REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Żywe trupy w natarciu. 10 najlepszych gier o zombie

Gry o zombie to wbrew pozorom bardzo pojemny gatunek. Można w nim upchnąć radosną strzelankę, hardkorowy survival czy przygodówkę pełną trudnych decyzji. I wszystko to, dzięki Żywym Trupom w tle, jest niezwykle miodne i przyciąga do monitora na długie godziny. Poniższy ranking składa się z dziesięciu moich ulubionych tytułów i zawiera zróżnicowane pozycje (rzecz jasna poza tym, że w każdym są zombie), dość przekrojowo ukazując bogactwo tego rodzaju gier. 

08.07.2014
19:30
Najlepsze gry o zombie - TOP 10
REKLAMA

#10 Dead Rising 2

REKLAMA

Ostatnią pozycję okupuje gra, która ma naprawdę wiele wad. Poczynając od kiepskiej fabuły, przez nudne postaci, na irytujących rozwiązaniach skończywszy. Ale Dead Rising 2 oferuje także sporą dawkę czarnego humoru i przede wszystkim praktycznie nielimitowane sposoby na rozprawianie się z hordami zombiaków. Poza standardowym uzbrojeniem gracz ma możliwość korzystania z rozmaitych elementów otoczenia, jak lampy, krzesła, hantle, wiosło czy wózek sklepowy. W dodatku bronie można combować, tworząc na przykład wózek inwalidzki z zamontowanymi na oparciach karabinami albo motor z przyczepioną doń piłą mechaniczną.

#9 Sniper Elite: Nazi Zombie Army

Moja ulubiona część serii Sniper Elite. To samodzielny dodatek do Sniper Elite V2, zawierający kilka nowych map i - co najważniejsze - zmieniający wszystkich przeciwników w krwiożercze Żywe Trupy. Trzon mechaniki nie uległ większym zmianom, gra jest za to o wiele bardziej klimatyczna i trudniejsza od standardowej wersji. Do tego naprawdę fajny tryb współpracy dla maksymalnie czterech graczy.

#8 Trapped Dead

Miało być różnorodnie, więc czas na pierwszy dość nietypowy tytuł. Trapped Dead to bowiem taktyczny RTS, w którym dowodzimy niewielką grupą ludzi i usiłujemy wydostać się z opanowanego przez zombie miasteczka. A jest to rzecz jasna zadanie niełatwe i w grze niejednokrotnie trzeba wykazać się umiejętnością strategicznego myślenia i sprawnego wykorzystywania cech członków naszej ekipy. Naprawdę wymagający, ale dający sporo satysfakcji tytuł. Szkoda tylko nudnego trybu kooperacji.

#7 Deadlight

Platformówka o fantastycznej oprawie audiowizualnej, ciekawą historią pełną tajemnic i kilkoma naprawdę ciekawymi postaciami, za to z raczej prostą mechaniką i kilkoma irytującymi błędami. Deadlight na zmianę stawia przed graczem wyzwania zręcznościowe i logiczne. Kierujemy poczynaniami Randalla Wayne'a, który usiłuje przeżyć w tym pełnym niebezpieczeństw świecie i jednocześnie pragnie odkryć zagadkę swojej przeszłości. Minusem produkcji jest jej czas trwania - grę spokojnie można ukończyć w 4-5 godzin. Oferuje za to dwa zakończenia, odblokowanie alternatywnego wymaga ukończenia jej na najwyższym poziomie trudności.

#6 Plants vs Zombies

Fantastyczna, niezwykle sympatyczna gra strategiczna w stylu tower defense. Hordy zombiaków obrały sobie nasz dom za cel, na szczęście nim dotrą do drzwi mają do pokonania ogródek. A w tym możemy posadzić rozmaite sadzonki, które skutecznie nas obronią. Twórcy zadbali o różnorodność, dzięki czemu w Plants vs Zombies jest kilkadziesiąt przeróżnych typów zarówno zombie, jak i sadzonek, zmienia się także pora dnia (co ma wpływ na niektóre rośliny) oraz teren, na którym toczy się rozgrywka. Nie sposób nie polubić tej gry. Dostępna jest także na urządzenia mobilne.

#5 Dead Island

Polski rodzynek, stworzony przez firmę Techland. Pierwszoosobowa gra akcji, w której usiłujemy przeżyć i wydostać się z opanowanej przez Żywe Trupy rajskiej wyspy. Dead Island oferuje bardzo fajny system walki, masę sprzętu do dyspozycji i ogrom zadań i misji pobocznych do wykonania. Ponadto produkcja ta zawiera świetnie pomyślany tryb kooperacji.

#4 The Walking Dead: Season One

Przygodówka oparta na popularnym serialu i komiksach Roberta Kirkmana. Nie doświadczymy tu wiele dynamicznej akcji, rozgrywka skupia się raczej na eksploracji, rozmowie z bohaterami niezależnymi i rozwiązywaniu zagadek. Bardzo istotnym jej elementem jest fakt, że podejmowane przez nas decyzje wpływają na przebieg późniejszych wydarzeń. Gra zachwyciła niebanalnym podejściem do gatunku. Doczekała się też równie udanej kontynuacji.

# 3 State of Decay

Wyjątkowy klimat, masa możliwości, ekscytujące misje do wykonania i nieograniczone hordy zombiaków. Kierujemy losami grupki Ocalałaych i usiłujemy przeżyć w opanowanym przez Żywe Trupy świecie. Eksplorujemy lokacje w poszukiwaniu jedzenia i lekarstw, poszukujemy miejsc na nowe schronienia, wymieniamy towary z innymi ludźmi, fortyfikujemy, rozbudowujemy naszą bazę i walczymy z nieumarłymi... State of Decay jest jak spełnienie snów każdego miłośnika gatunku.

#2 DayZ

Definicja zombie survivalu. Nie ma chyba w tym zakresie bardziej rozbudowanego ani równie emocjonującego tytułu. Podczas rozgrywki nieustannie towarzyszy nam poczucie zagrożenia - zarówno ze strony zombie, jak i innych graczy. DayZ jest bowiem grą sieciową, w gruncie rzeczy pozbawioną fabuły - naszym celem jest po prostu jak najdłużej przetrwać. Zaawansowany system tworzenia przedmiotów, konieczność dbania o zbilansowaną dietę, permanentna śmierć postaci, ogromny teren do zwiedzania... Jest tylko jeden tytuł, który mógł zdetronizować DayZ.

REKLAMA

#1 Left4Dead 2

Myślę, że liczba godzin, które spędziłem na rozgrywce w L4D i L4D2 spokojnie przekroczyłaby pięćset. To nie tylko moja ulubiona gra o zombie, ale również jedna z najlepszych pozycji w jakie grałem w ogóle. Nieziemski klimat, nieskończona radość płynąca z zabawy i cudowny tryb kontra, w którym gracze dzielą się na dwie drużyny - Ocalałych i Zarażonych. Ci piersi usiłują dotrzeć do bezpiecznego schronienia, drudzy mają za zadanie im to uniemożliwić. Olbrzymi nacisk położono tu współpracę zespołową. Samotny człowiek nie ma szans przeżyć dłużej niż kilkanaście sekund, a pojedynczy zombie zostanie bardzo szybko wyeliminowany. Kluczem jest więc dobra koordynacja i trzymanie się razem. W stosunku do "jedynki" Left4Dead 2 oferuje szereg usprawnień i dodatkowych elementów, takich jak uzbrojenie i nowe typy zombie, a także nowe, jeszcze lepsze mapy (Hard Rain to prawdziwy majstersztyk). Mimo wielu lat od premiery na serwach wciąż przebywa naprawdę sporo osób.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA