierdzone w piątek, aktorzy mają otrzymać premię za występy w najczęściej oglądanych platformach streamingowych (SAG-AFTRA walczył o tantiemy), a ich minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7% (to o 2% więcej w porównaniu do wywalczonych przez scenarzystów podwyżek). AMPTP podkreślił, że jest to ich "najnowsza, najlepsza i ostateczna" oferta.
Zawarliśmy umowę, która umożliwi członkom SAG-AFTRA ze wszystkich kategorii budowanie trwałych karier. Wiele tysięcy wykonawców teraz i w przyszłości odniesie korzyści z tej pracy
- napisano w e-mailu.
Mimo zawartego przez związki porozumienia, SAG-AFTRA podkreśla, że nie jest ono idealne i będzie negocjowane jeszcze w 2026 roku. Więcej szczegółów na temat kontraktu, opiewającego na kwotę 1 mld dol., pojawi się dopiero po ratyfikacji umowy. Chodzi przede wszystkim o wysokość wynagrodzeń za udział w produkcjach platform streamingowych, która wciąż nie jest znana (serwisy streamingowe oferowały pierwotnie 20 mln dol. rocznie, podczas gdy SAG-AFTRA domagał się kwoty w wysokości pół mld dol.). Nie pojawiło się także rozwiązanie w kwestii wykorzystania wizerunków aktorów przez sztuczną inteligencję, którzy chcieli, by w takim przypadku za każdym razem potrzebna była ich zgoda.
Prace na planach poniższych tytułów mają być wznowione w tym tygodniu lub w najbliższej przyszłości:
- Deadpool 3 (nakręcono 50 proc. całości);
- Gladiator 2;
- Sok z żuka 2 (zostały dwa dni zdjęciowe do końca);
- Juror 2;
- Venom 3 (premiera 8 listopada 2024 roku);
- It Ends with Us.
Chcesz wiedzieć więcej o strajku aktorów? Przeczytaj inne artykuły w serwisie Spider's Web: