REKLAMA

„Obcy” - kolejność oglądania filmów. Co z „Predatorem” i „Blade Runnerem”?

Zastanawiasz się, w jakiej kolejności oglądać filmy z serii „Obcy” i co właściwie składa się na tę serię, skoro słowo „Alien” nie zawsze padało w tytułach z tego uniwersum? Podpowiadamy, jak się zabrać do seansu oraz wyjaśniamy, jakie inne dzieła są jego częścią oraz co wspólnego z tą franczyzą mają „Predator” i „Blade Runner”.

obcy-kolejnosc-ogladania-filmow-gry-ksiazki-komiksy-serial
REKLAMA

„Obcy - ósmy pasażer Nostromo” to kultowy film z 1979 r. w reżyserii Ridleya Scotta, który dał początek przepastnemu uniwersum. Produkcja, w której po raz pierwszy pojawił się przerażający Ksenomorf, doczekała się licznych kontynuacji i prequeli. Ostatnio dostaliśmy nawet sidequel, czyli „Obcy: Romulus”.

REKLAMA

Do tego do tego doszły crossovery z franczyzą „Predator”, a także liczne filmy krótkometrażowe, gry wideo, książki i komiksy zarówno z „Alienem”, jak i nie. Nie wszystkie zaliczają się jednak do kanonu, a część z nich stoi wręcz w sprzeczności z wydanymi później produkcjami kinowymi. Te są takim trzonem.

Sprawdź inne nasze teksty dotyczące kolejności oglądania:

Obcy - kolejność oglądania filmów (daty premier)

Z pewnością dobrym pomysłem będzie oglądanie filmów z uniwersum „Obcy” w takiej kolejności, w jakiej trafiały do kin. Tetralogia z Ellen Ripley (Sigourney Weaver) w roli głównej jest jedynie luźno powiązana z nakręconymi po latach produkcjami. A jak ta kolejność wygląda? Prezentujemy ją poniżej:

  • „Obcy - ósmy pasażer Nostromo” / „Alien” - 1979, reż. Ridley Scott;
  • „Obcy – decydujące starcie” / „Aliens - 1986, reż. James Cameron;
  • „Obcy 3” / „Alien3” - 1992, reż. David Fincher;
  • „Obcy: Przebudzenie” / „Alien Resurrection” - 1997, reż. Jean-Pierre Jeunet;
  • „Prometeusz” / „Prometheus” - 2012, reż. Ridley Scott;
  • „Obcy: Przymierze” / „Alien: Covenant” - 2017, reż. John Logan i Dante Harper;
  • „Obcy: Romulus” / „Alien: Romulus” - 2024, Fede Alvarez.

„Prometeusz” jako jedyny w tytule nie ma tutaj „Obcego” i fani z początku myśleli, że będzie początkiem zupełnie nowego cyklu, ale Ridley Scott uznał, że jest on częścią uniwersum „Alien” i takim soft-rebootem. Potwierdza to kolejna produkcja, czyli „Obcy: Przymierze”, w której wraca jedna z postaci.

Obcy - chronologiczna kolejność oglądania filmów

Widzowie, którzy do tej pory nie byli zaznajomieni z serią lub chcą ją obejrzeć po raz drugi mogą zdecydować się oglądać poszczególne filmy w kolejności chronologicznej. Doskonale wiemy, gdzie na osi czasu umiejscowione są konkretne produkcje. Pełna lista chronologiczna prezentuje się następująco:

  • 2093 r.: „Prometeusz” / „Prometheus”;
  • 2104 r.: „Obcy: Przymierze” / „Alien: Covenant”;
  • 2122 r.: „Obcy - ósmy pasażer Nostromo” / „Alien”;
  • 2142 r.: „Obcy: Romulus” / „Alien: Romulus”.
  • 2179 r.: „Obcy – decydujące starcie” / „Aliens”;
  • 2179 r.: „Obcy 3” / „Alien3”;
  • 2381 r.: „Obcy: Przebudzenie” / „Alien Resurrection”.

Warto przy tym jednak dodać, że wątki z „Prometeusza” i „Obcy: Przymierze” nie zostały rozwinięte w pełni ani w tetralogii o Ellen Ripley, ani w najnowszym „Alien: Romulus”. Ten ostatni film to z kolei typowy sidequel, czyli spin-off osadzony fabularnie między dwoma pierwszymi częściami cyklu.

„Obcy” - filmy krótkometrażowe, gry wideo, książki i komiksy

Dzisiaj uniwersum „Alien” to coś więcej niż kinowe blockbustery. Pojawiły się filmy krótkometrażowe, w tym np. te z serii „The Peter Weyland Files”. W pierwszym z nich, czyli „TED Conference, 2023” jesteśmy świadkami wykładu, jakiego udziela w ramach tytułowej konferencji Peter Weyland.

Na uwagę zasługuje też gra wideo „Alien: Isolation”, w której gracze wcielają się w córkę Ellen Ripley, która sama trafiła na Ksenomorfa podczas poszukiwań zaginionej matki, a najdalej na osi czasu (2514 r.) wylądowała książka Aliens: Phalanx. Z pełną listą kanonicznych dzieł można zapoznać się na Wiki.

Do tego nadchodzi „Alien: Earth”

Pierwszy serial w uniwersum „Obcego” będzie nosił tytuł „Alien: Earth” i zabierze nas na Ziemię. Jego akcja rozgrywać się będzie na trzy dekady przed „Obcym”. Showrunnerem, reżyserem oraz scenarzystą jest Noah Hawley, który ma w dorobku seriale „Fargo” oraz „Legion”.

„Alien: Earth” będzie prequelem cyklu, a w rolach głównych wystąpią Sydney Chandler, Alex Lawther, Samuel Blenkin, Essie Davis i Adarsh Gourav. Fabularnie będzie mu bliżej do oryginalnego „Obcego” niż nakręconych po latach preqeuli, czyli „Prometeusza” i „Alien: Covenant”.

„Obcy” i „Blade Runner”

Ridley Scott wyreżyserował „Obcego” i pierwszego „Łowcę Androidów” (film „Blade Runner 2049” nakręcił Denis Villeneuve). Po latach wyznał, że te dwie serie rozgrywają się w tym samym świecie. Wiedzieliście, że Dallas, kapitan statku Nostromo, zanim związał się Weyland-Yutani, pracował dla korporacji Tyrell?

Oprócz tego reklamy, na które mógł natknąć się Rick Deckard, które zachęcały do migrowania poza Ziemię w „Blade Runnerze”, były kierowane do takich ludzi jak Ellen Ripley. Z kolei mentorem Petera Weylanda był Dr. Eldon Tyrell, a jego Replikanci stali się inspiracją dla dobrze nam androidów z serii „Alien”.

A co z „Alien vs Predator”?

20th Century Fox należące dziś do Disneya, czyli wytwórnia mająca prawa do obu serii, postanowiła je ożenić w ramach crossovera, by tytułowe monstra walczyły ze sobą. Powstały dwa filmy, ale nie zostały one zbyt ciepło przyjęte przez fanów i nie są one zaliczane do kanonu „Obcego”. Tymi produkcjami są:

  • „Obcy kontra Predator” / „AVP: Alien vs Predator” - 2004 r., reż. Paul W.S. Anderson;
  • „Obcy kontra Predator 2” / „Aliens vs Predator: Requiem” - 2007 r., reż. Bracia Strause.
REKLAMA

Wiele osób uznaje je przy tym za kanoniczne dla franczyzy „Predator”, na którą składa się kilka kolejnych filmów, które bywają ze sobą mniej lub bardziej powiązane. Są nimi „Predator” (1987), „Predator 2” (1990), „Predators” (2010), „The Predator” (2018) i „Predator: Prey” (2022).

PS Z początku fani myśleli, że częścią uniwersum „Obcego” będzie serial Ridleya Scotta o tytule „Wychowane przez wilki”. Rozgrywa się on jednak w zupełnie innym uniwersum.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA