REKLAMA

W jakiej kolejności oglądać filmy „X-Men”? No i co z „Loganem” oraz „Deadpoolem i Wolverine’em”?

W jakiej kolejności oglądać filmy „X-Men” od wytwórni Fox, gdzie na linii czasu jest „Logan” oraz jak ma się do nich „Deadpool i Wolverine”, który jest do tego częścią MCU? Przygotowaliśmy aż cztery różne listy oraz podpowiadamy, które z produkcji faktycznie warto obejrzeć, a które lepiej sobie odpuścić.

x-men-kolejnosc-ogladania-filmow-deadpool-wolverine-logan-marvel-fox
REKLAMA

Pierwszy aktorska ekranizacja komiksów o „X-Menach” powstała w 2000 r. i okazał się prawdziwym hitem. Od tego czasu Fox przygotował łącznie aż 13 produkcji z mutantami w roli głównej. Tylko w jakiej kolejności je dziś oglądać? To skomplikowane, głównie ze względu na motyw podróży w czasie, burzenie czwartej ściany przez Deadpoola, liczne nieścisłości fabularne oraz fakt, iż teraz właścicielem odpowiedzialnej za nie wytwórni i wciągnął je do multiwersum z Marvel Cinematic Universe.

REKLAMA

Z tego tekstu dowiesz się:

Kolejność oglądania filmów „X-Men”

Sprawę komplikuje fakt, że w jednym z filmów Wolverine cofa się w przeszłość, co zmienia bieg kluczowych wydarzeń. Na przestrzeni dwóch dekad w ramach tego cyklu nie zabrakło również prequeli i spin-offów oraz aż dwóch soft-rebootów, więc łatwo się w tym wszystkim pogubić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by oglądać je w takiej kolejności, w jakiej trafiały do kin w latach 2000-2020.

1. X-Men (2000), reżyseria: Bryan Singer.

Pierwszy z filmów osadzony jest fabularnie w „niedalekiej przyszłości” i opowiada o konflikcie między dwoma grupami mutantów: X-Menami pod wodzą Profesora X, czyli Charlesa Xaviera (Patrick Stewart) i Bractwem Mutantów, których liderem jest Erik Lehnshner zwany Magneto (Ian McKellen). Bohaterowie muszą powstrzymać złoczyńców przed eskalacją konfliktu pomiędzy homo superior i homo sapiens. W obsadzie są też Hugh Jackman (Wolverine), Halle Berry (Storm), Famke Janssen (Jean Grey), James Marsden (Cyklop) i Tyler Mane (Szablozęby).

2. X2: X-Men United (2003), reżyseria: Bryan Singer.

W kontynuacji cyklu X-Meni i Bractwo Mutantów łączą siły w walce ze wspólnym wrogiem, którym jest William Stryker (Brian Cox). Chce on użyć wzmacniającego telepatyczne zdolności Charlesa Xaviera komputera o nazwie Cerebro, aby zabić wszystkich homo superior. Do swoich ról powrócili Hugh Jackman (Wolverine), Patrick Stewart (Profesor X), Ian McKellen (Magneto), Halle Berry (Storm), Famke Janssen (Jean Grey) i James Marsden (Cyklop). Do obsady „X-Men 2” dołączyli też Rebecca Romijn jako Mystique i Alan Cumming w roli Nightcrawlera.

3. X-Men: The Last Stand (2006), reżyseria: Brett Ratner

Zwieńczeniem trylogii „X-Men” jest „X-Men: Ostatni Bastion”, którego fabuła kręci się wokół wynalezienia "lekarstwa" na mutacje. Prowadzi to do kolejnego konfliktu między X-Menami i Bractwem Mutantów. Do tego Jean Grey (Famke Jannsen) przestaje panować nad mocami, przez co zmienia się w Mroczną Feniks i staje się zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i posiadaczy genu X. W obsadzie są też Hugh Jackman (Wolverine), Patrick Stewart (Profesor X), Ian McKellen (Magneto), Halle Berry (Storm), James Marsden (Cyklop) i Rebecca Romijn (Mystique).

4. X-Men Origins: Wolverine (2009), reżyseria: Gavin Hood.

Czwarty film jest prequelem i spin-offem w jednym. Skupia się na historii Logana, w którego ponownie wcielił się Hugh Jackman. „X-Men Geneza: Wolverine” opowiada o tym, czym się zajmował przed i po przymusowym udziale w projekcie Weapon X, w ramach którego jego szkielet wzmocniono adamentium. Dużą rolę w produkcji odgrywa Szablozęby, którego tym razem portretuje Liev Schreiber, a antagonistą jest ponownie William Stryker, którego zagrał Danny Huston. To tutaj po raz pierwszy Ryan Reynolds zagrał Wade’a Wilsona, czyli Deadpoola.

5. X-Men: First Class (2011), reżyseria: Matthew Vaughn.

Piąty film o „X-Menach”, czyli „X-Men: Pierwsza klasa”, jest zarazem prequelem, jak i soft-rebootem cyklu. Fabularnie cofa się do lat 60. ubiegłego wieku i pokazuje, jaką rolę odegrali pierwsi X-Meni, w tym Bestia (Nicholas Hoult) i Havok (Lucas Till), podczas kryzysu kubańskiego. Obserwujemy tu początek znajomości Charlesa Xaviera i Erika Lehnsherra, w których wcielili się tym razem James McAvoy i Michael Fassbender. Wśród bohaterów mamy też Mystique (tym razem grana przez Jennifer Lawrence) oraz Moirę MacTaggert (Rose Byrne).

6. The Wolverine (2013), reżyseria: James Mangold

Szóstą produkcją z cyklu „X-Men” jest kolejny spin-off o Wolverinie, który jest osadzony fabularnie po wydarzeniach z „X-Men: Ostatni Bastion”. W tytułowego bohatera jeszcze raz wcielił się Hugh Jackman. Logan trafia do Japonii, gdyż wezwał go umierający przyjaciel, Yashida (Haruhiko Yamanouchi), a na miejscu wplątuje się w intrygę rodzinną i staje w szranki z mutantami takimi jak Silver Samurai (Will Yun Lee) i Viper (Svetlana Khodchenkova). W obsadzie „Wolverine” znalazły się też Tao Okamoto (Mariko Yashida) i Rila Fukushima (Yukio).

7. X-Men: Days of Future Past (2014), reżyseria: Bryan Singer.

Siódmy film o X-Menach jest kontynacją „X-Men: Ostatni Bastion” i „X-Men: Pierwsza klasa” w jednym. Z początku obserwujemy dystopijną przyszłość, a maszyny nazywane Sentinelami polują na mutantów. Przyparci do muru bohaterowie wysyłają świadomość Logana w przeszłość do lat 70., gdzie wraz z pierwszymi X-Menami ma zapobiec wydarzeniom prowadzącym do apokaliptycznej przyszłości. W filmie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” pojawia się większość bohaterów poprzednich części i aktorów grających ich w różnych liniach czasowych.

8. Deadpool (2016), reżyseria: Tim Miller.

Ósma z produkcji jest spin-offem niezwiązanym z resztą cyklu. Głównym bohaterem „Deadpoola” jest Wade Wilson, którego ponownie zagrał Ryan Reyndolds.„Najemnik z niewyparzoną gębą” chce się zemścić na ludziach, którzy go nieodwracalnie oszpecili. Tym razem ekranizacja jest znacznie bliższa komiksom Marvela i nie zabrakło tutaj masy humoru i charakterystycznego burzenia czwartej ściany. Na ekranie pojawili się również Morena Baccarin (Vanessa) i Stefan Kapicić (Collosus) i Brianna Hildebrand (Negasonic Teenage Warhead).

9. X-Men: Apocalypse (2016), reżyseria: Bryan Singer.

Dziewiąty film o X-Menach rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku w nowej linii czasowej, która powstała po ingerencji Logana. Do swoich ról powrócili w nim James McAvoy (Profesor X), Michael Fassbender (Magneto) i Jennifer Lawrence (Mystique). Nowym przeciwnikiem bohaterów jest Oscar Isaac (Apokalips), czyli starożytny mutant, który po tysiącach lat się budzi i planuje zniszczyć świat. Walczą z nim między innymi Jean Grey i Cyklop, których tym razem grają odpowiednio Sophie Turner i Tye Sheridan. Pomaga im Quicksilver (Evan Peters).

10. Logan (2017), reżyseria: James Mangold.

Dziesiąta odsłona cyklu to kolejny spin-off, w którym pierwsze skrzypce gra Wolverine, który miał być ostatnim z udziałem Hugh Jackmana. Osadzony jest fabularnie w odległej przyszłości, ale nie jest do końca jasne, czy to ta sama linia czasowa, do której wrócił w „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Starzejący się główny bohater opiekuje się tracącym kontrole nad swoimi mocami Charlesem Xavierem, którego ponownie zagrał Patrick Stewart. Na swojej drodze spotyka Laurę (Dafne Keen), czyli swojego żeńskiego klona o kryptonimie X-23.

11. Deadpool 2 (2018), reżyseria: David Leitch.

Jedenastym filmem z serii jest „Deadpool 2”, w którym ponownie oglądamy w tytułowej roli Ryana Reynoldsa. Drugim głównym bohaterem jest Cable (Josh Brolin), czyli podróżujący w czasie mutant, który planuje zabić młodego homo superior o imieniu Russel (Juliana Dennisona). Wade Wilson postanawia chronić chłopaka, a pomaga mu grupa, którą nazwał X-Force. W jej skład wchodzą takie postaci jak Domino (Zazie Beetz), Bedlam (Terry Crews), Shatterstar (Lewis Tan), Zeitgeist (Bill Skarsgård), Vanisher (T.J. Miller) i Peter (Rob Delaney).

12. X-Men: Dark Phoenix (2019), reżyseria: Simon Kinberg

Dwunastym, a jednocześnie ostatnim filmem z głównej serii „X-Men” jest „X-Men: Mroczna Feniks”. Ponownie stawia w centrum Jean Grey (Sophie Turner), która tym razem zyskuje ogromną moc po zetknięciu się z kosmicznym bytem. Z czasem zaczyna tracić nad nią kontrolę, a pozostali bohaterowie muszą zneutralizować nowe zagrożenie. W filmie pojawili się również James McAvoy (Charles Xavier), Michael Fassbender (Magneto), Jennifer Lawrence (Mystique) i Nicholas Hoult (Bestia), Cyklop (Tye Sheridan) i Quicksilver (Evan Peters).

13. The New Mutants (2020), reżyseria: Josh Boone

Ostatnim filmem o „X-Menach” nakręconym przez wytwórnię Fox jest produkcja o nazwie „Nowi mutanci”. Jest utrzymanym w konwencji horroru spin-offem niepowiązanym fabularnie z resztą cyklu, w którym śledzimy losy takich postaci jak Wolfsbane (Maisie Williams), Magik (Anya Taylor-Joy), Cannonball (Charlie Heaton) i Sunspot (Henry Zaga). Zostali oni uwięzieni w tajemniczym ośrodku badawczym przez dr Cecilię Reyes (Alice Braga), a pojawienie się w nim Danielle Moonstar (Blu Hunt) prowadzi do serii dziwnych i niebezpiecznych wydarzeń.

Chronologiczna kolejność oglądania filmów X-Men (filmy)

Ze względu na motyw podróży w czasie, stworzenie listy chronologicznej jest karkołomnym zadaniem. Jeśli komuś zależy jednak na tym, by zapoznawać się z wydarzeniami w miarę po kolei, to da się to zrobić. Trzeba tylko pamiętać o tym, że film „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” wymazuje wydarzenia ze wszystkich poprzednich (poza filmem „X-Men: Pierwsza klasa” oraz kilkoma retrospekcjami).

  1. „X-Men: First Class” (2011)
  2. „X-Men Origins: Wolverine” (2009)
  3. „X-Men” (2000)
  4. „X2: X-Men United” (2003)
  5. „X-Men: The Last Stand” (2006)
  6. „The Wolverine” (2013)
  7. „X-Men: Days of Future Past” (2014)
  8. „X-Men: Apocalypse” (2016)
  9. „X-Men: Dark Phoenix” (2019)
  10. „Deadpool” (2016)
  11. „Deadpool 2” (2018)
  12. „The New Mutants” (2020)
  13. „Logan” (2017)

Chronologiczna kolejność oglądania filmów X-Men (sceny)

Można też pójść o krok dalej i rozbić filmy na części, aby uwzględnić na osi czasu, a właściwie dwóch osiach czasu, wspomniane retrospekcje. Wspólne dla obu są następujące sceny (uwaga na spoilery!):

  • 8,000-3600 p.n.e: „X-Men: Apocalypse” - rządy Apokalipsa i ich kres;
  • 1832-1944: „X-Men Origins: Wolverine” - narodziny i młodość Logana;
  • 1944: „X-Men” i „X-Men: First Class” - pojawienie się supermocy Magneto;
  • 1945: „The Wolverine” - Logan jest uwięziony, bomba spada na Nagasaki;
  • 1962: „X-Men: Pierwsza klasa” - Profesor X i Magneto łączą siły;
  • 1963: „X-Men: Pierwsza klasa” - uwikłanie mutantów w kryzys kubański;
  • 1944-1973: „X-Men Origins: Wolverine” - Logan snuje się po świecie.

W pierwotnej linii czasowej rozgrywały się wydarzenia większości filmów wydanych przed „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. W niej świadomość Wolverine’a nie cofnęła się w czasie, by zmienić bieg historii.

  • 1973: „X-Men Origins: Wolverine” - James „Logan” Howlett opuszcza Team X;
  • 1979: „X-Men Origins: Wolverine” - Szablozęby poluje na członków Team X;
  • 1979: „X2: X-Men United” - Wolverine dostaje szkielet z adamentium;
  • 1986: „X-Men: Ostatni Bastion” - Charles i Erik odwiedzają młodą Jean Grey;
  • 1996: „X-Men: Ostatni Bastion” - Angel zyskuje supermoce i swe skrzydła;
  • 2003: „X-Men” - X-Meni walczą z Bractwem Mutantów w obronie ludzkości;
  • 2003: „X2: X-Men United” - mutanci walczą z Williamem Strykerem;
  • 2006: „X-Men: The Last Stand” - „lekarstwo” na mutacje i Mroczna Feniks;
  • 2013: „The Wolverine” - Logan mierzy się w Japonii z Silver Samuraiem;
  • 2015: „The Wolverine” - Logan spotyka Profesora X i Magneto na lotnisku;
  • 2023: „X-Men: Days of Future Past” - Wolverine cofa się w czasie o 50 lat.

Nowa linia czasowa rozpoczyna się wraz z pojawieniem się świadomości Wolverine’a w jego młodszym ciele w filmie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Można to uznać za drugi soft-reboot cyklu.

  • 1973: „X-Men: Days of Future Past” - Wolverine pomaga nie dopuścić do zamachu;
  • 1973-1983: „X-Men: Apocalypse” - Magneto zakłada, a potem traci rodzinę;
  • 1975: „X-Men: Dark Phoenix” - Charles Xavier odwiedza młodą Jean Grey;
  • 1983: „X-Men: Apocalypse” - Apokalips powraca i walczy z X-Menami;
  • 1992: „X-Men: Dark Phoenix” - Jean Grey zyskuje moc Feniksa i umiera;
  • 2014-2015: „Deadpool” - Wade Wilson poznaje Vanessę i dostaje supermoce;
  • 2016: „Deadpool” - Wade Wilson z supermocami mści się na swoich oprawcach;
  • 2018: „Deadpool 2” - X-Force broni młodego Russela przed Cable’em;
  • 2018: The New Mutants - Dani Moonstar trafia do tajemniczego ośrodka;
  • 2023: „X-Men: Days of Future Past” - Wolverine wraca do przyszłości;

A jak mają się do tego „Logan” oraz „Deadpool i Wolverine”?

Wiele osób myślało, że film „Logan”, w którym Wolverine poznaje Laurę (X-23), rozgrywa się w alternatywnej linii czasowej i obserwujemy w nim wariant Jamesa Howletta. „Deadpool i Wolverine”, wydany przez Marvel Studios, potwierdził jednak, że to przyszłość tego samego świata, który zamieszkują Wade Wilson i inni mutanci, czyli Ziemi-10005.

Akcja filmu „Logan” osadzona jest w 2029 r.; rok wcześniej Charles Xavier miał atak i przypadkowo zabił mnóstwo ludzi, a świat zszedł na psy. Co prawda w ramach całej serii jest masa nieścisłości fabularnych, ale nie pozostaje nam nic innego, niż przymknąć na nie oko - tym bardziej że ta seria została zakończona, a „Deadpool i Wolverine” w piękny sposób ją pożegnał.

Warto również odnotować, że w przeszłości powstały seriale aktorskie na motywach komiksów o X-Menach, czyli „Legion” i „The Gifted”. Nie są one jednak ani częścią filmowego uniwersum X-Menów od wytwórni Fox, ani MCU, dokładnie tak samo jak kultowa animacja „X-Men: The Animated Series” wraz z jej wydaną po latach kontynuacją „X-Men ’97”.

Najlepsze i najgorsze filmy z serii X-Men

Poziom serii jest niezwykle nierówny. Niektóre z części cyklu „X-Men” są wybitne, a inne po prostu fatalne - zarówno z tego głównego cyklu, jak i spośród spin-offów. Jeśli miałbym je uszeregować od najlepszego do najgorszego, to lista wyglądałaby jak niżej, a ciekawym pomysłem byłoby oglądanie tej serii od najsłabszych do najlepszych filmów:

  1. Logan” (2017);
  2. „X2: X-Men United” (2003);
  3. „Deadpool” (2016);
  4. „X-Men” (2000);
  5. „X-Men: Days of Future Past” (2014);
  6. „X-Men: First Class” (2011);
  7. „Deadpool 2” (2018);
  8. „The New Mutants” (2020);
  9. „X-Men: Apocalypse” (2016);
  10. „The Wolverine” (2013);
  11. „X-Men: Dark Phoenix” (2019);
  12. „X-Men Origins: Wolverine” (2009);
  13. „X-Men: The Last Stand” (2006).

Cykl, chociaż wydawany był na przestrzeni blisko dwóch dekad, nie doczekał się definitywnego zakończenia. Przestano kręcić nowe filmy, gdy tylko Disney wykupił wytwórnię Fox, dzięki czemu należący do korporacji Marvel odzyskał prawa do ekranizacji komiksów o X-Menach. Ci zaczęli jednak trafiać do MCU. W kontekście bycia mutantami na Ziemi-616 mówi się o Ms. Marvel i Namorze.

X-Meni w Marvel Cinematic Universe

Patrick Stewart zagrał Profesora X w filmie „Doktor Strange w multiwersum obiegu”, gdzie został przedstawiony jako przywódca X-Menów. Był to jednak wariant tego bohatera z Ziemi-818, a nie z Ziemi-616 lub filmowego uniwersum wytwórni Fox. W scenie po napisach filmu „The Marvels” zobaczyliśmy też wariant Bestii, który wspominał o Charlesie; pojawiła się też Binary.

Czytaj inne nasze teksty poświęcone kolejności oglądania filmów i seriali:

Disney zdecydował się przy tym połączyć filmowe uniwersum X-Menów z Marvel Cinematic Universe za sprawą multiwersum, tak jak to było w przypadku trzech Spider-Manów w „Spider-Man: Bez drogi do domu”, a pierwszym filmem Marvel Studios z mutantami w roli głównej jest wspominany już „Deadpool i Wolverine”. Coś też czuję, że postaci z filmów wytwórni Fox nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Niewykluczone, że kultowi X-Meni stoczą walkę z „Avengersami”, której efektem będzie unicestwienie zarówno Ziemi-616, jak i Ziemi-10005 w wyniku zderzenia wszechświatów. Z podobną sytuacją mieliśmy w końcu do czynienia w komiksach z serii „Secret Wars”, które zostaną zekranizowane w ramach filmu „Avengers: Tajne wojny”. Nie mogę się doczekać!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA