Crossover to termin, którego używa się w kontekście szerokopojętej popkultury. Wyjaśniamy jego znacznie na przykładzie komiksów i seriali oraz przypominamy najciekawsze spotkania pomiędzy różnymi bohaterami.
Geeki potrafią gadać o swoich ulubionych crossoverach godzinami, ale normiki mogą nie kojarzyć tego terminu. Postanowiłem przybliżyć, co dokładnie oznacza ten anglojęzyczny termin w kontekście komiksów i seriali.
Czym jest crossover w komiksach?
Crossover to termin, który kojarzy mi się przede wszystkim z komiksami. W telegraficznym skrócie mamy z nim do czynienia, gdy jakaś postać, która ma swoją własną serię, trafia do innej i spotyka się w niej z bohaterami tejże. Po odbyciu krótszej lub dłuższej wspólnej przygody gość zwykle wraca na łamy swojego cyklu - aczkolwiek nie jest to regułą.
Czasem po crossoverze, zwłaszcza jeśli okazał się popularny, powstaje zupełnie nowa seria, w której mamy więcej niż jedną gwiazdę. Do tego w ramach crossoverów mogą spotkać się nie dwie postaci, ale jakiś bohater z grupą lub wręcz dwie grupy bohaterów. Przykładem może być np. cykl „Avengers vs X-Men” z 2012 r., w którym tytułowe grupy zmierzyły się ze sobą w walce.
W zrozumieniu tego angielskiego słowa pomaga rozbicie go na dwie części. „Cross over” oznacza „przejście przez” (ulicę, granicę) i dokładnie to robią bohaterowie fikcyjnych opowieści. Scenarzyści lubią ten zabieg wykorzystywać, bo zawsze istnieje szansa, że np. fan X-Menów sięgnie po komiks z Iron Manem, jeśli ten akurat jest w związku z Emmą Frost, a w przeciwnym razie by tego nie zrobił.
Za crossover raczej nie uznaje się przy tym cameo, czyli krótkiego gościnnego występu, który może mieć formę easter-egga. W przypadku crossovera ten wędrujący między seriami bohater powinien mieć jakaś większą rolę do odegrania. Zdarzają się też komiksowe eventy, w których jedna długa historia dotycząca kilku różnych postaci jest opowiadana na łamach więcej niż jednego cyklu.
Czytaj inne nasze teksty dotyczące crossoverów:
Zdarza się przy tym, że takie crossovery dotyczą nie kilku, a w zasadzie wszystkich serii danego wydawnictwa i mają daleko idące reperkusje dla całego uniwersum (albo wręcz multiwersum). W przypadku Marvela mieliśmy z tym do czynienia chociażby w przypadku „Civil War” i „Secret Wars”, a DC miało swoje liczne „Kryzysy”.
Czym jest crossover w serialach?
W zasadzie to dokładnie tym samym, co w przypadku komiksów. Mamy z tym do czynienia oczywiście w przypadku ich ekranizacji, zwłaszcza tych od Marvela i DC. W tym drugim przypadku mieliśmy do czynienia z crossoverami regularnie raz do roku, gdy liczne seriale na motywach komiksów tego wydawnictwa produkowała amerykańska stacja telewizyjna CW.
Bohaterowie takich seriali jak „Arrow”, „Flash”, „Supergirl”, „Legends of Tomorrow” spotykali się na wspólną przygodę, a potem rozchodzili w swoje strony. Widzowie, którzy byli na bieżąco z każdą seria, mieli wtedy swoje święto, ale fani, którzy oglądali tylko jeden z tych seriali, mogli czuć się zagubieni - podobnie jak ci widzowie, którzy zaczynają je dopiero teraz nadrabiać.
Crossovery w świecie seriali nie są przy tym domeną wyłącznie ekranizacji komiksów. Jednym z przykładów jest uniwersum Żywych trupów stacji AMC. Kilkoro bohaterów „The Walking Dead”, z Morganem Jonesem na czele, przeskoczyło do spin-offa „Fear the Walking Dead” i przez lata grali tam pierwsze skrzypce. Sabrina z kolei trafiła w końcu do „Riverdale”.
A co ze światem kina? Również i tutaj spotyka się crossovery, a za takowy można uznać nadchodzący film „Deadpool i Wolverine”. Spotykają się w nim dwaj ukochani przez fanów bohaterowie, którzy do tej pory mieli swoje własne serie, a do tytułowych ról już w lipcu powrócą Ryan Reynolds i Hugh Jackman. Do tego ta produkcja będzie częścią Marvel Cinematic Universe.
Najciekawsze crossovery w historii
Często z crossoverami mamy do czynienia w przypadku tego samego wydawnictwa, tej samej stacji telewizyjnej („American Horror Story”!) albo tej samej wytwórni, ale czasem spotykają się ze sobą postaci należące do różnych firm. Sztandarowym przykładem jest tutaj „Obcy kontra Predator”, przy czym ten ostatni stawał w szranki również z Batmanem oraz nawet Wolverine’em.
Obok siebie pojawiali się też RoboCop i Terminator oraz Lobo i Maska. Ba, ze sobą mierzyli się nawet superbohaterowie Marvela, w tym Avengerowie oraz Liga Sprawiedliwości wydawnictwa DC! Galactus stawał naprzeciwko Darkseida, Spider-Man współpracował z Batmanem, Hulk zmierzył się z Supermanem, a X-Meni pojawili się w tym samym zeszycie obok Nastoletnich Tytanów.