REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

6 seriali, o których przypomniałem sobie, oglądając Dark

Dark jest jedną z najlepszych serialowych propozycji w tym roku. Jeśli obejrzałeś już cały sezon, to zapewne odczuwasz pustkę i chciałbyś czymś ją zapełnić.

13.12.2017
22:00
6 seriali, o których przypomniałem sobie, oglądając Dark
REKLAMA
REKLAMA

Właśnie dlatego przedstawiam moją subiektywną listę seriali, które mogą dostarczyć podobnie intensywnych wrażeń. Nie zawsze są to serie podobne do pierwszej niemieckiej produkcji Netlfiksa, a raczej oczywiste skojarzenia, które pojawiały się w mojej głowie w trakcie seansu. Czasem podobny jest klimat, czasem temat, a czasem... rytm opowieści.

Utopia

Brytyjski serial, który opowiada o grupie zupełnie obcych sobie ludzi. W pewnym momencie zostają oni uwikłani w bardzo dziwną i niebezpieczną aferę. Im głębiej wchodzimy w fabułę, tym bardziej rozumiemy, że ta sprawa jest wyjątkowo poważna, a bohaterom przyjdzie się mierzyć z niesamowicie groźnym spiskiem, który sięga aż do najwyższych kręgów władzy. Serial jest niesamowicie wysmakowany wizualnie. Kadry wręcz powalają na kolona i są równie niepokojące, co w serii Dark. Jednak największe podobieństwo tkwi w muzyce. Dla Utopii skomponował ją Cristobal Tapia de Veer i muszę powiedzieć, że - podobnie jak w niemieckiej serii – buduje ona niesamowite uczucie niepokoju, które trwa przez cały czas.

Utopia bywa emitowana na TVP Kultura.

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego

Wersja amerykańska serii, która pierwotnie wychodziła w Wielkiej Brytanii. Na pierwszy rzut oka nie przypomina niczym naszego dzisiejszego bohatera. Ale bądźcie spokojni, wraz z rozwojem fabuły okazuje się, że wydarzenia w Holistycznej... zaczynają robić się równie pokręcone, co w Dark. Amerykańska produkcja jest pogodniejsza, zabawniejsza i dość przyjemna w odbiorze. Opowiada ona historię zwykłego chłopaka, pechowca, który pewnego dnia trafia na ekscentrycznego detektywa i od tego momentu jego życie przejdzie ogromne zmiany. Tytułowy Dirk Gently wciągnie bohatera w sprawę, która z pewnością wykracza poza racjonalne pojmowanie świata. W jedną z głównych ról wcielił się Elijah Wood, a za świetną, nastrojową muzykę odpowiada... Christobal Tapia de Veer. Serdecznie polecam.

Pustkowie

Czeska produkcja i dowód na to, że wybitnych seriali należy szukać obecnie na całym świecie. Świat przedstawiony w Pustkowiu wygląda jak miasteczko Winden z Dark tylko w krzywym zwierciadle. Przygraniczna miejscowość jest mroczna, ale z zupełnie innych powodów. Serial pokazuje bowiem małą społeczność, w której bieda, brud i zmęczenie życiem to codzienność. Po upadku zakładu pracy, który utrzymywał miasteczko, rejon pogrążył się w niewyobrażalnym ubóstwie. Ogromną rolę gra tu ten wątek nierówności społecznych.

Serial możecie obejrzeć w HBO GO.

Z Archiwum X i Twin Peaks

Dwa klasyki wśród telewizyjnych widowsk. Każdy z nich ma coś wspólnego z Dark, ale w trochę innej materii. Twin Peaks to również tajemnicza opowieść o małej społeczności, która musi borykać się z tajemniczym złem. Dark i serial Lyncha bardzo dużo czasu poświęcają relacjom między członkami tych społeczności, co pozwala obserwować reakcje relatywnie zwykłych ludzi na zło, brutalność i zepsucie. Jeśli spojrzymy w ten sam sposób na Z Archiwum X, to dostrzeżemy, że Dark gra na mniej więcej tych samych akcentach. Przeciwstawia zwykłych ludzi sprawom nienaturalnym i nieracjonalnym. A obok tego klimat obu historii bywa podobny, chociaż Dark łączy ze sobą bardzo wiele gatunków i dozuje nastrój w zależności od sytuacji.

Top of the Lake

Jednym z serialowych obrazów, które zachęcają tym, że zrealizowane są w interesującym miejscu. Takim, które nie pojawiło się w setce innych produkcji. Top of the Lake jest właśnie takim serialem, akcja rozgrywa się w Nowej Zelandii. Fabuła opowiada o pani detektyw, która próbuje rozwiązać zagadkę nieudanej próby samobójczej dwunastolatki, będącej w zaawansowanej ciąży. W drugim sezonie główna bohaterka przenosi się do Sydney, ale to właśnie na pierwszą serię pragnę zwrócić szczególną uwagę fanów Dark. Bohaterowie w tej opowieści są dość niejednoznaczni, akcja dzieje się w oddalonej od świata mieścinie, a wszystko otacza nowozelandzka przyroda. Obraz wyreżyserowała Jane Campion, a fani Opowieści podręcznej powinni być zadowoleni, bo główną rolę w serialu gra Elisabeth Moss.

REKLAMA

Top of the Lake możecie zobaczyć w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA