Te najlepsze polskie seriale znam właściwie na pamięć. Uwaga: lista jest bardzo subiektywna!
Nie znajdziecie tu "Czterech pancernych i psa", bo przyznam się bez bicia, że nigdy nie przepadałam za tym serialem. No, może poza odcinkiem, w którym Janek upija się winem. Nie będzie też o serialu Dom, bo choć oglądałam go parę razy, to nigdy jakoś nie stał się tym ulubionym.
Każdego z wybranych seriali pojedyncze odcinki widziałam niezliczoną liczbę razy. Rzucam cytatami, pamiętam, co się stanie, ale to i tak nie przeszkadza mi się świetnie bawić. Polskie seriale dawnych lat to jedne z najlepszych produkcji, jakie powstały, a Stanisław Jędryka to był mistrz!
Najlepsze polskie seriale sprzed lat
Stawka większa niż życie
Kloss. Hans Kloss. My też mamy swojego Jamesa Bonda, ale takiego, który walczył z nazistami. Stanisław Mikulski, który wcielił się w podwójnego agenta J-23, był ucieleśnieniem kobiecych marzeń. Męski, silny, stanowczy, diabelnie inteligentny i nieustraszony. Stawka większa niż życie to jeden z najlepszych polskich seriali, jaki powstał. Cytaty z produkcji weszły na stałe do rodzimego języka (np. hasła: Nie ze mną te numery, Brunner, które, co prawda w serialu nigdy w tej wersji nie padło, czy W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle), a postaci takie jak Hermann Brunner zapisały się w polskiej kulturze na zawsze.
Serial Stawka większa niż życie możecie obejrzeć w VOD TVP.
Stawiam na Tolka Banana
Wiecie, jaki jest najlepszy duet polskiej telewizji? Adam Bahdaj i Stanisław Jędryka. Książki Bahdaja dla młodzieży były wspaniałe, a ich ekranizacje, które reżyserował Jędryka, stały się kultowe i do dziś się nie zestarzały. "Stawiam na Tolka Banana" to historia kilku nastolatków, którzy borykają się z problemami dorastania. Na ich drodze staje tytułowa postać, która na lepsze zmienia ich codzienność. Uwielbiam wracać do tej historii.
Podróż za jeden uśmiech
Był film, który wolę, ale był też serial, który zdecydowanie daje radę. Przygody Poldka i Dudusia, kuzynów, którzy wyruszają nad morze, ale gubią pieniądze na bilet (a przynajmniej są o tym głęboko przekonani) bawią widzów już od lat 70. Bohaterowie nie mają innego wyjścia, jak ruszyć przez Polskę autostopem, aby dotrzeć do swoich mam. Po drodze czekają ich różne zwariowane sytuacje. Spotkają wiele osób, niektóre z nich będą wydawać im się wyjątkowo podejrzane... Pełna humoru opowieść, która sprawia, że tęskno jest za latem!
Daleko od szosy
Choć w "Daleko od szosy" również nie brak humoru, tu robi się nieco poważniej. Serial opowiada o Leszku Góreckim (w tej roli Krzysztof Stroiński), który ze wsi przenosi się do miasta, by rozpocząć nowe życie. Śledzimy jego próbę zaadaptowania się w nowej pracy, relacje z rodziną i kobietami. Przedstawiona historia jest komentarzem do sytuacji Polski na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Samochodzik i Templariusze
Świetna seria przygodowa dla młodzieży. W głównej roli, jako Pan Samochodzik, wystąpił Stanisław Mikulski. Autorytet młodzieży, zajmujący się różnymi tajemniczymi zagadkami, wraz z grupą wiernych kompanów próbuje znaleźć skarb Zakonu Templariuszy. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód, spotkają wielu poszukiwaczy, którzy będą próbowali ich przechytrzyć. Zabawna opowieść na podstawie twórczości Zbigniewa Nienackiego, który stworzył postać Pana Samochodzika.
Wakacje z duchami
Ten serial jest nieśmiertelny! Co roku emitowany w Telewizji Polskiej i co roku, jak akurat mam okazję, śledzę go z przyjemnością. To ekranizacja twórczości Adama Bahdaja, którą nakręcił nie kto inny, a Stanisław Jędryka. Na zamku pojawiają się duchy? Czy to możliwe, aby rzeczywiście istoty nie z tego świata opanowały zabytek? A może maczają w tym palce ludzie? Główni bohaterowie, nastoletni chłopcy, będą próbowali rozwiązać tę zagadkę.
Alternatywy 4
Świetna satyra na czasy PRL-u. Alternatywy 4 to miejsce na mapie Warszawy, które jest esencją wszystkich problemów ludzi żyjących w latach 80. Problemy z metrażem? Nieprzyjemni sąsiedzi? Szalony gospodarz domu? Tutaj znajdziecie wszystkie te motywy. Stanisław Bareja, reżyser serialu, jak nikt inny potrafi śmiać się z dziur w systemie, absurdów rzeczywistości i przywar Polaków. Pozycja obowiązkowa z całą plejadą rodzimych gwiazd kina.
Czterdziestolatek
Widziałam ten serial mnóstwo razy i nigdy mi się nie znudzi. Stefan Karwowski i jego cała rodzina bawią tak samo od lat. Problemy społeczne, rodzinne czasów PRL-u to główny temat produkcji, która traktuje je jednak z dystansem i przymrużeniem oka. No i do tego cudowna, nieżyjąca już niestety Irena Kwiatkowska, w roli kobiety pracującej, która żadnej pracy się nie boi. Mistrzostwo!
Wojna domowa
Czy jest suchy chleb dla konia? - nie ma chyba nikogo, kto nie kojarzyłby tego hasła z serialu Wojna domowa. Powtarzający się żart pojawia się chyba w każdym odcinku produkcji. Wojna domowa to opowieść o polskiej rodzinie żyjącej w latach 60. Głównym bohaterem jest Paweł (Krzysztof Janczar), dorastający nastolatek, który przeżywa pierwsze miłości i bunt. Oprócz tego mamy wiecznie gderającą matkę (świetna Irena Kwiatkowska) i stale rozliczającego delegacje ojca (rewelacyjny Kazimierz Rudzki). Jeśli jeszcze nie widzieliście tego serialu, koniecznie musicie go nadrobić.
Kariera Nikodema Dyzmy
Roman Wilhelmi to był mistrz. To jak wcielił się w tytułową postać zasługuje na największe uznanie. Kariera Nikodema Dyzmy to ekranizacja książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Świetna satyra na międzywojenną Polskę. Główny bohater to zwykły cwaniaczek, który dzięki swoim krętactwom dochodzi na sam szczyt kariery i zaczyna obracać się w środowisku elity. Jest mało inteligentny, na niczym się nie zna, ale jego kłamstwa pozwalają mu dorobić się fortuny, obracać wśród wielkich tego świata i mieć powodzenie u kobiet. Ironiczna i dowcipna opowieść o głupocie społeczeństwa, która i dziś nie przestaje być aktualna.
Janosik
Nie ma chyba Polaka, który nie znałby tego serialu. Rosły Marek Perepeczko, piękna Anna Dymna i wspaniała historia bazująca na życiu prawdziwej postaci słowackiego rozbójnika. Dowcipny, nakręcony z pomysłem, niestarzejący się mimo upływ lat - nie sposób nie zerknąć na ten serial, choćby na chwilę, kiedy emitowany jest w telewizji.
07 zgłoś się
Mieliśmy swojego Bonda nie tylko w trakcie II wojny światowej, ale i w czasach PRL-u. Porucznik Borewicz jest nieustraszony, to Columbo, Poirot i - nich będzie - Jason Bourne w jednym. Rozwiąże każdą sprawę, obroni piękną kobietę, a wszystko to bez uszczerbku na zdrowiu. Nie pomylcie go tylko z Malanowskim...
Serial obejrzycie online.
Artykuł został opublikowany po raz pierwszy w 2018 r.