REKLAMA

Gliński sypie milionami na tak zwanych „patriotów”. Kasy nie dostaną domy kultury, ale Straż Narodowa i Marsz Niepodległości

Ponad 3 miliony złotych – właśnie tyle pójdzie na wsparcie dwóch kontrowersyjnych inicjatyw związanych z Młodzieżą Wszechpolską i ONR. Pieniądze będą wydane w ramach Funduszu Patriotycznego, który powołał premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. Ruszyła zbiórka podpisów pod listem przeciwko „finansowaniu faszyzmu”.

fundusz narodowy faszyzm minister glinski
REKLAMA

Akcję organizuje „14 Kobiet z Mostu”. To aktywistki, które w 2017 roku zostały pobite, skopane, szarpane, oplute i wyzywane (m.in. od „ubeckich k*rew” i „lewackich ścierw”), ponieważ śmiały stanąć naprzeciw idącemu Marszu Niepodległości z transparentem „Faszyzm stop”. To, co działo się później, było równie bulwersujące.

REKLAMA

Postępowanie przeciwko uczestnikom marszu rok później umorzono, bo „zamiarem atakujących nie było pobicie, lecz okazanie niezadowolenia”. Jednak do odpowiedzialności chciano pociągnąć... pobite kobiety. Policja uważała bowiem, że chciały przeszkodzić w „przebiegu niezakazanego zgromadzenia publicznego”.

Sąd wykazał się na szczęście zdrowym rozsądkiem i stwierdził w 2019 roku, że aktywistki nie miały zamiaru przeszkadzać maszerującym narodowcom, a także, że „nie ma podstaw, żeby je skazać”.

Marsze Niepodległości w ostatnich latach zamiast krzewić patriotyzm, przeradzają się w regularne rozróby.

Nie trzeba daleko sięgać pamięcią, ponieważ te wspomnienia są wciąż świeże. W zeszłym roku miały miejsce m.in. zamieszki przy Stadionie Narodowym (gdzie był szpital tymczasowy), podpalenie racą mieszkania przy moście Poniatowskiego, czy wreszcie legendarna „Bitwa pod Empikiem”. Z drugiej strony mamy samych problematycznych organizatorów demonstracji z okazji 11 listopada i tzw. Straż Narodową, która tak naprawdę jest regularną bojówką.

Prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i założycielem SN jest Robert Bąkiewicz. To były lider ONR – organizacji, która pod zielonym płaszczykiem patriotyzmu ukrywa faszystowskie korzenie. Bąkiewicz na swoje stowarzyszenie dostanie 1,3 mln złotych. Oprócz tego 1,7 mln złotych zgarnie jego Straż Narodowa. Na co mają konkretnie pójść te pieniądze?

„Bezpieczeństwo i profesjonalizm w trakcie organizacji i przebiegu wydarzeń patriotycznych i religijnych – warunkiem koniecznym w utrwalaniu tożsamości kulturowej” — czytamy w uzasadnieniu na liście zwycięskich projektów.

Oprócz tego 100 tysięcy złotych przytuli Młodzież Wszechpolska na „Opracowanie historii Młodzieży Wszechpolskiej w związku z 100. rocznicą powstania organizacji”. To kolejne jakże wspaniałe stowarzyszenie o charakterze nacjonalistycznym, które w 1989 roku reaktywował Roman Giertych.

Rzuciłem okiem na listę projektów, które nie załapały się na 30 milionów złotych z Funduszu Patriotycznego. Dotacji nie otrzyma mnóstwo mniejszych domów kultury (m.in. w Klewkach i Osieku) i bibliotek (np. w Gilowicach), a także organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych jak np. samochód dla niepełnosprawnych dla fundacji Skrzydła projekt „Podwyższenie standardu technicznego z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik”. No, ale są przecież w Polsce równi i równiejsi i rzeczy ważne i ważniejsze.

 class="wp-image-1745221"
Screen z fundusz-patriotyczny.pl

Najbardziej niebezpieczne jest wspieranie Straży Narodowej, która staje się bojówką.

Pod listem do ministra kultury podpisało się już ponad 12 tysięcy osób oraz wiele osób związanych ze światem kultury, sztuki i publicystyki jak m.in. Igor Brejdygant, Manuela Gretkowska, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Paulina Młynarska czy Wojciech Smarzowski.

Wśród sygnatariuszy listu jest działaczka społeczna i pisarka Sylwia Chutnik. Udało mi się z nią porozmawiać i nie była zaskoczona wsparciem finansowym dla faszyzujących organizacji.

Nie jestem zaskoczona ani samą dotacją, ani wysokością kwoty. Wpisuje się to bowiem w spójny plan obecnego rządu. Przypomnę „orędzie” Jarosława Kaczyńskiego w czasie Strajku Kobiet, w którym nawoływał do obrony kościołów. Straż Narodowa podjęła ten apel i na własne oczy widziałam ją w akcji. Ochraniając kościół św. Krzyża zrzucili z dużej wysokości kobietę. Zabrała ją do szpitala karetka.

— mówi Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik uważa, że pieniądze na Straż Narodową będą przeznaczone nie tylko na szkolenia Straży Narodowej do obrony świętych miejsc. — To projekt, który daje im finansowe wsparcia w tego typu bezpośrednich starciach, co jest niczym innym jak dofinansowaniem swoich bojówek — zauważyła.

Moja rozmówczyni zwróciła też uwagę na wycieki maili ministra Michała Dworczyka, w których rząd rozważał wysłanie wojsk na ulicę w czasie Strajku Kobiet. — Władza próbuje w fizyczny sposób rozprawiać się ze swoimi wrogami. Nasz system jest coraz bardziej narodowo socjalistyczny, więc biorąc pod uwagę historię, taka jest po prostu kolej rzeczy — mówi.

Jednak to, że pisarka nie jest zdziwiona, nie znaczy, że ją to nie oburza. Dlatego właśnie podpisała się pod listem. — Odwołać się od dofinansowania mogą tylko osoby i instytucje, które brały udział w naborze.

Takie listy są próbą wyrażenia oburzenia i zainaugurowania debaty. Nie sądzę, by zawsze dawały bezpośredni skutek, ale samo to, że teraz o tym rozmawiamy jest bardzo ważne. Nie możemy milczeć i udawać, że tak to już po prostu jest, bo ktoś wygrał wyboru. Zwłaszcza Straż Narodowa jest bardzo niebezpieczną organizacją i nie możemy pozwolić na jej wsparcie przez państwo i opinię publiczną.

— mówi na koniec pisarka

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej uważa, że nie wspiera faszyzmu, ale „ inicjatywy kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie”.

W liście „14 Kobiet z Mostu” oprócz wyrażenia oburzenia organizacjami, które dostały dotację od państwa jest też mocny apel do ministra Glińska.

Chcemy, by szef resortu nadzorującego polską kulturę wiedział, że każda publiczna złotówka przekazana organizacjom promującym zbrodnicze ideologie jest tragicznym działaniem na szkodę obywateli Polski. Niszczy ich prawa do obcowania z kulturą, która nie rozpowszechnia treści wrogich wobec określonych grup społecznych. Panie ministrze, czy jest Pana życzeniem zapisanie się w historii jako promotor idei faszystowskiej?

— czytamy w liście.

Uważają też, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, który zarządza funduszem, jest „tworem sztucznym, obliczonym na dotowanie z naszych podatków popleczników partii rządzącej”. Ów „twór” wystosował w sprawie medialnej burzy odpowiedź.

Zgodnie z art. 13 Konstytucji RP, w Polsce nie ma legalnie działających organizacji o charakterze faszystowskim. Przywoływane w tekstach organizacje odwołują się do tradycji polskiego ruchu narodowego, na którym to etosie w dużej mierze opiera się także współczesny patriotyzm Polaków. Wbrew temu, co piszą autorzy tekstów, o środki z Funduszu Patriotycznego nie ubiegała się żadna organizacja odwołująca się do zbrodniczych ideologii zakazanych polskim prawem. Inaczej byłyby to organizacje działające w sposób nielegalny. Środki przyznane w ramach Funduszu Patriotycznego przeznaczone są na różnorodne projekty promujące historię i dziedzictwo narodowe naszej Ojczyzny oraz inicjatywy kształtujące postawy patriotyczne i obywatelskie.

czytamy w oświadczeniu IDMN

Stanowisko zostało podpisane przez dyrektora IDMN profesora Jana Żaryna. To ten sam historyk, który m.in. przypisywał Niemcom odpowiedzialność za sprowokowanie Polaków do dokonania pogromu w Jedwabnem, chwalił też działalność przedwojennego Obozu Radykalno-Narodowego. Krótko mówiąc: odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

 class="wp-image-1745224"
Screen z naszademokracja.pl
REKLAMA

List do ministra Glińskiego „Stop finansowaniu faszyzmu!” znajdziemy pod tym linkiem.

* zdjęcie główne: kadr z YouTube / Prawicowyinternet

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA