REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o serialu „Świat według Kiepskich”

Produkowany od 1999 roku (co czyni go drugim, po „Klanie”, najdłużej emitowanym polskim serialem) „Świat według Kiepskich” miał być naszą odpowiedzią na popularny amerykański sitcom „Świat według Bundych”. I chyba nawet mu się to udało, bo choć o jego poziomie można mówić różne rzeczy, niezaprzeczalnie wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystkich jego fanów zapraszamy do zapoznania się z kiloma ciekawostkami na jego temat.

18.07.2013
20:01
10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o serialu „Świat według Kiepskich”
REKLAMA

1.Trudno dziś sobie wyobrazić „Świat według Kiepskich” bez Andrzeja Grabowskiego, odtwórcy roli Ferdka. Niewiele wszakże brakowało, żeby dzisiejsza ikona tego serialu nie znalazła się w obsadzie. Casting na tę rolę wygrał Andrzej Gałła. Szefowie Polsatu postanowili jednak, że potrzebny jest im bardziej znany aktor. Pierwotnie wybór padł na Janusza Rewińskiego, który jednak zrezygnował z udziału w produkcji po zapoznaniu się ze scenariuszem pierwszych odcinków serialu. W wyniku jego decyzji, angaż otrzymał Grabowski.

REKLAMA

2. Kim jest Ludwik Kiepski? Takie imię początkowo miał nosić Ferdek, jednak w wyniku sugestii Andrzeja Grabowskiego zmieniono je na Ferdynand. „Był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski” - tłumaczył w jednym z wywiadów.

3. Znajdujący się w salonie państwa Kiepskich telewizor marki Okil jest jedynym takim odbiornikiem na świecie. Początkowo Kiepscy korzystali z telewizora Sony, jednak w wyniku zarzutów o kryptoreklamę tej firmy zamieniono znaczki. „Okil” to nawiązanie do reżysera serialu, Okiła Khamidova.

świat według kiepskich 2

4. Ulubiony trunek Ferdka, „Mocny Full”, to w rzeczywistości piwo Tatra z naklejoną etykietą zastępczą. Jego cena w trakcie trwania serialu ulegała zmianie trzykrotnie – na początku kosztowała około 2,50 zł, następnie wzrosła do 3 zł. Obecnie wynosi 3,25 zł.

5. Stworzona na potrzeby „Świata według Kiepskich” marka "Mocny Full" zyskała status kultowej i przez krótki czas piwo o tej nazwie było nawet faktycznie produkowane przez Browar Kiper z Piotrkowa Trybunalskiego. Produkcja została szybko zamknięta w wyniku sporu z twórcami serialu dotyczącego praw autorskich.

6. Andrzej Grabowski przyznał kiedyś, że najtrudniejszymi dla niego scenami są te realizowane w kuchni. Kręconych jest wówczas kilka odcinków naraz, podczas których Ferdek je śniadanie lub obiad. Grabowski musi pochłonąć pięć schabowych, grochówek czy pasztetowych i jeszcze udawać, że mu smakuje.

7. Początkowo serial nagrywany był w kamienicy przy ulicy Podwale we Wrocławiu. Od 77 odcinka zdjęcia odbywają się już w studiu, a widok z okna dodawany jest komputerowo.

świat według kiepskich 3

8. W trakcie długiej historii serialu, scenariusze kolejnych odcinków pisało kilkadziesiąt różnych osób. Stąd dość częste wpadki, związane między innymi z imionami i nazwiskami niektórych postaci. Babka Kiepska w większości odcinków nazywa się Rozalia Kiepska, jednak zdarzają się też epizody, w których nosi nazwisko Małolepsza lub Wspniała. Matka Arnolda Boczka to z kolei albo Genowefa, albo Barbara.

REKLAMA

9. Gdy Bartosz Żukowski, czyli Walduś Kiepski, zniknął w 2004 roku z serialu, krążyły plotki, że został do tego zmuszony – w zależności od wersji – w wyniku choroby lub wypadku samochodowego. W rzeczywistości Żukowski zrezygnował ze względu na rozpoczęcie studiów prawnicznych. Do „Świata według Kiepskich” powrócił w 2011 roku.

10. Najkrótszy odcinek „Świata według Kiepskich” - „Mistrz podrobów” trwał 18 minut, najdłuższy - „Sylwester bez granic” aż 44 minuty. Obecnie wszystkie mają ustandaryzowaną długość: równe 22 minuty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA