Pogubiliście się w liniach czasowych „Dark” Netfliksa? Wyjaśniamy zależności między różnymi płaszczyznami
Czas jest absolutnie kluczowym elementem fabuły serialu „Dark”. A jeśli wierzyć zapowiedziom 2. sezonu, to w najnowszych odcinkach zostanie położony jeszcze większy nacisk na podróże w czasie. Dlatego warto zawczasu przypomnieć sobie na czym polegały zależności między różnymi płaszczyznami czasowymi i jak wpłynęło to na Winden z 2019 roku.
Uwaga! Tekst zawiera spoilery z 1. sezonu „Dark”.
Niewiele seriali Netfliksa może pochwalić się tak zagmatwaną i skomplikowaną fabułą, co niemiecki „Dark”. Produkcja wychodzi od znajomego motywu zaginięcia dziecka, ale szybko okazuje się, że skala całego przedsięwzięcia jest znacznie szersza. Wszystko dlatego, że pod Winden znajdują się jaskinie, w których znaleźć można jedyny w swoim rodzaju tunel czasoprzestrzenny. Dostanie się tam nie należy do najprostszych, ale śmiałek, któremu się to uda zostanie przeniesiony w czasie w przeskokach 33 lat i kolejnych wartości dodanych tej liczby, czyli 66, a nawet 99 lat (choć w samym serialu pokazano tylko dwie pierwsze opcje).
Nie sposób ocenić, czy nad tymi podróżami w czasie można całkowicie zapanować i kierować nimi według własnej woli. Mieszkańcy miasteczka, którzy przenieśli się w czasie nie mieli wpływu na to, czy zostaną wysłani w przeszłość czy przyszłość, ani nawet o ile lat. Mikkel Nielsen trafił do 1986 roku, podobnie jak podczas swojej pierwszej podróży Jonas Kahnwald. Z kolei Ulrich Nielsen przeniósł się w przeszłość o 66 lat, czyli dalej w przeszłość niż pozostali bohaterowie.
Wiadomo, że przynajmniej częściową władzę nad wyrwą w czasie posiadają Noah i Helge Doppler (a być może również ich przeciwniczka, Claudia Tiedemann).
Bez dodatkowych danych nie sposób jednak z całkowitą pewnością stwierdzić, w jaki sposób to robią. Wiadomo, że w bunkrze znajdującym się na działce Dopplerów mężczyźni zbudowali swój własny wehikuł czasu. Do jego uruchomienia wykorzystują porwanych chłopców, ale według ich własnych słów eksperyment się nie udaje. Noah bez problemów przeskakuje jednak między różnymi płaszczyznami czasowymi, co sugerowałoby jego związek z siłą tunelu zamkniętego drzwiami z wykutym napisem: Sic Mundus Creatus Est.
Po seansie 1. sezonu nie wiemy jeszcze jak Noah czy Claudia to robią, ale doskonale znamy tragiczne skutki ich pojedynku o władzę nad czasem. Główną filozofią „Dark” jest bowiem motyw wzajemnego wpływu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Każda decyzja podjęta na osi czasu w jakiś sposób kształtuje to, co przed nami i za nami.
Jak wpływają na siebie cztery płaszczyzny czasowe z 1. sezonu „Dark”?
Rok 2019
To właśnie wtedy poznajemy głównych bohaterów serialu: rodziny Kahnwaldów, Nielsenów, Dopplerów i Tiedemannów. Wszystkie od pokoleń mieszkają w małym miasteczku położonym obok pierwszej w RFN elektrowni atomowej. Tuż przed rozpoczęciem akcji produkcji w Winden dochodzi do dwóch wydarzeń, które wstrząsają społecznością. Najpierw samobójstwo popełnia Michael Kahnwald, a potem znika Erik Obendorf. Niedługo później dochodzi do kolejnych incydentów. Miasto nawiedzają problemy z prądem, ptaki spadają z nieba, a z czasem dochodzi do trzech kolejnych zniknięć i odnalezienia jednego niezidentyfikowanego ciała.
Wszystkie te elementy wpływają na przeszłość i przyszłość. Michael to tak naprawdę Mikkel Nielsen - chłopak, który znika w 2019 roku i trafia 33 lata wstecz. Syn Ulricha i Kathariny zostaje w przeszłości, dorasta, a potem żeni się z Hannah Kruger. Nie wiadomo, dlaczego Michael popełnia samobójstwo, ale jedna z teorii zakłada, że nie chce żyć dalej w Winden, mając świadomość, że jego młodszy odpowiednik wkrótce przeniesie się w przeszłość. Zwłaszcza, że jego pochodzenie ma wpływ na relacje żony i syna. Hannah nawiązuje romans z Ulrichem, a Jonas z jego córką, Marthą (co oznacza, że ona uprawiała seks z ojcem swojego męża, a Jonas ze swoją ciotką). Ulrich również znika z naszych czasów, gdy śledzi w drodze do jaskiń Helge Dopplera.
Na kształt przeszłości i przyszłości wpływ mają także pozostałe zaginięcia z 2019 roku. Ciała Erika i Yasina trafiają do 1953 roku, a Jonas na koniec 1. sezonu przenosi się do przyszłości na skutek eksperymentu swojego odpowiednika z przeszłości. Starszy Jonas próbuje zniszczyć tunel czasoprzestrzenny pod Winden, ale zostaje zmanipulowany przez Claudię. Trudno jednak na razie ocenić, jakie będzie to miało dalekosiężne skutki.
Rok 1986
W 1986 roku Winden po raz pierwszy trafiło na kryminalną mapę Niemiec. Wszystko z powodu zaginięcia Madsa Nielsena. Sprawę przydzielono Egonowi Tiedemannowi, który od samego początku był negatywnie nastawiony do jego starszego brata, Ulricha. Konflikt między dwom bohaterami sięgnął zenitu, gdy Hannah Kruger z zazdrości i zemsty oskarżyła młodego Nielsena o zgwałcenie jego własnej dziewczyny. Katharina wystąpiła w obronie Ulricha, ale została pobita przez własną matkę. Wściekła i przekonana o winie Reginy Tiedemann (wnuczki Egona) brutalnie zemściła się na dziewczynie. Tak zaczęła się nienawiść między Nielsenami i Tiedemannami.
Wszystko to nijak nie przybliżyło Winden do rozwiązania zagadki zaginięcia Madsa. Nie oznacza to jednak, że w całej sprawie nie pojawiły się żadne tropy. Egon słusznie zaczął podejrzewać udział Helge Dopplera, ale mężczyzna nie stawił się na przesłuchanie. Do kolejnych prób nie doszło, bo ojciec Petera doznał poważnych obrażeń w wypadku samochodowym spowodowanym... przez samego siebie z przyszłości. Starszy mężczyzna po tym jak przypomniał sobie dawne zbrodnie (czyli porwania i morderstwa dzieci zlecone przez Noah podobno po to, żeby wynaleźć wehikuł czasu), postanowił powstrzymać swoją wersję z 1986 roku, ale jego działania były zbyt spóźnione.
Martwe ciało Madsa zostaje później wysłane przez jego morderców do 2019 roku. W przeciwną stronę udaje się Mikkel Nielsen. Chłopak najpierw próbuje bezskutecznie odnaleźć rodziców, a potem wrócić do swoich czasów tą samą drogą. Finalnie poddaje się, a dzięki znajomości z pielęgniarką Ines Kahnwald i córką Krugerów powoli czuje się coraz lepiej w 1986 roku. Ostatecznie kobieta decyduje się go adoptować.
Rok 1953
W 1. sezonie „Dark” pojawia się mniej scen z 1953 roku niż z kolejnych dekad. Ale nie znaczy to, że mają mniejsze znaczenie. Głównym założeniem serialu Netfliksa jest, że przeszłość oddziałuje na przyszłość i vice versa. Najlepiej obrazują to losy młodego Helge Dopplera. Chłopak należy do najbogatszej rodziny Winden. Jego ojciec nadzoruje budowę pierwszej w Niemczech elektrowni atomowej, a matka twardą ręką zarządza jego wychowaniem i dużą willą. Dzieciństwo Helge nie jest jednak szczęśliwe. Biedniejsze dzieciaki znęcają się nad nim i nikt go nie szanuje. Nie wie jeszcze, że wkrótce życie ma się zmienić pod wpływem ingerencji Noah.
Do 1953 roku z czasów współczesnych zostają wysłane zwłoki Erika Obendorfa i Yasina Friesego. Pojawienie się na terenie budowanej elektrowni dziwnie ubranych zamordowanych chłopców budzi spory niepokój w szeregach lokalnej policji. Młodszy Egon Tiedemann szybko znajduje swojego podejrzanego, gdy na komisariat dostaje się dziwny mężczyzna z obrażeniami na twarzy. To Ulrich Nielsen z 2019 roku, który przeniósł się za daleko w przeszłość. Mężczyzna postanawia nie zmarnować jednak tej szansy. Uznaje, że lepiej zabić niewinnego Helge, zanim dokona swoich zbrodni i nie dopuścić do wydarzeń kolejnych dekad. Jego atak na chłopca kończy się jednak tylko utratą przytomności i poważnymi obrażeniami, a nie śmiercią. W dodatku po wszystkim Ulrichowi nie udaje się wrócić do własnych czasów i resztę sezonu spędza zamknięty w areszcie.
W latach 50. dochodzi do jeszcze jednego niezwykle ważnego wydarzenia dla dalszych losów Winden. To właśnie wtedy starsza Claudia Tiedemann odwiedza zegarmistsza H.G. Tannhausa i zleca mu zbudowanie tajemniczej maszyny. Dziwny projekt, połączony z dostępem do telefonu komórkowego pozostawionego w jego warsztacie przez Ulricha sprawia, że mężczyzna zaczyna coraz bardziej interesować się nowoczesnymi technologiami i koncepcją podróży w czasie.
Rok 2052
Ostatnie minuty 1. sezonu „Dark” (a także zwiastun nowych odcinków) jasno pokazują, że fanów serialu wkrótce czeka podróż do post-apokaliptycznego świata 2052 roku. Jeszcze nie wiemy, jaka apokalipsa spotkała Winden, z którego zostało tam tylko pustkowie nawiedzane przez uzbrojone grupy nielicznych osób, które przeżyły. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że ten świat stanie się na długie lata częścią życia Jonasa.
Młody Kahnwald ponownie trafił do nie swoich czasów po tym, jak jego starszy odpowiednik uruchomił urządzenie mające zniszczyć tunel czasoprzestrzenny. Przedsięwzięcie okazało się jednak porażką. Zamiast pozbawić świat możliwości dalszych podróży po meandrach czwartego wymiaru, na krótki moment otworzyło wyrwę jeszcze szerzej i doprowadziło do zetknięcia się Helge z 1953 roku i Jonasa uwięzionego przez Noah w 1986. Spotkanie w niejasny sposób wysłało bohatera w odległą o 33 lata przyszłość. Co będzie tam go czekać, nie wiadomo. Ale zważywszy na to, że Nieznajomy (czyli podróżujący w czasie Jonas) wygląda na kilkadziesiąt lat starszego, wydostanie się stamtąd może być bardzo czasochłonnym procesem.