3% od Netfliksa pokazuje, że nawet w raju brakuje szczęścia, jeśli człowiek nie jest wolny - pierwsze wrażenia
W Netfliksie pojawił się już 2. sezon serialu 3%, świetnej dystopii, która przedstawia niedaleką przyszłość. Choć poruszane tematy nie stanowią nowej jakości w obrębie gatunku, produkcja urzeka akcją i światem przedstawionym oraz galerią mocnych, wyrazistych postaci.
OCENA
Serial 3% wraca z 2. sezonem i od razu wrzuca nas w wir problemów, z którymi zostawiliśmy głównych bohaterów. Ponownie pojawiają się pytania o to, kto ma słuszność. Czy ci, którzy próbują - w pewnym sensie kosztem innych - ułożyć sobie życie na elitarnej wyspie, poddając się systemowi, czy może ci, którzy chcą aktywnie wspomagać Cel, walcząc poniekąd z podziałami? Ale to nie jedyne wątpliwości i problemy, z jakimi borykają się postaci, a wraz z nimi widzowie.
Co bowiem z tymi, którzy nie chcą opowiadać się po żadnej ze stron?
Jak oni mają poradzić sobie w świecie, w którym nie przewidziano dla nich miejsca? Przed takim wyzwaniem staną dwie bohaterki, które od razu wysuwają się na pierwszy plan. To Michele, należąca już do wyjątkowej grupy, bo udało jej się pozytywnie zakończyć serię prób, oraz Joana, buntowniczka, starająca się za wszelką cenę przyłączyć do rebeliantów, planujących obalić status quo.
Obie młode kobiety, stojące po dwóch stronach barykady, będą musiały zmierzyć się nie tylko ze sobą, ale i z własnymi wątpliwościami. Mające w gruncie rzeczy podobny system wartości, ale ukształtowane inaczej przez życie, każda na swój sposób będzie próbowała poradzić sobie w nieprzyjaznym świecie.
Bo ani slumsy, ani rajska wyspa nie dają szczęścia, kiedy człowiek nie jest wolny.
W wyniszczonym świecie ludzie są niewolnikami podstawowych potrzeb. Muszą walczyć o kąt do spania, o jedzenie, bezpieczeństwo. Każdy dzień jest próbą, a zagrożeniem tak naprawdę są wszyscy dookoła. Nikomu nie można ufać. Brak wolności ogranicza też wybrańców zamieszkujących wyspę, do których co roku po serii testów dołącza tytułowe 3 proc. społeczeństwa. Choć ci, powiedzielibyśmy, najlepsi nie muszą się martwić o miejsce do życia czy jedzenie, to każdy ich ruch jest obserwowany, a ich nastawienie do świata i ewentualny brak asymilacji mierzone. Obecność na wyspie nie jest dana raz na zawsze.
Trudno tak naprawdę stwierdzić, co jest lepsze, co jest mniejszym złem.
Widz sam musi to rozważyć. Pojawia się też pytanie: czy cel uświęca środki? Takie problemy rysują się też w nowym sezonie Opowieści podręcznej i podobnie jak w serialu o Offred, udzielenie odpowiedzi na postawione pytania momentami wydaje się nie tyle trudne, co niemożliwe. Bohaterowie 3% będą szukać drogi, która ma spróbować pozwolić im działać w sposób zgodny z ich ideałami.
Tylko… czy tak rzeczywiście się da?
Nietrudno o wątpliwość. Zwłaszcza, kiedy z bliska spojrzy się na ten pełen podziałów świat.