REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

2. najdroższy serial w historii przegrał z kulinarnym show. Amazon przestanie szastać kasą?

Drugi najdroższy serial w historii okazał się klapą? Amazon szykuje się co prawda do rozwoju uniwersum "Cytadeli", ale pierwsze odcinki produkcji niezbyt przypadły widzom do gustu. Jak się bowiem okazuje, większą popularnością cieszyło się nawet kulinarne show Netfliksa - "Grillmasterzy w akcji", które nie kosztowało przecież kilkuset milionów dolarów.

07.07.2023
11:49
cytadela amazon prime video wyniki budżet
REKLAMA

Amazon Prime Video węża w kieszeni na pewno nie ma. Na rynku streamingowym rozpycha się łokciami, bo w samym zeszłym roku na treści - tak oryginalne, jak licencjonowane - platforma wydała 7 mld dolarów. Więcej w swój kontent inwestują jedynie Netflix i Disney. Niestety to szastanie kasą nie przynosi pożądanych efektów, czego najlepszym przykładem może być najdroższy serial w historii. "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" kosztował ponad 400 mln dolarów (+prawa do prozy J.R.R. Tolkiena) i chociaż na początku przyciągnął sporo widzów, to nie udało mu się ich utrzymać.

Amazon Prime Video nie zeszło z raz obranej ścieżki i kilka miesięcy po "Władcy Pierścieni" zaserwował swoim użytkownikom drugi najdroższy serial w historii. Platforma była pewna swego i jeszcze przed premierą "Cytadeli" zamówiła lokalne spin-offy (z Indii i Włoch) oraz mówiło się, że dała zielone światło na 2. sezon, który potem został oficjalnie potwierdzony. Widzowie nie oszaleli jednak na punkcie pierwszej odsłony nowego szpiegowskiego uniwersum. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także:

REKLAMA

Amazon Prime Video - to już koniec szastania kasą?

Po premierze "Cytadeli" Amazon Prime Video chwaliło się wysokimi, globalnymi wynikami oglądalności. Nie podało co prawda dokładnych liczb, ale twierdziło, że żaden inny oryginalny i niebędący częścią większej franczyzy serial nie cieszył się wcześniej taką popularnością. Niestety na tle konkurencji wyniki produkcji w Stanach Zjednoczonych wypadają strasznie blado.

Cytadela - Amazon Prime Video
REKLAMA

Bloomberg podaje, że chociaż pierwszy sezon "Cytadeli" kosztował 250 mln dolarów (według innych źródeł suma ta sięgała przynajmniej 300 mln dolarów), drugiemu najdroższemu serialowi w historii nie udało się wejść do ogólnego rankingu najchętniej oglądanych tytułów w USA Nielsena. Jeśli chodzi o produkcje oryginalne platform streamingowych, to w zestawieniu zagościł tylko na jeden tydzień, plasując się za kulinarnym show Netfliksa - "Grillmasterzy w akcji".

Liberalna polityka wydawania pieniędzy Amazona prawdopodobnie dobiega końca. Andy Jassy - CEO Amazon.com Inc. - w ciągu ostatnich tygodni poprosił bowiem o szczegółowe analizy budżetów seriali Prime Video. Według źródeł wspomnianego portalu zamierza przyjrzeć się rozbuchanym kosztom produkcji i wynikom oglądalności poszczególnych tytułów.

Serial "Cytadela" obejrzycie na Amazon Prime Video.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA