REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Audiobooki

Nagroda Bookera 2013 trafia do najmłodszej laureatki w historii. "Innowacyjny thriller wiktoriański"

W świecie literatury rzadkością jest sięganie po największe laury przed trzydziestką. Nasza Dorota Masłowska odebrała Nike mając 23 wiosny, a w tym roku najważniejsza nagroda literacka w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów trafiła do 28-letniej Eleanor Catton. Kim jest i o czym jest "The Luminaries"?

18.10.2013
20:25
jaki czytnik Kindle wybrać
REKLAMA

"Będę musiała kupić sobie nową torebkę, bo moja stara nie jest w stanie pomieścić tej książki" - powiedziała Eleanor Catton po otrzymaniu nagrody. Ponad ośmiuset stronicowa powieść młodej, nowozelandzkiej pisarki, to według jury "książka niezwykle dojrzała i mądra". Akcja książki ma miejsce w Nowej Zelandii w 1866 r., gdy nowo zasiedlony kontynent ogarnęła gorączka złota. Wątki sensacyjne przeplatają się z analizowaniem ludzkiej chciwości, a wszystko skonstruowane jest w oparciu o cykle lunarne - kolejne części zwiększają się lub zmniejszają, podobnie jak tarcza księżyca. Zresztą tytuł książki, "The Luminaries" ("Luminarze"), w języku angielskim można rozpatrywać na dwa sposoby: jako wpływowe i światłe osoby lub jako naturalnego satelitę (w liczbie mnogiej).

REKLAMA

"The Luminaries" nie jest debiutem Catton. Wcześniej wydała "The Rehearsal", niestety jak dotąd nieprzetłumaczoną na język polski. Dzięki wyróżnieniu Catton znalazła się w prestiżowym towarzystwie. Wcześniej The Man Booker Prize otrzymali m.in. Graham Swift, Margaret Atwood, czy J.M. Coetzee. Oprócz sławy i chwały pewne jest to, że Catton kupi sobie nową torebkę - zwyciężczyni otrzymała czek na 50 tys. funtów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA