REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Prześwitująca suknia czy kostium Drakuli? Pięć najbardziej kontrowersyjnych stylizacji na Oscarach

Przed nami 95. gala rozdania najważniejszych nagród filmowych, czyli Oscarów. Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się w Los Angeles, w nocy z 12 na 13 marca. Jak co roku, na tak ważnej imprezie nie zabraknie śmietanki z aktorskiego i show-biznesowego świata. W ten dzień gwiazdy dwoją się i troją, aby wyglądać niepowtarzalnie, zadając szyku w kreacjach od najlepszych projektantów. Nie wszystkim udaje się jednak zachwycić, a wprawić w ogromne zdumienie czy konsternację swoim strojem. Przypomnijmy sobie najbardziej kontrowersyjne oscarowe kreacje.

26.02.2023
15:16
Najbardziej kontrowersyjne oscarowe kreacje
REKLAMA

Oscarowa gala przyciąga przed ekrany telewizorów nie tylko fanów kina, ale również i mody. W końcu na tak ważnym wydarzeniu nie może zabraknąć gwiazd w kreacjach od najlepszych marek. Czasem jednak nawet ciuchy od największych kreatorów mody zawodzą, czego przykładem jest wiele nietrafionych stylizacji: zbyt udziwniona suknia, zbyt opięta czy źle dobrany fason do sylwetki. Takie kreacje znajdują się w zestawieniach najgorszych oscarowych stylówek i są szeroko komentowane przez wiele mediów. Na przestrzeni lat, kontrowersyjnych stylizacji z Oscarów nie brakowało. Oto one.

REKLAMA

Najbardziej szokujące oscarowe kreacje. One przeszły do historii.

Cher na rozdaniu Oscarów w 1986 roku

Oscarowa kreacja Cher z 1986 roku z pewnością przeszła do historii. Była co prawda niepowtarzalna, lecz niekoniecznie w dobrym guście. Cher na rozdaniu Oscarów w 1986 roku miała na sobie czarny, wysadzany kryształkami biustonosz, spódnicę z tej samej tkaniny z rozcięciem po bokach, buty sięgające na polowy uda oraz narzutę ze śliskiej tkaniny. To jeszcze nie wszystko, gdyż uwagę przykuwała osobliwa fryzura Cher. Gwiazda miała na sobie ogromny pióropusz z czarnych piór. Jak po latach wspominała gwiazda, oscarowa stylizacja stworzona przez jej długoletniego przyjaciela projektanta, Boba Mackie, szokowała wtedy opinię publiczną.

Choć kreacja negatywnie była komentowana przez krytyków mody i media, była jedną z ulubionych stylizacji Cher. Po latach gwiazda wyznała, że oscarowa stylówka w pewnym sensie była wyrazem buntu. Cher opowiadała, że nie była lubiana w Amerykańskiej Akademii Filmowej, krytykowano ją za styl oraz spotykanie się z młodszymi mężczyznami. Gwiazda czuła, że nie jest traktowana poważnie. Chciała jednak zachować swój bądź co bądź dziwaczny styl, ale też udowodnić swoją wartość. Rok później na szczęście otrzymała Oscara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie "Wpływ Księżyca".

Whoopi Goldberg na rozdaniu Oscarów w 1993 roku

Whoopi Goldberg w 1993 roku pojawiła się w kreacji, która dziś doczekałaby się memów. Swego czasu błyszczący, wzorzysty kombinezon połączony z ogromną peleryną z kołnierzem, w barwach purpury i limonki doczekał się żartobliwych porównań kostiumów Draculi. Whoopi stylizację okrasiła ogromnymi kolczykami. Cóż, strój nie należał do najbardziej udanych, lecz nie od dziś wiadomo, że Whoopi wybiera bardzo nietypowe modowe rozwiązania. Słynna aktorka komediowa zawsze wybiera zestawy oryginalne, kolorowe, podkreślające jej indywidualizm. Jednak to właśnie limonkowo-purpurowy kostium gwiazdy "Uwierz w ducha" był wymieniany wśród najgorszych stylizacji oscarowych 1993 roku. Znając podejście Whoopi do mody, niespecjalnie przejęła się krytyką modowych speców.

 class="wp-image-2313847"
Whopi Goldberg na Oscarach 93. Fot. Fashionstrretnews.com

Billy Porter na rozdaniu Oscarów w 2019 roku

Czas na mężczyznę w tym zestawieniu. Billy Porter, aktor znany z m.in. serialu "Pose" w 2019 roku pojawił się na rozdaniu Oscarów w rozłożystej sukni oraz biżuterii od Oscara Heymana. Gwiazdor założył czarną, balową suknię Christiana Siriano. Jego kreacja była szeroko komentowana przez media na całym świecie, wywołując dyskusję o płci i męskości, ale doczekała się też miana jednej z najbardziej kontrowersyjnych oscarowych kreacji. Billy Porter w uzasadnieniu, dlaczego wybrał akurat suknię na rozdanie Oscarów odniósł się do utartych stereotypów i konwenansów. To ważne: jestem mężczyzną w sukience. Bo co to jest męskość? Co oznacza? Kiedy jesteś czarny i gejem, twoja męskość jest podważana. Wielokrotnie musiałem mierzyć się z homofobią w związku z moimi kreacjami. Kobiety pojawiają się w spodniach każdego dnia wszędzie, a facet w kiecce - bach, morze się rozstępuje - tłumaczył w wywiadach Porter. Suknia z Oscarów w 2019 roku nie jest jedyną, w której zaprezentował się gwiazdor. W styczniu tego roku aktor "Pose" pojawił się na Złotych Globach w smokingo-sukni w pięknym różowym kolorze.

Björk na rozdaniu Oscarów w 2001 roku

Islandzka artystka znana jest nie tylko z nietypowych muzycznych performensów, ale również z ekstrawaganckich stylizacji. Do mody piosenkarka podchodzi bardzo indywidualnie, co udowodniła podczas oscarowej gali w 2001 roku. Björk wybrała wtedy kontrowersyjną, wręcz udziwnioną suknię o formie łabędzia projektu Marjana Pejoskiego. Suknię gwiazda uzupełniła torebką w kształcie jajka. To jeszcze nie wszystko, gdyż islandzka gwiazda przyniosła ze sobą sześć strusich jaj, rozrzucając je po czerwonym dywanie. Jak mówiła potem w wywiadach, ochroniarze innych gwiazd mieli je podnosić i mówić: Upuściła pani jajo. Cała Björk!

Lizzy Gardiner na rozdaniu Oscarów w 1995 roku

REKLAMA

Lizzy Gardiner to australijska projektantka kostiumów, nagrodzona w 1995 roku za kreacje do filmu "Priscilla, królowa pustyni". Na oscarowej gali pojawiła się w sukni własnego projektu, która przez modowych krytyków określona została niewypałem. Do jej stworzenia Gardiner wykorzystała aż 254 kart American Express. Warto dodać, że kreacja powstała na potrzeby filmu „Priscilla, królowa pustyni”, lecz ostatecznie nie została wykorzystana na planie. Gardiner postanowiła więc sama ją założyć. Zrobiła to, bo jak wyznała, nie było ją stać na kreacje od największych projektantów mody.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA