Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, tfu, jakiej znowu galaktyce? To tu, na Ziemi, urodził się prawdziwy Jedi - George Lucas. Człowiek obdarzony boską iskrą, mocą zdolną stworzyć wyimaginowany świat. To w jego genialnym umyśle zrodziła się idea Gwiezdnych Wojen, która od blisko trzydziestu lat pobrzmiewa w kulturze całego globu. Idea ta wyznaczyła nowe tory dla gatunku sci-fi oraz zmieniła współczesną kinematografię.

Koncepcja powstania Gwiezdnych Wojen zrodziła się we wczesnych latach 70. Wówczas nawet George Lucas nie był w stanie przewidzieć ogromnej popularności swojego dzieła. W momencie premiery pierwszej części trylogii - Nowej nadziei (IV epizodu) - 25 maja 1977, miliony ludzi na całym świecie wyszło zafascynowanych z kina, z wielkimi ze zdziwienia oczami. Oszołomieni efektami specjalnymi, wspaniałą fabułą, kapitalną muzyką i doskonałą grą aktorską, wrócili do domu i nie mogli zmrużyć oka. W ich głowach jak w kalejdoskopie przewijały się non stop nowe, upojne obrazy rycerzy Jedi walczących na miecze świetle. Przed nimi rozciągała się wizja przerażającego Dartha Vadera, odważnego Luke'a Skywalkera, szalonego Hana Solo oraz czarującej księżniczki Leii. Po przebudzeniu z głębokiego snu, odurzeni, rozkochani w epickiej opowieści o odwiecznej walce dobra ze złem, ze zniecierpliwieniem oczekiwali kolejnej części przygód Skywalkera i jego przyjaciół.
Początek sagi - Ep.IV: Nowa nadzieja
reżyseria: George Lucas
Rycerze Jedi zostali niemalże całkowicie wytępieni, a Imperium żelazną ręką sprawuje rządy nad całą galaktyką. Całą? Niezupełnie. Niewielka grupa Rebeliantów podejmuje walkę, kradnąc tajne plany najpotężniejszej broni Imperium, zdolnej zniszczyć nawet planetę - tzw. Gwiazdę Śmierci. Lojalny sługa Imperatora - Darth Vader - musi odzyskać skradzione dokumenty i odnaleźć ukrytą bazę ruchu oporu. Uprowadzona przez siły Imperium księżniczka Leia jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pragnie przywrócić ład w galaktyce, powierza misję droidowi R2-D2, który wraz z C-3P podczas ataku na statek księżniczki, opuszcza imperialny krążownik kapsułą ratunkową. Dwaj dzielni droidzi trafiają na piaszczystą planetę. Mają za zadanie dotrzeć do Obi-wana Kenobiego i przekazać mu holograficzną wiadomość z rozpaczliwą prośbą o pomoc w przekazaniu zakodowanej informacji dla Rebeliantów. Ambicje młodego, żądnego przygód Luka rozpala Obi-Wan Kenobi, który prosi go o pomoc w walce z Imperium. By jeszcze bardziej zachęcić młodzieńca, podarowuje mu miecz świetlny jego ojca oraz proponuje naukę tajników mocy. Żądny przygód oraz zemsty za śmierć swoich opiekunów, młody Skywalker wyrusza na pomoc w walce przeciwko Imperium. W jego niebezpiecznej misji pomagają mu dwa droidy, przemytnik Han Solo (Harrison Ford) oraz Chewbacca.
Ep.V: Imperium Kontratakuje
reżyseria: Irvin Kershner
Kolejna część Gwiezdnej Sagi opowiada o wydarzeniach toczących się kilka lat po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci. Pomimo zniszczenia potężnej broni Imperium, nadal trwają autorytarne rządy Imperatora nad galaktyką. Bezlitosny Jedi - Darth Vader nie zaprzestaje swych prób ostatecznego zgładzenia sił buntowników. Rebelianci, non stop nękani przez wroga, zakładają bazę na lodowej planecie Hoth, by stamtąd prowadzić kolejne akcje dywersyjne przeciwko Imperium. Ostatni bastion Rebeliantów zostaje odkryty przez statek Vadera. Inwazja na planetę Hoth niszczy główne siły powstańcze i jedynie dzięki pomocy Hana Solo Luke'owi Skywalkerowi i księżniczce Leii udaje się zbiec Sokołem Millenium przed Darthem Vaderem. Młody Skywalker - kierowany radami Obi-wana Kenobiego, postanawia zgłębić swoją wiedzę na temat mocy. Odnajduje Mistrza Yodę - najstarszego z żyjących Rycerzy Jedi, który niechętnie zgadza się nauczać młodego adepta Mocy. Zbliża się chwila, kiedy Rebelianci będą gotowi na kolejne starcie z Imperium.
Ep. VI: Powrót Jedi
reżyseria: Richard Marquand
To ostatni epizod z epickiej sagi George'a Lucasa, kończący rywalizację pomiędzy złowrogim Imperium i stojącymi po stronie dobra Rebeliantami. Fabuła ep. VI dotyczy budowy drugiej Gwiazdy Śmierci, która zbliża się ku końcowi. Z jej pomocą imperialiści planują ostateczne unicestwienie sił Aliantów. Tymczasem Luke Skywalker wraz z przyjaciółmi udaje się na pustynną Tatooine, by uwolnić zamrożonego w karbonicie Hana Solo z rąk Jabby Hutta. W międzyczasie korzysta ze swoich nowych umiejętności adepta Jedi. Ma świadomość, że nie jest jeszcze pełnoprawnym rycerzem mieczy świetlnych. Wie, że jest jeszcze zbyt słaby do ostatecznej walki z Darthem Vaderem. W tym celu udaje się ponownie do mistrza Yody, na dalszą naukę poznawania arkanów Mocy. W dalszej części fabuły bothańscy szpiedzy odkrywają miejsce położenie nowej Gwiazdy Śmierci, którą chroni pole siłowe z księżyca Endor.
Fenomen Gwiezdnych wojen
Muszę przyznać, że film ten z biegiem lat nadal mnie inspiruje i wprowadza w zachwyt. Ma w sobie prawdziwą magię, która oczarowuje widza, sprawia, że z ogromnym zainteresowaniem śledzimy poczynania bohaterów. Uniwersum stworzone przez George'a Lucasa to przede wszystkim futurystyczna wizja przyszłości, w której człowiek posiada zaawansowaną technologię pozwalającą mu na podróże międzygwiezdne, na eksplorację dziewiczych planet, poznawanie nieznanych dotąd form życia. Piękno filmu tkwi, nie tylko w fascynującej i urzekającej fabule, ale również we wspaniałej muzyce Johna Williamsa, w potędze mocy, wspaniałych wynalazkach, tj. miecz świetlny, lasery, w spektakularnych batalistycznych scenach wojny statków kosmicznych, w fenomenalnej kreacji Dartha Vadera, którego mroczny charakter podkreśla jego metaliczny, przeszywający głos, dobywający się ze specjalnego skafandra podtrzymującego procesy życiowe.
Czym jest Moc?
Moc jest tym, co daje Jedi ich siłę. To pole energii żywych istot, które wszystko otacza, przenika i spaja całą galaktykę w jedną całość. Można jej używać dla czynienia dobra, w imię sprawiedliwości, w szlachetnych, utylitarnych, altruistycznych celach. Posługiwanie się Mocą jest niebezpieczne, albowiem drzemią w niej siły zarówno dobra i zła. Każdy Jedi może ulec pokusie ciemnej strony Mocy. Może się jej oprzeć pod warunkiem, że wyzbędzie się gniewu, nienawiści oraz wszelkich złych emocji.
Moralność wg Georga Lucasa
Dobro i Zło są w Gwiezdnych Wojnach przedstawione jednoznacznie, jednak nie oznacza to, że opisywany świat jest czarno-biały: nawet Jedi (w tym Yoda) mają swoje słabości. Nawet Vader nie jest w istocie złem, a tylko dobrem, które uległo powabom zła. Gwiezdne wojny to opowieść o sile tkwiącej w miłości: to, czego nie mogli dokonać najwięksi i najpotężniejsi Rycerze Jedi - pokonanie Sithów - dokonuje się dzięki miłości syna do ojca oraz ojca do syna. Opowieść zestawia też dwa rodzaje "miłości": egoistyczną, wpychającą Anakina w objęcia Ciemnej Strony, oraz altruistyczną, która doprowadza do jego ostatecznego ocalenia.
Epilog
Popularność sagi George'a Lucasa, jakiej nie zdobył do tej pory żaden inny film, jest zjawiskiem na skalę światową. O jego sukcesie świadczy przede wszystkim zakorzenienie w kulturze masowej. Niejednokrotnie Gwiezdne Wojny stają się inspiracją dla twórczości współczesnych artystów. Żaden szanujący się kinoman nie powinien przejść obojętnie obok dzieł G. Lucasa. Niech Moc będzie z wami.