REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Rojst Millenium” nadciąga. Przypominamy najważniejsze wydarzenia z 1. sezonu polskiego hitu

„Rojst Millenium” wpada do serwisu Netflix. Jeśli nie pamiętasz, co zdarzyło się w 1. sezonie, to niniejsze streszczenie i podsumowanie zakończenia jest właśnie dla ciebie.

Od premiery 1. sezonu „Rojsta” minęło kilka lat, a fabuła była na tyle gęsta, że moja pamięć postanowiła zachować jedynie ogólny zarys, nie zaś detale dotyczące postaci. Te okazują się bardzo ważne, a nawet kluczowe do zrozumienia kolejnych sezonów produkcji Netfliksa. Oto moje streszczenie: przypominam najważniejsze wydarzenia z 1. serii hitu.

Czytaj więcej o "Rojście" w Spider's Web:

22.02.2024
13:02
rojst streszczenie
REKLAMA

Rojst” – podsumowanie 1. sezonu. Streszczenie, zakończenie, kluczowe wątki

Elsa Koepke

Ta tajemnicza postać w 1. sezonie serialu pojawia się tylko jako wspomnienie. Cień jej obecności pojawia się w życiu dziennikarza Witolda Wanycza, choć jej samej na ekranie nie widzimy wcale. Kobieta była jego największą miłością. Ostatni raz widział ją w obozie, gdzie razem z innymi wypędzanymi Niemcami miała być przewieziona za zachodnią granicę. Elsa jest malarką, a w jej mrocznych obrazach widać tło tego, co wydarzyło się w lesie.

Tajemnica lasu

Las w pobliżu miasteczka, w którym dzieje się akcja serialu, od początku jest bardzo tajemniczy. Bohaterowie od samego początku nie chcą opowiadać o nim młodemu dziennikarzowi Zarzyckiemu (Dawid Ogrodnik) – chłopak jest przecież z zewnątrz. W lesie znajdował się obóz, w którym przetrzymywano Niemców oczekujących na podróż. To część traumy mieszkańców miasteczka, których rodziny zajmowały domy wysiedlanych Niemców zaraz po wojnie. W obozie działy się jednak straszne rzeczy. 1. sezon sugeruje zaledwie przemoc i gwałty, ale z całą pewnością było tam wiele śmierci, do której również niektórzy bohaterowie serialu przyłożyli swoją rękę.

Kierownik hotelu

Bohater grany przez Piotra Fronczewskiego to partyjny, świetnie usytuowany, doskonale poinformowany działacz komunistyczny.

Nadia

Nadia (Agnieszka Żulewska) jest jedną z prostytutek pracujących w „Piekiełku”. Ma słabość do Wanycza, a może nawet go kocha. Gdy zostaje pobita w związku ze sprawą śmierci Grochowiaka, decyduje się wyjechać z miasta. Do tego samego namawia również dziennikarza.

Witold Wanycz

Gdy poznajemy go w serialu, to dziennikarz – grany przez Andrzeja Seweryna – planuje wyjechać z Polski; jego celem są Niemcy, a konkretnie Berlin Zachodni, i odnalezienie jego dawnej miłości Elsy Koepke. Ostatnie miesiące spędził na próbie zlokalizowania jej, między innymi poprzez album z jej pracami malarskimi, który wysyła mu dawny przyjaciel ze studiów, który uciekł do RFN. Wanycz obwinia się za to, co przydarzyło się kobiecie.

Kazimierz Drewicz

Kazimierz Drewicz (Michał Kaleta) był opozycjonistą, a także przyjacielem Witolda Wanycza. Sytuacja działacza jest nieciekawa, nie dość, że nie mógł (ze względu na działalność polityczną) znaleźć pracy, to jakiś czas wcześniej samobójstwo popełniła jego córka. Drewicz wraz z rozwojem serialu stacza się coraz bardziej w żalu i smutku. Opozycyjna działalność rzutuje także na jego córkę, bo to właśnie dlatego dziewczyna jest nielubiana w szkole.

Samobójstwo dwójki nastolatków

rojst streszczenie

Justyna (Nel Kaczmarek), jest córką Kazimierza Drewicza, popełniła samobójstwo, a razem z nią młody, zakochany w dziewczynie chłopak, Karol. Licealistce bardzo zależało na tym, aby na dyskotece wyglądać jak najlepiej. Kupiła więc swój pierwszy w życiu stanik i bluzkę w Peweksie, za dolary. Skąd miała pieniądze? Dostała je za milczenie od molestującego ją mężczyzny, Zbigniewa Grochowiaka. Gdy plotka, że była u niego w gabinecie, się rozchodzi, dziewczyny z klasy w ramach zemsty doprowadzają do napaści seksualnej w szkolnej łazience.

Przewodniczący (Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej) Zbigniew Grochowiak

To jego śmierć rozpoczyna całą fabułę. Przewodniczący Grochowiak (Robert Czechowski) zostaje znaleziony martwy w lesie razem z ciałem prostytutki. Bohater działa również w ośrodku sportowym, wśród dziewczyn z sekcji pływackiej Grochowiak wyławiał swoje ofiary. Tam poznał swoją żonę, tam też zetknął się z Justyną, dziewczyną, która popełniła samobójstwo.

Helena, wdowa po przewodniczącym Grochowiaku i prokurator

rojst streszczenie
REKLAMA

To właśnie oni odpowiadają za śmierć Grochowiaka. Helena (Magdalena Walach) doskonale wiedziała, co jej mąż robi dziewczynkom w klubie sportowym. Być może wcześniej sama była jego ofiarą. Wiedziała również o jego wizytach w lesie i słabości do prostytutek. Namówiła więc prokuratora (Ireneusz Czop), aby ten pozbył się jej męża. Rozkochała urzędnika w sobie, a on, korzystając z ze swojej funkcji i grupy zaufanych milicjantów, nie dość, że zlecił zabójstwo Grochowiaka, to jeszcze zatuszował całą sprawę. Ostatecznie zarówno ona, jak i prokurator wychodzą z całej sprawy bez szwanku, ucierpiał jedynie jej związek. Gdy Zarzycki, który też miał z nią romans, każe jej przyznać się do wszystkiego, Helena mówi wprost, że nie kochała prokuratora i użyła go do swoich celów. Nie wie, że zakochany w niej mężczyzna stoi właśnie za drzwiami.

I jeszcze dwa słowa na koniec. Głównych bohaterów, czyli Wanycza i Zarzyckiego, zostawiamy w zupełnie innej sytuacji, niż miało to miejsce na początku serialu. Grany przez Ogrodnika bohater wraz z żoną opuszcza miasteczko i wraca do Krakowa. Bohater Seweryna jest zrezygnowany i do końca nie wiem, czy Nadia miała rację, mówiąc: „Ty nigdy stąd nie wyjedziesz, jesteś uzależniony od tego gówna".

„Rojst Millenium”: premiera 28 lutego na Netfliksie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA