REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Zmarł Tom Clancy - pisarz, który inspirował twórców twoich ulubionych gier i filmów

Tom Clancy, autor między innymi "Polowania na Czerwony Październik" i "Czasu patriotów" zmarł w szpitalu w rodzinnym Baltimore. O śmierci poinformował szef wydawnictwa w którym publikował autor, lecz nie podał przyczyny zgonu. Clancy miał 66 lat.

02.10.2013
21:26
Zmarł Tom Clancy – pisarz, który inspirował twórców twoich ulubionych gier i filmów
REKLAMA

Clancy był przede wszystkim znany z prac, na kanwie których powstały hitowe filmy i cykle gier komputerowych. Ekranizacja jego pierwszej powieści, "Polowanie na Czerwony Październik", odniosła ogromny sukces komercyjny i uznanie krytyki. Idąc za ciosem, na ekranach film zagościł "Czas patriotów" i "Stan zagrożenia" z Harrisonem Fordem i "Suma wszystkich strachów", gdzie główną rolę zagrał Ben Affleck. Innym polem gdzie Clancy zaznaczył swoją obecność były gry komputerowe. Swoim nazwiskiem firmował serie Rainbow Six, Ghost Recon i Splinter Cell, a także H.A.W.X. i EndWar.

REKLAMA

Clancy zdobył duże uznanie ze względu na niezwykle przekonujące intrygi i przywiązywanie wielkiej uwagi do detali technicznych. Choć sam nigdy nie był w armii, wojskowi z podziwem wypowiadali się na temat jego wiedzy o uzbrojeniu i strategii. W wywiadzie z 1986 r. Clancy przypomniał anegdotkę dotyczącą jego drobiazgowości w odwzorowywaniu militarnych niuansów: gdy po raz pierwszy spotkał sekretarza marynarki wojennej USA, ten od razu zapytał "kto do cholery to wypuścił na światło dzienne?".

REKLAMA

Na grudzień br. zapowiadana jest premiera jego ostatniej książki, "Command Authority", napisanej wespół z Markiem Greaney.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA