REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

To o niej jest serial od Amazona. Oto prawdziwa (i tragiczna) historia Lady Jane Grey

W Prime Video jakiś czas temu zadebiutował serial "Moja Lady Jane", który przedstawia alternatywną historię dynastii Tudorów, śledząc losy Lady Jane Grey. Prawdziwa historia bohaterki nie jest jednak tak kolorowa jak to przedstawiono w serialu - Joanna Grey, jedna z najbardziej tragicznych postaci w historii Anglii, w rzeczywistości zasiadała na tronie Anglii 9 dni, a w wieku 17 lat została poddana egzekucji.

04.07.2024
6:33
lady jane grey sylwetka
REKLAMA

"Moja Lady Jane" to najnowsza produkcja Amazon Prime Video stworzona przez Gemmę Burgess, która śledzi losy członków rodziny królewskiej Anglii z dynastii Tudorów. Ich losy mijają się jednak z historią, którą dobrze znamy, mianowicie: Edward (Jordan Peters), czyli syn króla Henryka VIII, wcale nie umiera na gruźlicę, a Lady Jane Grey (Emily Bader) wraz z mężem Guildfordem (Edward Bluemel) szczęśliwie unikają egzekucji. W konsekwencji błyskotliwa Jane nieoczekiwanie zasiada na tronie Anglii, co czyni ją tym samym celem złoczyńców, którzy dążą do zdobycia jej korony oraz głowy. To opowieść o damie w opałach, która sama z tych opałów musi się wydostać, na której barkach spoczywa uratowanie całego królestwa. A jaka jest prawdziwa historia?

REKLAMA

Lady Jane Grey - prawdziwa historia

Jane Grey (Joanna Grey) urodziła się najprawdopodobniej 12 października 1537 r. w Bradgate Park obok angielskiego Leicester. Byla najstarszą córką Henryka Greya oraz lady Frances Brandon, córki Marii Tudor i siostry króla Henryka VIII. Jane oraz jej siostry - Katarzyna i Maria - były dobrze wykształconymi damami, choć ich dzieciństwa nie można do końca określić jako szczęśliwe. Matka dziewczynek, kobieta zachłanna i złośliwa, niejednokrotnie znęcała się nad nimi psychicznie.

W wyniku chciwości oboje rodzice wiązali z Jane wielkie ambicje, dlatego też dziewczynka w wieku 9 lat została wysłana na dwór królowej Katarzyny Parr, żony króla Anglii Henryka VIII. Po jej śmierci Joanna trafiła pod opiekę drugiego męża królowej, lorda Thomasa Seymoura, który planował z kolei wydać ją za jej kuzyna, księcia Edwarda VI. Seymour został jednak ścięty za zdradę w 1549 r., co położyło kres jego planom, a Jane kontynuowała naukę na dworze królewskim.

"Moja Lady Jane"

W 1544 r. Henryk VIII podpisał nowy akt sukcesji tronu, na mocy którego pierwszeństwo przypadało męskim potomkom - oznaczało to, że pierwszy w kolejce jest młody książę Edward, a dopiero po nim jego siostry, Maria i Elżbieta. W 1547 r. nastąpiła koronacja Edwarda na króla Anglii (chłopiec miał wówczas 10 lat), jednak realną władzę sprawował John Dudley, książę Northumberlandu. Dlatego kiedy zimą w 1552 r. młody król zachorował na gruźlicę, Dudley uknuł spisek - postanowił on przekonać umierającego Edwarda, by oddał koronę nie jednej ze swoich sióstr, a Jane. Książę Northumberlandu postanowił bowiem wydać ją za swojego syna, Guilforda, z nadzieją na to, że będzie mógł po cichu sprawować władzę, manipulując nastoletnią dziewczyną.

Choć Jane początkowo sprzeciwiała się ślubowi z Guilfordem Dudleyem, ostatecznie została do tego zmuszona przez matkę.

Po śmierci Edwarda VI w lipcu 1553 r. Jane została proklamowana królową, choć do ceremonii nigdy nie doszło. Tym samym Joanna Grey stała się pierwszą kobietą, która samodzielnie rządziła Anglią zgodnie z wolą ludu. Okres jej rządów nie trwał jednak długo, bo zaledwie 9 dni (od 10 do 19 lipca) - Maria Tudor, zwana także Krwawą Marią, postanowiła bowiem upomnieć się o należny jej tron. Jane, która pojawiła się w Tower of London, by przygotować się do koronacji, została powiadomiona przez ojca, że nie jest już królową.

Dziewczyna postanowiła się bronić, pisząc do Marii błagalny list. Wspomniała w nim, że wcale nie zależało jej na objęciu tronu, lecz została do tego zmuszona przez matkę i ojca oraz Johna Dudleya. Gdyby nie rodzice młodej królowej, Jane może mogłaby z powodzeniem jeszcze długo żyć na królewskim dworze i doświadczyć litości Marii Tudor. Jednak wskutek ich egoizmu oraz intryg (ojciec Jane brał udział w protestanckiej rebelii), siostra Edwarda VI postanowiła dokończyć swoje dzieło i zasiąść na tronie Anglii wraz z kuzynem Filipem II, królem Hiszpanii, którego zamierzała poślubić.

O produkcjach historycznych czytaj w Spider's Web:

REKLAMA

Prawowita dziedziczka tronu ostatecznie objęła władzę 19 lipca, a Joanna wraz z mężem i ojcem zostali uwięzieni w Tower. Ojciec został uwolniony, a Jane i Guilford zostali oskarżeni o zdradę stanu 14 listopada 1553 r. Niedoszła królowa przyznała się do winy i została skazana na śmierć. Egzekucja poprzez ścięcie odbyła się 12 lutego 1554. Lady Jane Grey miała wówczas 17 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA