REKLAMA

Sejm po cichu przegłosował "lex TVN". TVN: "Zamach na wolne media"

"Lex TVN" - kontrowersyjna nowelizacja ustawy uderzająca przede wszystkim w TVN - została dziś niespodziewanie przyjęta przez Sejm. Niektórzy posłowie dostali smsa tuż przed samym głosowaniem. Zarząd TVN Grupa Discovery w oświadczeniu napisał o "bezprecedensowym zamachu na wolne media".

lex tvn sejm przeglosowane oswiadczenie prezydent
REKLAMA

"Lex TVN" od miesięcy budzi kontrowersje. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji miała z założenia "powstrzymać obcy kapitał w Polsce". Zakłada, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty, których pozaeuropejski udział nie przekracza 49 pro. W naszym kraju nie łapie się w te ramy właśnie należąca do Amerykanów grupa medialna, w której skład wchodzi m.in. TVN i TVN24. Stąd właśnie zaczęto na nią mówić "lex TVN".

Propozycja ustawy wywołała ogromne kontrowersje i protesty kilka miesięcy temu, ale została odrzucona przez Senat. W czasach szalejącej pandemii i inflancji wszyscy o niej praktycznie zapomnieliśmy. Dziś znów jest o niej głośno za sprawą niespodziewanego głosowania sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

REKLAMA

Lex TVN - ustawa. Co nowego?

Sejm nagle przegłosował lex TVN. Posłowie też byli zaskoczeni.

W piątek po godzinie 13. Sejm odrzucił senackie weto, a ustawa trafi teraz na ręce prezydenta. Samo głosowanie wywołało oburzenie, bo posłowie dowiedzieli się o nim w ostatniej chwili, co jest wbrew regulaminowi Sejmu.

Dostałam smsa od państwa o godz. 12.36 o tym, że ta komisja ma mieć dzisiaj miejsce. Zgodnie z regulaminem sejmowym artykuł 152 o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji powinniśmy być poinformowani trzy dni przed posiedzeniem komisji. To jest kpina z tej komisji, z nas wszystkich tutaj. Wnoszę o odrzucenie i zamknięcie tych obrad

- tłumaczyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Próbowano powstrzymać głosowanie, ale poseł Marek Suski z PiS uznał, że od 9 września, kiedy Senat odrzucił nowelizację, minęło wystarczająco czasu.

Za odrzuceniem uchwały Senatu, a tym samym przyjęciem "lex TVN", było 225 posłów PiS, 3 posłów Kukiz'15 i niezrzeszony Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden niezrzeszony. 212 było przeciw. 

Grupa TVN w oświadczeniu pisze, że to zamach na wolne media. Co na to prezydent?

Na adres redakcji otrzymaliśmy oświadczenie zarządu TVN Grupa Discovery, która pisze o "zamachu na wolne media" oraz działanie wymierzone w naszego sojusznika - Stany Zjednoczone. Liczy też na to, że Andrzej Duda zawetuje ustawę.

REKLAMA

W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki. TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana. Ufamy, że Prezydent Andrzej Duda zawetuje Lex TVN, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami.

- czytamy w oświadczeniu zarządu TVN Grupy Discovery.

Co o "lex TVN" mówił prezydent? "To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna" - tak komentował w sierpniu ustawę. Niedługo okaże się, czy zmienił zdanie.

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu TVN24.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA