REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

PESy, FIFY? Phi! Król jest jeden i właśnie pojawił się na GOG

Mowa oczywiście o fenomenalnym, rewolucyjnym, intuicyjnym, niesamowicie grywalnym i najlepszym z najlepszych Sensible World of Soccer 96/97.

26.02.2013
7:41
PESy, FIFY? Phi! Król jest jeden i właśnie pojawił się na GOG
REKLAMA
REKLAMA

Tak jest, zgadza się. Piłkarska gra-legenda, król wśród klasyków, zawitał w odświeżonej formie na najnowsze systemy operacyjne, z Oknami i Jabłkami na pokładzie. Aby na pewno jest się czym podniecać? Bez dwóch zdań. Sensible World of Soccer 96/97 to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza gra sportowa, jaką kiedykolwiek wydano. Współczesne produkcje może mają grafikę, ale nie mają tego czegoś. Jedno z najlepszych wspomnień dzieciństwa wraca do życia.

Pierwszy Sensible World of Soccer wywrócił rozpikselowany świat wirtualnej piłki nożnej do góry nogami. Wydany przez Sensible Software, dokonał tego, czego nie udało się zrobić nigdy wcześniej. W jednej grze zawarte były wszystkie ligi, wszystkie drużyny, wszystkie reprezentacje, od 1994 roku wstecz. Łącznie dawało to 1500 zespołów i ponad 27 tysięcy nazwisk, które przewijały się przez murawę. Mało tego, SWOS wprowadził tryb menadżerski, rozpisany na 20 sezonów. Transfery, ligi, kupowanie i sprzedawanie zawodników... Było tam wszystko. Takie rzeczy, w 1994 roku! Pomyśleć, że aktualnie PES kolejny rok z rzędu walczy o dodawanie następnych oficjalnych zespołów do swojej bazy. Ech, dawniej wszystko było prostsze. Gra odniosła fenomenalny sukces, toteż kontynuacja była tylko kwestią czasu. Umarł król, niech żyje król.

Sensible World of Soccer 96/97 zadebiutował w 1996 roku, na PC i Amigę. Składy zostały uzupełnione, nowe możliwości zawodników zostały zaimplementowane, natomiast cała reszta została po staremu. No i bardzo dobrze, po co zmieniać coś, co jest doskonałe? Zawodnicy mogli poruszać się jedynie w ośmiu kierunkach, natomiast do wszystkiego służył jeden przycisk. Tak, zgadza się, JEDEN. Oddajesz strzał na bramkę, podajesz prostopadle, główkujesz, odbierasz piłkę… wszystko w tym samym miejscu. Zabawne, wtedy gry nie miały absolutnie żadnych problemów ze zrozumieniem intencji gracza. Dlaczego teraz, przy nieporównywalnie większej mocy obliczeniowej, jest nieporównywalnie gorzej?

Sensible World of Soccer zostało ogłoszone najlepszą grą na Amigę, jaka kiedykolwiek powstała (Amiga Power). Uczeni ze Stanford University okrzyknęli ją jedną z najważniejszych gier na świecie, obok takich pozycji jak SimCity czy Doom. Sensible Software zebrało od groma nagród, ale ważniejszy od tego jest fakt, że SWOS jest ciągle żywy. Tak, zgadza się. Tę grę, jeszcze przed reedycją na GOG-u, wciąż się katuje. Rokrocznie organizowany jest międzynarodowy turniej wyłaniający mistrza. Również co roku trwają zmagania polskich i niemieckich graczy, którzy ścierają się o europejskie mistrzostwo. W 2013 „nasi” będą na wyjeździe, zawody odbędą w Berlinie. SWOS to również masa modów polepszających grafikę, bazy danych z najnowszymi składami i wciąż aktywne community, które działa zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również na polskiej scenie. Nie wierzycie? Zajrzyjcie chociażby tutaj.

sens
REKLAMA

Dobra, do rzeczy. Sensible World of Soccer 96/97 to najbardziej dopracowana i pełna edycja gry. GOG. com chce za nią 6 dolarów i te pieniążki w pełni im się należą, jak psu buda. Miejmy co do tego całkowitą jasność. SWOS to piękny relikt przeszłości, najlepszy przykład na to, jak małym nakładem sił można zrobić grę wielką. Bez rewolucyjnej grafiki, systemu odpowiadającego za fizykę, dziesiątków przycisków przypadających na fryzurę piłkarza i kontrolę kontroli tępa bramkarza. W ofercie GOG poza samą grą otrzymujemy również instrukcję. Mało, ale więcej nie trzeba. Sensible World of Soccer jest po prostu doskonały i nie musi zasłaniać się masą dodatków. Do portfeli!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA