REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV /
  3. Dzieje się

TVP otrzyma 330 mln zł z opłat abonamentowych w 2021 roku. Gdzie trafi reszta pieniędzy?

Krajowa Rafa Radiofonii i Telewizji dokonała już podziału przewidywanych wpływów z opłat abonamentowych w 2021 roku. Według nich Telewizja Polska otrzyma ponad 330 mln zł. 

24.09.2020
17:18
abonament rtv tvp 2021 krrit
REKLAMA
REKLAMA

Abonament RTV to jedna z najbardziej znienawidzonych opłat przez Polaków. Od dawna jego zasadność wzbudza kontrowersję, bo przecież nie każdy, kto posiada telewizor czy radioodbiornik ogląda i słucha mediów publicznych. Niechętni im rodacy zastanawiają się, czemu muszą za to płacić i nie kryją na ten fakt swojego oburzenia, bo ich poziom nieustannie spada. Oliwy do ognia dolała ustawa przyznająca TVP niemal 2 mld zł odszkodowania za niepłacony abonament, której symbolem stał się środkowy palec posłanki Zjednoczonej Prawicy Joanny Lichockiej.

Jakby tego było mało, jeszcze kilka miesięcy temu było głośno o tym, że Poczta Polska zintensyfikowała swoje działania w kwestii ściągalności opłat abonamentowych.

Te 2 mld zł okazały się więc jedynie wierzchołkiem góry lodowej finansowania telewizji publicznej. Co więcej w sierpniu KRRiT poinformowało o planach podwyższenia wysokości składek abonamentowych na 2021 rok. Cena za użytkowanie odbiornika radiofonicznego wzrośnie o 50 gr, a za korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub obu o 1,80 zł.

Biorąc pod uwagę przewidywania dotyczące wpływów z opłat abonamentowych na 2021 rok, KRRiT już dokonało ich podziałów między odpowiednich nadawców. Jak można było się spodziewać największym beneficjentem okazała się TVP. Jak podaje portal Wirtualne Media, Telewizja Polska otrzyma bowiem niemal 51 proc. całej prognozowanej sumy.

Rzeczona suma to 650 mln zł, więc będzie to całkiem pokaźna kwota.

REKLAMA

Z całości wpływów z opłat abonamentowych w przyszłym roku Telewizja Polska otrzyma ponad 330 mln zł. Reszta kwoty przypadnie w udziale Polskiemu Radiu i spółkom radiofonii regionalnej, które otrzymają po niecałe 160 mln zł. Warto zaznaczyć, że jeśli wpływy z abonamentu okażą się wyższe, KRRiT dokona podziału po analizie poniesionych kosztów za zadanie misyjne.

W zeszłym roku kwoty przyznane przez KRRiT były utrzymane na podobnym poziomie. Telewizja Polska otrzymała niemal 349,5 mln zł. Był to poważny zastrzyk finansowy i w pierwszym półroczu 2020 roku przychody z samych opłat abonamentowych i przyznanej przez rząd rekompensaty wyniosły 1,8 mld zł. Doliczając do tego wpływy z reklam, łączne przychody nadawcy publicznego osiągnęły poziom niemal 2,3 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA