REKLAMA

Co to są media strumieniowe, czyli co łączy YouTube’a ze Spotify i Netfliksem?

Czym są media strumieniowe w kontekście internetu? Tym mianem określa się technikę dostarczania informacji multimedialnej. A jakie treści można w ten sposób dostarczać i jakie są najpopularniejsze usługi tego typu nazywane potocznie streamingami?

co to media strumieniowe streaming
REKLAMA

Media strumieniowe to technika dostarczania informacji multimedialnej w czasie rzeczywistym. Dane są przesyłane przez internet w sposób nieprzerywany od dostawcy transmisji strumieniowej do użytkownika. Dzięki temu nie trzeba pobierać materiału w całości, aby go rozpocząć jego odtwarzanie.

REKLAMA

Strumieniowanie danych jest w wielu przypadkach wygodniejsze od pobierania ich na komputer, smartfon albo tablet, gdyż można uzyskać dostęp do danej treści niemalże natychmiastowo i nie trzeba materiału przechowywać lokalnie. Media strumieniowe sprawdzają się też idealnie podczas transmisji danych na żywo.

Do przesyłania danych wykorzystywane są rozmaite kodeki, które pozwalają na kompresowanie materiałów, aby wykorzystywały one jak najmniej transferu danych. Na szczęście użytkownicy nie muszą zaprzątać sobie nimi głowy, bo wszystkim zajmują się przeglądarki internetowe i aplikacje.

W przypadku mediów strumieniowych może wystąpić przy tym zjawisko buforowania. Odtwarzanie rozpoczyna się z lekkim opóźnieniem, a materiał pobierany jest z małym zapasem. Dzięki temu odtwarzanie nie jest przerywane, jeśli pojawią się przejściowe problemy z transmisją danych z serwera.

Czytaj inne nasze teksty dotyczące streamingu:

Co można przesyłać strumieniowo?

Przede wszystkim dźwięk i obraz, dlatego najpopularniejsze media strumieniowe to streamingi muzyki oraz wideo. Użytkownicy uwielbiają te usługi, bo mogą odtwarzać wszystkie materiały z biblioteki natychmiastowo po wciśnięciu przycisku Play. W wielu przypadkach można treści pobierać jednak w całości do pamięci urządzenia takiego jak komputer, tablet i smartfon, by odtwarzać je offline, co przydaje się, gdy jesteśmy w podróży.

A jakie są popularne streamingi muzyki? Liderem jest tu bezsprzecznie Spotify, a wielu użytkowników ma również Apple Music (które dostępne jest nie tylko). Inne usługi strumieniowania materiałów audio, które warto znać, to YouTube Music, Tidal i Deezer. Każda z nich daje dostęp do milionów utworów, ale nieco różnią się ofertą - często trafiają do nich piosenki na wyłączność. Do tego mogą oferować inne materiały audio takie jak podcasty czy audiobooki.

W przypadku streamingu wideo liderem wśród dostawców filmów i seriali jest Netflix, ale ma wielu konkurentów. Wśród nich warto wymienić takie serwisy zagraniczne jak HBO Max, Amazon Prime Video, Apple TV+ i SkyShowtime. W naszym kraju działają też prężnie Player od TVN-u oraz Cyfrowwy Polsat GO. Streamingiem wideo jest również serwis YouTube. Do tego transmisji strumieniowej używa wiele serwisów z filmami wideo dla dorosłych.

Streaming gier wideo

W ostatnich latach pojawiło się wiele serwisów strumieniujących gry wideo. Działają one na podobnej zasadzie, co streaming materiałów wideo, ale z jedną różnicą: dane przesyłane są tutaj w dwie strony. Z serwera na urządzenie użytkownika przesyłany jest wygenerowany w chmurze obraz, a do serwera wysyłane są na bieżąco informacje na temat tego, które przyciski wcisnął gracz oraz w jaki sposób rusza gałką analogową w kontrolerze lub myszką.

REKLAMA

Aby uniknąć zjawiska lagowania w grze, opóźnienia pomiędzy wciśnięciem przycisku a obrazem z gry muszą być jak najmniejsze - rzędu milisekund. W tym przypadku nie da się zbuforować strumienia wideo tak jak przy odtwarzaniu filmów i seriali, dlatego aby grać w chmurze, należy mieć nie tylko szybkie, ale również stabilne łącze internetowe. Nawet najmniejsze problemy z transmisją danych negatywnie wpływają na doświadczenie użytkownika.

A jakie są popularne streamingi gier wideo? Jeden z nich o nazwie GeForce Now rozwija Nvidia. W jego ramach można odpalać produkcje kupione w takich sklepach jak Steam, Epic Games Store czy GOG oraz z usługi PC Game Pass od Microsoftu. Oprócz tego Microsoft rozwija swoją usługę Xbox Cloud Gaming (nazywanej dawniej roboczo xCloud) pozwalającą na zdalne granie w produkcje z konsol Xbox. Podobną usługę o nazwie Luna oferuje Amazon, ale nie jest dostępna w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA