REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze komedie romantyczne wszech czasów: TOP 20 produkcji o miłości

Jak wiadomo, miłość nie wybiera. Za to my na szczęście mogliśmy - oto najlepsze komedie romantyczne wszech czasów, które od lat bawią i wzruszają widzów na całym świecie. Zebraliśmy TOP 20 kultowych tytułów, które zdefiniowały gatunek produkcji o miłości.

23.06.2024
13:05
Najlepsze komedie romantyczne: TOP 20 produkcji o miłości wszech czasów
REKLAMA

Komedie romantyczne to przez wielu filmy ukochane, lecz często niedoceniane. Nic dziwnego - obecnie w bibliotekach serwisów VOD pojawia się cała masa produkcji, która jakością nie dorównuje do tych dobrze znanych tytułów sprzed lat. Nie oznacza to, że wśród nich nie można znaleźć udanych filmów - w ostatnim czasie pojawiło się ich bowiem całkiem sporo, o czym możecie przeczytać tutaj. W tym artykule skupimy się jednak na tych, które zdefiniowały gatunek komedii romantycznych i z pewnością były wzorem dla wielu późniejszych produkcji.

REKLAMA

Najlepsze romantyczne wszech czasów: TOP 20

Myśląc o najlepszych komediach romantycznych, wiele osób z pewnością wróciło wspomnieniami do lat 90. i wczesnych lat 2000. - to właśnie wtedy światło dzienne ujrzały produkcje, do których obecnie wraca się z przyjemnością, a z biegiem czasu przez wielu zostały okrzyknięte mianem kultowych. Oto TOP 20 tytułów:

Spis treści:

To właśnie miłość (2003)

Fani komedii romantycznych nie z pewnością nie wyobrażają sobie świątecznej atmosfery bez filmu "To właśnie miłość". Akcja produkcji w reżyserii Richarda Curtisa rozgrywa się w Londynie, a jej fabuła koncentruje się na różnych wątkach miłosnych, które się ze sobą splatają. Bohaterowie zmagają się różnymi aspektami miłości, począwszy od pierwszego zauroczenia, aż po trudności w małżeństwie. To ciepły i wzruszający obraz miłości w różnych odsłonach, w którym wystąpiły takie gwiazdy jak Alan Rickman, Hugh Grant, Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thompson i Keira Knightley.

Film "To właśnie miłość" jest dostępny online w serwisach:

Terminal (2004)

"Terminal" to film w reżyserii Stevena Spielberga zainspirowany prawdziwą historią irańskiego uchodźcy, który spędził na lotnisku 18 lat. Produkcja skupia się na Victorze Navorskim (Tom Hanks), który przybywa do Stanów Zjednoczonych z fikcyjnego kraju Krakozhia. Kiedy jego ojczyzna pogrąża się w politycznym chaosie, okazuje się, że Viktor utknął na lotnisku JFK w Nowym Jorku, ponieważ jego paszport stracił ważność. Tym samym nie może on ani wjechać do USA, ani wrócić do domu. Viktor musi przystosować się do życia na lotnisku, gdzie nawiązuje przyjaźnie z pracownikami lotniska i stara się znaleźć sposób, by wydostać się z tej nietypowej sytuacji.

Film "Terminal" jest dostępny online w serwisach:

Holiday (2006)

Oglądając film "Holiday", jedną nogą można już wkroczyć w świąteczny klimat zaśnieżonej angielskiej prowincji, podczas gdy druga pozostaje na słonecznym zachodnim wybrzeżu USA. W tych właśnie miejscach rozgrywają się równolegle dwie historie: dziennikarki Iris (Kate Winslet) oraz właścicielki agencji reklamowej Amandy (Cameron Diaz). Kobiety przeżywające miłosne rozterki poznają się na stronie internetowej i postanawiają zamienić się domami. Nieoczekiwanie w nowych miejscach obie zawierają ciekawe znajomości i sprawy przybierają niespodziewany obrót.

Film "Holiday" jest dostępny online w serwisach:

Dziennik Bridget Jones (2001)

Kultowa już trylogia na podstawie powieści Helen Fielding podbiła serca na całym świecie, dlatego tytułowej bohaterki - ciepłej, wdzięcznej, ale przede wszystkim nieidealnej Bridget Jones - raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Marzeniem trzydziestokilkuletniej Bridget (Renee Zellweger) jest spotkanie swojego księcia z bajki, przy czym na jej drodze pojawia się jednak aż dwóch kandydatów - Daniel Cleaver (Hugh Grant), szef wydawnictwa, oraz Mark Darcy (Colin Firth), szanowany adwokat. Bridget próbuje znaleźć szczęście i miłość, balansując między komicznymi sytuacjami a życiowymi wyzwaniami.

Film "Dziennik Bridget Jones" jest dostępny online w serwisach:

"Dziennik Bridget Jones"

Kiedy Harry poznał Sally (1989)

Film "Kiedy Harry poznał Sally" opowiada historię Harry'ego (Billy Crystal) i Sally (Meg Ryan), którzy spotykają się przypadkiem tuż po ukończeniu studiów i wspólnie podróżują do Nowego Jorku. Z początku mają zupełnie odmienne poglądy na temat związków i przyjaźni między mężczyznami a kobietami. Kiedy jednak ich drogi krzyżują się na przestrzeni lat, przyjaźń między nimi zaczyna się rozwijać, aż w końcu oboje zaczynają się zastanawiać, czy przypadkiem nie łączy ich coś więcej.

Film "Kiedy Harry poznał Sally" jest dostępny online w serwisach:

Masz wiadomość (1998)

Kolejna kultowa komedia romantyczna z Meg Ryan w roli głównej to "Masz wiadomość". Produkcja śledzi losy właścicielki małej księgarni dla dzieci, Kathleen (Meg Ryan), i potentata księgarskiego, Joe (Tom Hanks). Bohaterowie, którzy nieświadomie nawiązują internetową przyjaźń, decydują się nie ujawniać swoich prawdziwych tożsamości. W rzeczywistości Joe jest bowiem bogatym właścicielem sieci księgarń, która zagraża małemu biznesowi Kathleen.

Film "Masz wiadomość" jest dostępny online w serwisach:

Pretty Woman (1990)

Obecność Julii Roberts w komedii romantycznej zwiastuje sukces. Tak było zarówno w przypadku "Notting Hill" i "Mój chłopak się żeni", jak i w kultowej produkcji "Pretty Women". Ta ostatnia skupia się na biznesmenie Edwardzie (Richard Gere), który zatrudnia prostytutkę Vivian (Julia Roberts), by towarzyszyła mu podczas biznesowych wydarzeń. W trakcie tygodniowego pobytu w luksusowym hotelu nieoczekiwanie między obojgiem rozwija się wyjątkowe uczucie. Vivian zaczyna marzyć o lepszym życiu, a Edward uświadamia sobie, że pieniądze nie zapewnią mu prawdziwego szczęścia.

Film "Pretty Woman" jest dostępny online w serwisach:

Zakochana złośnica (1999)

"Zakochana złośnica" to produkcja, która skupia się na niełatwych relacji miłosnych w liceum. Jej bohaterką jest Bianca (Larisa Oleynik), która chce umawiać się na randki, lecz jej surowy ojciec stawia jej warunek: Bianca może randkować tylko wtedy, gdy jej starsza siostra, niezależna i złośliwa Kat (Julia Stiles), przed którą drżą wszyscy faceci w szkole, również znajdzie chłopaka. Aby rozwiązać ten problem, Bianca i jej ukochany angażują buntowniczego Patricka (Heath Ledger), by umówił się z Kat. Ku ich zaskoczeniu, oboje zaczynają się do siebie zbliżać, co prowadzi do wielu zabawnych i wzruszających momentów.

Film "Zakochana złośnica" jest dostępny online w serwisach:

"Zakochana złośnica"

Czas na miłość (2013)

Brytyjskie filmy o miłości mają w sobie coś ujmującego. Jednym z nich jest właśnie "Czas na miłość", który opowiada o podróżach w czasie Tima (Domhnall Gleeson). Mężczyzna chce bowiem zmienić to, co wydarzyło się w przeszłości oraz to, co dzieje się obecnie w jego życiu. Swojej fantastycznej umiejętności używa, gdy poznaje uroczą Mary (Rachel McAdams). Tim zrobi wszystko, aby nowa relacja okazała się być tą jedyną i idealną. Nie wszystko jednak uda mu się doprowadzić do perfekcji i nie będzie to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Dzień świstaka (1993)

Wspomniane zostały podróże w czasie z nieco bardziej poważnym akcentem, natomiast film "Dzień świstaka", który również porusza tę tematykę, zdecydowanie do poważnych nie należy; i to nie tylko dlatego, że odtwórca głównej roli, Bill Murray, zasłynął jako komik. Grany przez niego Phil Connors jest raczej pochmurnym i gburowatym pogodynkiem, który udaje się on do miasteczka Punxsutawney, aby zrelacjonować odbywające się co roku Święto Świstaka. W podróży towarzyszy mu producentka Rita (Andie MacDowell). Kiedy Phil budzi się następnego dnia, uzmysławia sobie, że znów przeżywa ten sam dzień.

Film "Dzień świstaka" jest dostępny online w serwisach:

Notting Hill (1999)

Akcja filmu "Notting Hill" rozgrywa się w tytułowej dzielnicy zachodniego Londynu, gdzie znajduje się księgarnia prowadzona przez Williama Thackera (Hugh Grant). W sklepie pewnego dnia zjawia się popularna gwiazda filmowa Anna Scott (Julia Roberts), która przerywa monotonne i uporządkowane życie mężczyzny. Mimo że oboje pochodzą z zupełnie różnych światów, między Williamem i Anną rodzi się uczucie. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z ich odmiennym stylem życia i nieustanną uwagą mediów, aby zbudować trwały związek.

Film "Notting Hill" jest dostępny online w serwisach:

Mój chłopak się żeni (1997)

Film "Mój chłopak się żeni" opowiada historię Julianne (Julia Roberts), która dowiaduje się, że jej najlepszy przyjaciel Michael (Dermot Mulroney) zamierza się ożenić. Kiedy Julianne uświadamia sobie, że jest w nim zakochana, postanawia zrobić wszystko, by pokrzyżować plany swojego przyjaciela i jego narzeczonej Kimmy (Cameron Diaz). W trakcie weselnych przygotowań Julianne podejmuje różne próby, by zdobyć serce Michaela i ma na to zaledwie 4 dni.

Film "Mój chłopak się żeni" jest dostępny online w serwisach:

"Mój chłopak się żeni"

Cztery wesela i pogrzeb

Produkcja "Cztery wesela i pogrzeb" śledzi losy Charlesa (Hugh Grant), który jest beztroskim kawalerem i częstym bywalcem na weselach swoich przyjaciół. Kiedy na jednym ze ślubnych przyjęć poznaje piękną Amerykankę Carrie (Andie MacDowell), spędza z nią upojną noc i uświadamia sobie, że to właśnie ona jest wybranką jego serca. Problem w tym, że Carrie jest już zaręczona i niebawem ma wyjść za mąż.

Film "Cztery wesela i pogrzeb" jest dostępny online w serwisach:

Annie Hall (1977)

Oscarowa produkcja w reżyserii Woody'ego Allena skupia się na Alvym Singerze (Woody Allen), który jest jednym z najbardziej błyskotliwych komików na Manhattanie. Kiedy pewnego dnia jego najlepszy przyjaciel Rob (Tony Roberts) przedstawia go Annie Hall (Diane Keaton), uroczej piosenkarce z klubu nocnego. Początkowo bohater nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zakochany, do czasu, gdy kobieta nie porzuca go dla swojego kochanka (Paul Simon). Alvy postanawia wówczas zrobić wszystko, by odzyskać ukochaną.

Film "Annie Hall" jest dostępny online w serwisach:

Jak stracić chłopaka w 10 dni (2003)

Bohaterami filmu "Jak stracić chłopaka w 10 dni" są Andie (Kate Hudson) oraz Ben (Matthew McConaughey). Andie to dziennikarka pisząca dla popularnego kobiecego magazynu, która postanawia napisać artykuł na temat najczęściej popełnianych przez kobiety błędach w relacjach z mężczyznami. Ma on nosić tytuł "Jak stracić chłopaka w 10 dni". Tymczasem Ben, pracownik agencji reklamowej i podrywacz, zakłada się z szefem, że w ciągu 10 dni rozkocha w sobie dowolną dziewczynę. Kiedy drogi Bena i Andie krzyżują się, on widzi w niej możliwość spełnienia zawodowych ambicji, a ona w nim idealnego królika doświadczalnego.

Film "Jak stracić chłopaka w 10 dni" jest dostępny online w serwisach:

Śniadanie u Tiffany'ego (1961)

Kultowa produkcja "Śniadanie u Tiffany'ego" skupia się na początkującym pisarzu Paulu Varjak (George Peppard), który wprowadza się do kamienicy na przedmieściach Nowego Jorku. Okazuje się, że jedną z jego sąsiadek jest Holly Golightly (Audrey Hepburn), ekscentryczka i indywidualistka oraz właścicielka bezimiennego kota. Między obojgiem początkowo zaczyna rodzić się przyjaźń, która z biegiem czasu przeradza się w miłość.

Film "Śniadanie u Tiffany'ego" jest dostępny online w serwisach:

"Śniadanie u Tiffany'ego"

Bezsenność w Seattle (1993)

Film "Bezsenność w Seattle" śledzi losy Sama (Tom Hanks), wdowca, który szuka nowej partnerki. W pewien wigilijny wieczór do radia dodzwania się 8-letni Jonah (Ross Malinger), syn Sama, i opowiada na antenie historię swojego ojca. W odpowiedzi na apel chłopca setki kobiet zaczynają wysyłać do mężczyzny listy. Jedną ze słuchaczek jest również Annie (Meg Ryan), która, poruszona opowieścią o Samie, decyduje się odnaleźć mężczyznę.

Film "Bezsenność w Seattle" jest dostępny online w serwisach:

Kocha, lubi, szanuje

Bohaterem produkcji "Kocha, lubi, szanuje" jest Cal Weaver (Steve Carell), który sądzi, że jego małżeństwo nie ma wad. Kiedy jednak jego żona Emily (Julianne Moore) decyduje się na rozwód, Cal ponownie szuka miłości. Pomaga muu w tym kobieciarz Jacob Palmer (Ryan Gosling, całkowicie odmieniając jego życie. W pewnym momencie obaj dochodzą jednak do wnioski, że bycie podrywaczem bez tej odpowiedniej partnerki w zasadzie nie ma sensu.

Film "Kocha, lubi, szanuje" jest dostępny online w serwisach:

Uciekająca panna młoda

Kolejna kultowa komedia romantyczna z Julią Roberts w roli głównej to "Uciekająca panna młoda". Produkcja śledzi losy Maggie Carpenter (Julia Roberts), która ma powodzenie u mężczyzn, jednak do tej pory nie mogła zdecydować się na tego jedynego. Kiedy Maggie już po raz trzeci postanowiła uciec sprzed ołtarza, mieszkańcy jej rodzinnego miasteczka zaczęli spekulować, czy kapryśna kobieta w końcu założy obrączkę. Tymczasem o "uciekającej pannie młodej" przypadkiem dowiaduje się nowojorski dziennikarz Ike Graham (Richard Gere) i postanawia się z nią spotkać, by napisać o niej artykuł.

Film "Uciekająca panna młoda" jest dostępny online w serwisie TVP VOD.

Mamma Mia

Film "Mamma Mia" wypełniony po brzegi największymi przebojami Abby to opowieść o młodej kobiecie, Sophie (Amanda Seyfried), która na przeddzień swojego ślubu postanawia odnaleźć swojego biologicznego ojca spośród trzech możliwych kandydatów, którymi są byli kochankowie jej matki (w tych rolach Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth i Stellan Skarsgard). Jej plany komplikują się, gdy wszyscy trzej mężczyźni przybywają na grecką wyspę, nie zdając sobie sprawy z prawdziwego powodu ich obecności. Sophie musi zrozumieć swoją przeszłość, a jednocześnie przygotować się do najważniejszego dnia w swoim życiu.

REKLAMA

Film "Mamma Mia" jest dostępny online w serwisach:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA