REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Spędź ten weekend w plenerze. Oto najciekawsze wydarzenia w największych miastach Polski

Lato w pełni, a sezon letni to wysyp wszelkiej maści imprez plenerowych w wielu miastach Polski. koncerty, stand-upy czy potańcówki, to tylko niektóre z licznych wydarzeń na imprezowej, letniej mapie Polski. Wybraliśmy najciekawsze z nich, na nadchodzący weekend. Oto one.

20.07.2023
8:42
Letnie imprezy plenerowe
REKLAMA

Sezon na letnie plenerowe imprezy trwa. W wielu miastach Polski repertuar letnich imprez jest niezwykle bogaty i obfituje we wszelkiej maści koncerty, teatry plenerowe czy stand-upy. Wybraliśmy najciekawsze z nich w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków oraz Trójmiasto.

Czytaj też: Czy można kupić bilety na koncert Taylor Swift z drugiej ręki? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

REKLAMA

Najciekawsze imprezy plenerowe w Polsce

Warszawa - imprezy w Warszawie w weekend 21-22 lipca

  • 70. urodziny Starówki to aż 70 wydarzeń na 70. urodziny warszawskiej Starówki. Organizatorzy zapowiadają, że przez pełne trzy dni na Starówce oraz bliskiej okolicy odbywać się bedą koncery, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe, spotkania, wystawy, gry miejskie oraz imprezy taneczne. Stare Miasto odkryje swoje tajemnice, niedostępne na co dzień zakamarki, otworzy ukryte w podwórkach ogrody. Spośród 70 wydarzeń wybiorą coś dla siebie zarówno rodziny, jak i osoby twórcze i kreatywne, żądne wiedzy i gotowe do wspólnej zabawy. Tak organizatorzy piszą o urodzinach warszawskiej Starówki: 22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, ta data stanowi symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy. Dziś ważna miejska rocznica staje się punktem wyjścia do wspólnego celebrowania historii Warszawy oraz świętowania tego, jak wygląda dzielnica dziś i jak wiele ma do zaoferowania mieszkankom i mieszkańcom miasta. Stare Miasto w wyjątkowy sposób łączy to, co w stolicy najciekawsze: ślady historii i szeroką ofertę kulturalną. Trzy duże instytucje kultury – Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury – postanowiły zaprosić do współpracy kilkadziesiąt miejsc działających na Starym Mieście i w jego okolicach, aby wspólnie pokazać Starówkę z jak najlepszej strony. 70. urodziny Starówki odbędą się w dniach 21-23 lipca.
Urodziny Starówki/ screen Twitter/ Kulturalna Warszawa
  • Potańcówki na Grochowskiej - muzyka bałkańska. Podczas pięciu piątkowych wydarzeń zabrzmi muzyka bałkańska, warszawska, irlandzka, polska i norweska oraz salsa! Każda z wieczornych potańcówek rozpocznie się pokazem tańca oraz nauką podstawowych kroków pod okiem profesjonalnych tancerzy. Dwugodzinne potańcówki rozpoczynać się będą o 19:00.. 21 lipca / 19:00, muzyka bałkańska - Bum Bum Orkesta IGLIKA
  • Lasy/ Odpływy w Cudzie nad Wisłą. Odpływy to cykl niedzielnych koncertów w Cudzie nad Wisłą. Jak podkreślają organizatorzy, to zawsze jakościowe i nieoczywiste projekty polskiej sceny niezależnej Już 23 lipca wystąpią Lasy, czyli zespół z Trójmiasta, który tworzą Maciej Wojcieszkiewicz (Stendek) oraz Jacek Prościński (wh0wh0). Ten pierwszy to aktywny od wielu lat na scenie producent, laureat Fryderyka w kategorii Elektronika za produkcję albumu Reni Jusis. Ten drugi jest perkusistą, współtworzy między innymi LLovage z Olem Walickim czy Hinode Tapes. Przede wszystkim jednak realizuje swój solowy projekt wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji. Do tej pory LASY wydały dwa albumy „Little Giant” oraz nominowany do fryderyka album „Shroom”. Połączenie tanecznej i nowoczesnej elektroniki inspirowanej tym wszystkim, co w latach 90. było w niej najpiękniejsze, z bardzo szybką, żywą perkusją, tworzy niesamowicie dynamiczną mieszankę, ale nadal ludzką i organiczną. Najmocniejszą stroną LASÓW są energetyczne koncerty połączone z improwizowanym bisem oraz z dj setem w tempie 140 – 999 bpm , który nierzadko trwa dłużej niż sam koncert.
  • 71. urodziny Osiedla Przyjaźń. Organizatorzy zapraszają na Koncert Grupy Śpiewu Tradycyjnego na Osiedlu Przyjaźń oraz spacer historyczno-urodzinowy. Spacery urodzinowe na Osiedlu to tradycja, która spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem i tłumną obecnością mieszkańców Warszawy. Są prowadzone przez członkinie Archiwum Społecznego Osiedla Przyjaźń. Od 12.00 rozpocznie się również piknik "Mamy czas: rodzinne warsztaty bliskości", czyli atrakcje dla dzieci i dorosłych w tym: malowanie twarzy, pokaz baniek mydlanych i robienie amuletów; gra terenowa prowadzona wokół Karuzelli, warsztaty sensoryczne, warsztaty robienia slime'ów, doświadczenia chemiczne, koło fortuy.  Organizatorzy zapowiadają, że po spacerze odbędzie się kameralny koncert plenerowy, w pobliżu Klubu Karuzela, Zespołu Wrzawa ( zespół powstał w 2018r. Śpiewają w nim mieszkańcy Bemowa pod kierownictwem Roberta Lipki) 71. urodziny Osiedla Przyjaźn odbędą się w sobotę, 22 lipca.

Wrocław - co robić w weekend we Wrocławiu?

  • Wycieczki filmowe po Wrocławiu "Kamera. Akcja. Przygoda. Wrocław to wycieczki filmowe po Wrocławiu. Filmowy Wrocław oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia zapraszają na cykl wycieczek filmowych po Wrocławiu. Projekt obejmuje 10 wycieczek w terminie od 2.06. 2023 do 1.09. 2023. Udział co prawda jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy. Wycieczki poprowadzą Bogdan Bernacki i Małgorzata Urlich-Kornacka z Filmowego Wrocławia. Wśród wycieczek dostępne są m.in. "Śladami Klossa po Wrocławiu", która odbędzie się w piątek, 21 lipca.

Latem 1968 roku w ścisłym centrum miasta ekipa "Stawki większej niż życie" pod kierunkiem Andrzeja Konica zrealizowała zdjęcia do odcinków "Zdrada" i "Hasło". Podczas wędrówki tropem agenta J-23 uczestnicy zobaczą berliński lokal Pod Złotym Smokiem, Stadttheater, siedziby Abwehry i Gestapo w stolicy III Rzeszy, peron Berlin Ostbahnhof i kawiarenkę w Saint Gille, czyli filmowym miasteczku w północnej Francji.

Filmowy Wrocław
  • Kino plenerowe. Pokazy na Rynku. Festiwal Nowe Horyzonty. Od piątku 21 lipca ruszają darmowe seanse filmowe, a słynne tytuły fani kina obejrzą na ogromnym ekranie w Rynku. . Start wszystkich seansów po zmroku, o 22.00, wstęp jest darmowy, ale trzeba przyjść wcześniej (aby zająć jedno z plastikowych krzesełek), bądź zaopatrzyć się we własne siedzisko. Jakie filmy można obejrzeć? Poniżej rozpiska wszystkich pozycji w ramach Kina Plenerowego Nowych Horyzontów.
  • 21 lipca 2023 – W trójkącie, reż. Ruben Östlund
  • 22 lipca 2023 – Łowca androidów (final cut), reż. Ridley Scott
  • 23 lipca 2023 – IO, reż. Jerzy Skolimowski
  • 24 lipca 2023 – Blisko, reż. Lukas Dhont
  • 25 lipca 2023 – Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska
  • 26 lipca 2023 – 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick
  • 27 lipca 2023 – Wielka droga, reż. Michał Waszyński
  • 28 lipca 2023 – Podejrzana, reż. Park Chan-wook
  • 29 lipca 2023 – Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater
  • 30 lipca 2023 – Pięć diabłów, reż. Léa Mysius
"W trójkącie" zwiastun
  • Kolejnym, plenerowym wydarzeniem we Wrocławiu jest Lato na pergoli, czyli darmowe zajęcia sportowe i wydarzenia muzyczne. Joga, fitness, dobre kino, silent disco, gry planszowe, spacery z przewodnikiem i oczywiście pokazy fontanny. W każdy lipcowy weekend w kompleksie Hali Stulecia można poczuć się jak na prawdziwych wakacjach. Powraca znany wrocławianom cykl bezpłatnych wydarzeń Lato na Pergoli organizowany w najpiękniejszej scenerii w mieście. Wrocławska Pergola to jedno z najlepszych i najczęściej odwiedzanych miejsc relaksu, a Hala Stulecia zadbała, aby zapewnić w nim możliwie dużo różnorodnych atrakcji.

Weekendowy rytm wyznaczać będą pokazy Fontanny Multimedialnej. W każdy piątek i sobotę o 21:45 obejrzymy widowiska „uszyte na miarę” jednej z największych fontann w Europie. Od 2009 przyciągają one tłumy turystów z całego świata, a w zeszłym roku fontanna przeszła sporą modernizację i świeci pięknie, jak nigdy wcześniej. Program na najbliższą sobotę, 22 lipca:

  • 10:00 – 11:00 | Fat burning z CityFit
  • 11:00 – 12:00 | Zdrowy kręgosłup z CityFit
  • 13:00 | Zwiedzanie Hali Stulecia z przewodnikiem
  • 13:00 – 17:00 | Sportowa sobota z Trenerem Osiedlowym
  • 14:00 – 19:00 | Rodzinne granie z Awarią Prądu
  • 19:00 – 00:00 | Nocne granie z Awarią Prądu*
  • 21:45 | pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej | Dzień dobry Marilyn
Lato na Pergoli/www.wroclaw.pl
  • Kuba Stępień. All the stories I have ever told you were fiction. Wystawa. Wystawa prezentuje multimedialną pracę o tytule "All the stories I have ever told you were fiction" autorstwa Kuby Stępnia. Film przenosi widzów w surrealistyczny świat gestów i pozawerbalnej narracji, tworzonej przez performerki w formie półimprowizowanego ruchu. Sześć różnorodnych scen wideoperformansu tworzy hipnotyzujący kolaż fikcyjnych historii, wyobrażeń i pragnień, opartych na obrazach ciał, zbiorowym ruchu i intymności. Ta praca kwestionuje tradycyjne normy komunikacji i binarne porządki. Wystawa dostępna będzie w dniach od 20 lipca do 2 września.

Kraków - atrakcje w weekend 21-22 lipca

  • 19. Festiwal Muzyki Polskiej. W lipcu rozpoczęła się 19. edycja letniego Festiwalu Muzyki Polskiej. Pięć kolejnych weekendów lipca wypełnia pieczołowicie dobrana muzyka polska od XVI do XX wieku, uzupełniona o arcydzieła muzyki światowej. Fani usłyszą m.in. koncerty z muzyką Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego (w 150. rocznicę śmierci kompozytora), Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie muzyki dawnej, w tym utworów Sylviusa Leopolda Weissa, barokowego mistrza lutni związanego m.in. z rodem braci Sobieskich. nie zabraknie też celebracji takich artystów jak m.in. klawesynistki Elżbiety Stefańskiej i organisty Jaroslava Tůmę. Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się przez cały lipiec. Poniżej repertuar na piątek, 21 lipca i sobotę, 22 lipca.
  • 21 lipca 2023, 19.00
  • Collegium Novum UJ
  • Festum Iuventus – Festiwal Młodych
  • Karol Kurpiński Polonez d-moll
  • Ignacy Jan Paderewski Menuet G-dur op. 14 nr 1
  • Ignacy Jan Paderewski Sarabanda h-moll op. 14 nr 2
  • Ignacy Jan Paderewski Melodia Ges-dur op. 16 nr 2
  • Fryderyk Chopin Mazurki op. 24
  • Mieczysław Karłowicz Walc G-dur
  • Fryderyk Chopin Ballada f-moll op. 52
  • Fryderyk Chopin Sonata b-moll op. 35
  • Viet Trung Nguyen, fortepian
  • 22 lipca 2023, 19.00
  • Kościół św. Marcina
  • Acroama magistrorum – recital mistrzowski: Elżbieta Stefańska
  • 5 renesansowych tańców polskich: TaniecJeszcze Marcinie (tabulatura Jana z Lublina), Taniec polski (tabulatura Mateusza Waisseliusa), Volta PolonicaDobry taniec polski (tabulatura Christiana Loeffelholza)
  • Polonez staroszlachecki „Z wysokich Parnasów"
  • Oświadczyny staroszlacheckie
  • Polonez „Bednarz”
  • Bazyli Bohdanowicz
  • Polonez D-dur
  • Polonez Kościuszki
  • Podróż twoja nam niemiła
  • Michał Kleofas Ogiński
  • 3 polonezy: f-moll, a-moll, d-moll,
  • 3 mazurki: G-dur, A-dur, D-dur
  • Polonez G-dur na 3 ręce**
  • Polonez G-dur na 4 ręce**
  • Józef Elsner Rondo à la krakowiak (transkrypcja na 4 ręce)*
  • George Frideric Handel Chaconne G-dur
  • Antonio Soler Fandango
  • Arcangelo Corelli La Folia (transkrypcja na 4 ręce)*
  • Elżbieta Stefańska, klawesyn
  • Mariko Kato-Shioya, klawesyn**
  • Spotkanie autorskie z Barbarą Sadurską. Widok z dachu świata to literacki cykl na metaforycznym dachu świata. Już 21 lipca w ramach cyklu organizatorzy gościć będą Barbarę Sadurską, pisarkę oraz prawniczkę autorkę książek "Mapy", "W ruchu", "Naturalnie", "Czarnego hetmana" oraz powieści dla młodszych czytelniczek i czytelników "Srebrny smok". Laureatka Nagrody im. W. Gombrowicza, Nagrody Miasta Literatury UNESCO oraz tytułu O!Lśnienia Roku w kategorii Literatura przyznawanego przez Miasto Kraków oraz Onet. Prowadzi warsztaty pisania prozy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie.
Spotkanie z Barbarą Sadurską
  • Krakowski Kiermasz Książki, 21-23 lipca. W tych dniach na placu św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki. Antykwiariusze, księgarze i bukiniści zaprezentują najciekawsze okazy książkowe ze swoich bogatych kolekcji. .Nazwa tej edycji – „Szukam słowa” – nawiązuje do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, której setną rocznicę urodzin Krakowianie będą świętować w tym roku. Zbliżający się kiermasz będzie nie lada gratką dla krakowskich i przyjezdnych bibliofilów, zapalonych czytelników i moli książkowych – okazją, żeby zaopatrzyć się w ekskluzywne pozycje wydawnicze, arcydzieła wieszczów, utwory pisarzy i pisarek zapomnianych czy cenne woluminy i egzemplarze rzadkich wydawnictw, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. Nie zabraknie także literatury popularnej, ale też anglojęzycznych słowników, książek z dziedziny biznesu, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi. Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku. Popularyzuje czytelnictwo wśród dużych i małych odbiorców oraz przypomina o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.
Krakowski Kiermasz Książki/ Krakowski Kiermasz Książki

Trójmiasto - Gdańsk, Sopot, Gdynia - co robić w weekedn 21-22 lipca

  • Jarmark Św Dominika to coroczne wydarzenie, o którym tak piszą organizatorzy: Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Tegoroczna edycja potrwa od 22 lipca do 13 sierpnia. Tradycja jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno... syreny.
REKLAMA
  • Warto też zerknąć na XXV Gdański Festiwal Carillonowy - Ringing Out, który odbędzie się w piątek, 21 lipca. Organizatorzy zapraszają na koncert w ramach XXV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Ringing out - Nowe Brzmienia na carillon i instrumenty dęte.
  • Sopot Molo Festiwal - Leśne Zwierzęta. Sopocki MOSIR zaprasza z początkiem lata na "Sopot Molo Festiwal", czyli cykl koncertów młodych polskich artystów, którzy emanują pozytywną energią. Sopocki MOSiR zaprasza z początkiem lata na "Sopot Molo Festiwal" - cykl koncertów młodych polskich artystów, którzy emanują pozytywną energią. Organizatorzy zaplanowali łącznie osiem koncertów, gdzie ostatni odbędzie się 3 września. Leśne Zwierzęta, które wystąpią w sobotę, 22 lipca, to sekstet, któremu przewodzą Emilia Pollock i Michał Andrys. Wspólnie współpracują od wielu lat, a pierwszy singiel tej grupy pt. "Eternal Stars" przedstawia ich niezwykłą artystyczną drogę pełną psychodeli, alternatywnych brzmień, ale i melancholijnego uroku melodii. Całość podkreśla spójny z warstwą muzyczną eteryczny teledysk, który zabiera widza w magiczną podróż w kierunku gwiazd. Leśne Zwierzęta są młodym zespołem, jednak kryją się za nim muzycy zaprawieni w wielu muzycznych bojach i posiadający spore doświadczenie sceniczne.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA