REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. TV
 3. Media

Decyzja zapadła. Od 2021 roku abonament RTV w górę i trzeba płacić

Abonament RTV od lat wywołuje mnóstwo kontrowersji w naszym kraju i spotyka się z wyraźnym społecznym oporem. Sytuacja zapewne nie zmieni się na skutek najnowszej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która oficjalnie podwyższyła opłatę abonamentową za rok 2021. Jak dokładnie wygląda nowy cennik?

03.08.2020
20:12
abonament rtv nowy cennik
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Obowiązujące w Polsce zasady abonamentu radiowo-telewizyjnego wywołują sprzeciw części obywateli właściwie od początku obowiązywania tej opłaty. Nie brak głosów, że poziom mediów publicznych od lat systematycznie spada, a finansowe wsparcie często nieobiektywnych programów TVP czy Polskiego Radia nie powinno być zrzucane na niechętnym im Polaków.

Wiele osób nie może też zrozumieć, dlaczego za tę samą rzecz muszą płacić dwa lub nawet trzy razy (najpierw za zakup samego radio- lub teleodbiornika, potem za dostęp do telewizji kablowej i satelitarnej, a na końcu jeszcze za abonament). I to nawet w sytuacji, gdy nie korzystają z telewizora w celu oglądania programów emitowanych przez publicznego nadawcę.

W 2020 roku roczna opłata za posiadanie telewizora wynosi 245,15 zł. Ale abonament RTV zostanie wkrótce podwyższony.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała na swojej stronie internetowej zamiar podwyższenia wysokości abonamentu w stosunku do stanu z bieżącego roku. Stawki abonamentu RTV na 2021 rok wyniosą:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc
 • za używanie odbiornika telewizyjnego lub obu – 24,50 zł za miesiąc
abonament rtv nowy cennik class="wp-image-430198"

Oznacza to, że miesięczna opłata w pierwszym przypadku wzrasta o 50 gr. Posiadacze telewizorów będą z kolei musieli wydać więcej o 1,80 zł. KRRiT zdecydowała ponadto o utrzymaniu zniżki dla abonentów, którzy uregulują całą należność z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Po uwzględnieniu upustu wysokość opłat wyniesie odpowiednio:

Za używanie odbiornika radiofonicznego:

 • 14,60 zł za dwa miesiące,
 • 21,60 zł za trzy miesiące,
 • 42,80 zł za sześć miesięcy,
 • 81,00 zł za rok kalendarzowy;

Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego:

 • 47,50 zł za dwa miesiące,
 • 70,60 zł za trzy miesiące,
 • 139,70 zł za sześć miesięcy
 • 264,60 zł za rok kalendarzowy

Można mieć wątpliwości, czy po daninie dla TVP i PR w wysokości 2 mld złotych Polacy spokojnie przyjmą wieści o podwyższeniu ceny za abonament.

REKLAMA

Nie wspominając o tym, że sama KRRiT w ostatnim czasie musiała przyjąć na swoje barki sporo głosów krytyki. Instytucja po długim okresie ciszy postanowiła skrytykować telewizje TVP i TVN, ale stało się to już po wyborach. Tak spóźnione reakcje nie mają szans niczego zmienić. A zapowiedziane podwyższenie wsparcia dla mediów publicznych w kontekście ostatniej afery w Trójce czy krytykowanych przez samą radę materiałów „Wiadomości” w najlepszym razie wygląda nielogicznie. W najgorszym ociera się o hipokryzję.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA