REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

FIFA 22 bez Rosjan. EA Sports dołącza do sankcji i banuje rosyjskie drużyny

Rosyjskie drużyny zostały usunięte z gier FIFA i NHL. Electronic Arts dołączyło do stale rosnącej liczby firm, które nakładają sankcje na Rosję. Wydawca gier sportowych podjął tę decyzję dwa dni po organizacjach FIFA i UEFA, które wykluczyły kraj Władimira Putina z rozgrywek w tym prawdziwym świecie.

02.03.2022
19:01
fifa 22 sankcje rosja pilka nozna gra ea sports
REKLAMA

W wyniku najechania przez Rosję terytorium Ukrainy na kraj dyktatora i zbrodniarza wojennego Władimira Putina nakładane są kolejne sankcje. Po odcięciu rosyjskich firm od europejskiej przestrzeni powietrznejoraz systemu bankowego SWIFT przyszła kolej na najróżniejsze organizacje ze świata sportu i muzyki, a także firmy dostarczające ludziom roztywkę w postaci np. vlogów oraz gier wideo. Jedną z nich jest Electronic Arts.

REKLAMA

NHL 22, FIFA 22, FIFA Online i FIFA Mobile bez Rosji.

Electronic Arts rozpoczęło proces usuwania zarówno rosyjskich drużyn, jak i narodowej reprezentacji agresora ze swoich gier wideo. Dotyczy to zarówno stosunkowo mało popularnego w kraju NHL 22, czyli hokeja na lodzie, jak również gier piłkarskich z serii FIFA.

Rosjanie zostaną usunięci do odwołania zarówno w grze FIFA 22, jak i w FIFA Online oraz FIFA Mobile. Nie wiadomo jednak, jak długo wspomniany "proces" usuwania Rosjan potrwa, ale Electronic Arts podaje, że decyzja została podjęta w uzgodnienia z organizacjami IIHF, UEFA oraz FIFA.

Co ciekawe, w przypadku gier z serii FIFA mowa jest jedynie o usunięciu rosyjskich klubów oraz reprezentacji, ale twórcy gry NHL 22 pójdą ze zmianami o krok dalej. Z najnowszej odsłony gry sportowej dla miłośników hokeja znikną również Białorusini.

EA Sports wyraziło przy tym solidarność z obywatelami Ukrainy, wezwało do pokoju oraz zakończenia inwazji. Takie podejście do sprawy niezwykle cieszy, gdyż twórcy gier wideo nie silą się na eufemizmy, byle tylko nie urazić Rosjan nazywających wojnę "operacją wojskową".

REKLAMA

Świat wirtualny goni ten realny, a Electronic Arts idzie drogą wytyczoną przez FIFA i UEFA.

Jeszcze chwilę po wybuchu wojny polscy działacze i dziennikarze sportowi nie chcieli zajmować stanowiska, a w pierwszych oświadczeniach w tej sprawie używano słów takich jak "konflikt", zamiast nazwać wojnę wprost "wojną", ale PZPN i polscy piłkarze poszli po rozum do głowy i zbojkotowali barażowy mecz z Rosją. Organizacje zajmujące się rozgrywkami w piłkę nożną w końcu zareagowały.

FIFA i UEFA poinformowały 28 lutego o wykluczeniu rosyjskich drużyn oraz reprezentacji ze wszystkich organizowanych przez siebie rozgrywek w piłkę nożną, w tym z Mistrzostw Świata w Katarze. Co prawda nadal w oświadczeniu pada słowo "sytuacja", zamiast "wojna", ale tym razem za słowami poszły czyny i dostaliśmy informację o rozwiązaniu umowy sponsorskiej z rosyjskim Gazpromem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA