REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

To był rok dokumentów i polskich sukcesów na Netfliksie. Szukamy pozytywów w mijającym 2020 roku

W 2020 roku pozytywnych wydarzeń było jak na lekarstwo, ale nawet w najmroczniejszych czasach można odnaleźć promyki nadziei. Znalazłem kilka krzepiących wydarzeń, które miały miejsce w roku naznaczonym koronawirusem.

22.12.2020
18:01
Geralt i Jaskier w scenie z serialu Wiedźmin
REKLAMA
REKLAMA

„Parasite” zdobywa Oscara dla Najlepszego filmu

Wprawdzie oscarowy sukces filmu „Parasite” wydaje się trochę bez sensu (jak film koreański może zostać najlepszym filmem amerykańskim, jednocześnie zdobywając Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego? Nie pytajcie), ale był to wymowny i ważny moment w Hollywood. Dowód na to, że powoli nadchodzi zmiana warty w branży filmowej i kończy się era dominacji amerykańskiego kina. Amerykańska Akademia Filmowa dojrzała w końcu ogromny potencjał kina światowego, nie spychając go już tylko do kategorii Najlepszy film zagraniczny czy nieanglojęzyczny, a wyciągając na piedestał.

Oczywiście to dopiero pierwszy i pojedynczy krok w tym kierunku, ale to i tak dużo. To istotny symbol, miejmy nadzieję, większego otwarcia na różnorodność w Hollywood, nie tylko w sferze pustych gestów i deklaracji, ale rzeczywistych działań.

Z drugiej strony trochę nie wiem co myśleć o samych Oscarach, które ewidentnie zaczynają mieć problemy z własną tożsamością. Zobaczymy, jak się będzie ona kształtować w kolejnych latach.

To był rok dokumentów

Chyba żaden inny gatunek filmowy nie dostał takiego zastrzyku popularności w ciągu ostatnich 12 miesięcy jak filmy i seriale dokumentalne. Oczywiście ich renoma rosła z roku na rok, a i dobrych dokumentów w poprzednich latach nie brakowało. Tym razem jednak osiągnęły one szczyty we wszelkich rankingach i stawały się globalnymi fenomenami. Mowa tu przede wszystkim o brawurowych seriach „Ostatni taniec” oraz „Król tygrysów”. Obie kompletnie różne, ale opowiadające o fascynujących osobowościach. Ale głośno też było chociażby o „Dylemacie społecznym”, a w Polsce oczywiście o „Zabawie w chowanego”, która wywołała ciąg dalszy burzy medialno-politycznej i zmieniła optykę dyskursu na temat molestowania nieletnich przez księży.

Harvey Weinstein w końcu skazany

O wiele za późno, ale potraktujmy to symboliczne. Jako znak, że branża rozrywkowa zaczyna się uważniej przyglądać swoim własnym grzechom i zaniedbaniom. Że powoli dorasta do tego, by wyjść z bańki i stawić czoła patologiom, które zalęgły się w jej progach. Jeden z najbardziej niegdyś wpływowych producentów Hollywood skazany za seksualne wykorzystywanie kobiet spędzi w więzieniu ponad 20 lat.

Sukces „Wiedźmina”

Wprawdzie serial Netfliksa miał swoją premierę jeszcze w 2019 roku, ale był to jego schyłek, a największy szał na punkcie Geralta w skali globalnej wybuchł już w 2020 roku. To sukces nie tylko Netfliksa, ale i Polski, gdyż jest to koprodukcja, w której nasi rodacy odgrywają niemałe role, choćby po stronie producenckiej. No i oczywiście mówimy tu o marce, która jest polska. Wcześniej gry CD Projekt Red wypromowały świat stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego w świecie, a teraz serial Netfliksa tę popularność jeszcze zwielokrotnił i zwrócił też uwagę na książkową wersję sagi.

Sukcesy Polaków w Netfliksie na całym świecie

marcin dorocinski gambit krolowej
REKLAMA

2020 rok był bez wątpienia dziwny. Ale „dziwny” nie zawsze jest czymś jednoznacznie negatywnym. Weźmy choćby za przykład film „365 dni”. Arcydziełem to on nie jest. Nie jest nawet dobrym filmem. Ba, nie jest nawet złym filmem, bo to zbyt łaskawe dla niego określenie. Fabularnie jest to nie tylko bzdurna, ale i szkodliwa produkcja. Ale nie można totalnie zignorować faktu, że podbiła cały świat. A coś takiego, i na taką skalę, chyba jeszcze nie miało miejsca w przypadku polskiego filmu.

A bardzo miłym epilogiem tego dobrego roku dla polskich filmowców, była znakomita kreacja Marcina Dorocińskiego na drugim planie w globalnym przeboju Netfliksa, czyli kapitalnym „Gambicie Królowej”. Warto również wspomnieć o pani Agnieszce Holland, która została przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA