Grupa Abstra, która produkuje 7 tematycznych programów (m. in. AbstrachujeTV, Nieprzygotowani), rezygnuje ze współpracy z siecią partnerską LifeTube.

Grupa Abstra należy do Cezarego Jóźwika, Rafała Masnego i Roberta Pasuta. Spółka zajmuje się produkcją kanałów tematycznych, które mają na swoim koncie 7 mln subskrybentów i do tej pory wygenerowały miliard wyświetleń.
Dotychczas Grupa Abstra współpracowała siecią LifeTube.
LifeTube to tak zwany MCN (Multi Channel Network). Głównym zadaniem sieci partnerskich jest reprezentowanie twórców w kontaktach z potencjalnymi reklamodawcami. Ma to ułatwić zdobycie lokowania produktu, zakup powierzchni reklamowej i utrzymanie dobrych relacji między twórcami i ich klientami. To o tyle wygodne rozwiązanie, że dzięki niemu twórcy mogą skupić się na tym, co dla nich najważniejsze, czyli na tworzeniu treści.
Współpraca z sieciami partnerskimi to częsta praktyka twórców działających w serwisie Youtube.
Niedawno dowiedzieliśmy się, że Abstrachuje rezygnują ze współpracy z usług LifeTube i chcą uniezależnić się od sieci MCN.
Portfolio Grupy Abstra cały czas się rozszerza, a poszczególne programy docierają do coraz większej liczby odbiorców. Ma to być powodem rezygnacji z usług sieci. Usamodzielnienie się ma pomóc rozwinąć się marce. Rafał Masny mówi wprost, że brak pośrednictwa przyspieszy współpracę z agencjami i domami mediowymi.
Twórcy Grupy Abstra podkreślają, że ta decyzja jest naturalna ze względu na rozwój marki i profesjonalizację działań.
Planujemy poszerzać zasięg, tworząc treści zróżnicowane dla różnych grup widzów. Chcemy pozostać innowacyjni i wyznaczać rynkowe trendy. To wspaniałe, że dziś rynek jest tak młody i elastyczny, a widzowie cierpliwi i spragnieni nowości. Chcemy na tym zaufaniu zbudować prawdziwą wartość. Zależy nam na tym, aby nie inspirować się rynkiem amerykańskim, ani tym bardziej rynkiem telewizyjnym. Chcemy wyznaczać trendy w Europie - mówił Robert Pasut
Na tej nowej, samodzielnej drodze nieoceniona ma być pomoc inwestora, który ma wesprzeć Grupę Abstra w profesjonalizacji działań. Robert Pasut przyznał, że inwestor ma pomóc im wejść na wyższy poziom biznesowy.
Obecnie umacniamy podstawy prawne naszego działania, budujemy sprzedaż i oczywiście planujemy nowe produkcje. Poza tym chcemy efektywniej wykorzystywać obecne zasoby, przyciągać więcej talentów i zmienić siedzibę na większą - dodał Robert Pasut
Inwestorami są byli właściciele Legii: Bogusław Leśnodorski, Maciej Wandzel i Olek Wandzel.
Rozwój internetowych twórców już nie zaskakuje. Powszechnie wiadomo, że tworzenie treści w serwisie Youtube może być nie tylko zawodem, ale nawet poważnym, zyskownym biznesem. Zmieniają się jednak warunki, w których branża internetowa się rozwija. Pojawiają się nowe narzędzia i nowe wyzwania. Potwierdza to Łukasz Głombicki z sieci LifeTube, który komentuje całą sprawę i potwierdza, że odejście Grupy Abstra związane jest z rozwojem - w tym wypadku - rynku.
Abstrachuje z siecią LifeTube związani są od początku działalności. Przez lata obserwowaliśmy, jak nabierają doświadczenia w tworzeniu treści wideo i wspólnie z nami profesjonalizują rynek YouTube w Polsce. Rozstajemy się w bardzo dobrych relacjach - cieszymy się, że mogliśmy współpracować przez tyle lat i z dumą obserwujemy ich dalszy rozwój.
Jako sieć partnerska za cel stawiamy sobie wspieranie Twórców na wielu różnych płaszczyznach (m.in. produkcji, wizerunku, sprzedaży) i każdym etapie rozwoju. Usamodzielnienie Abstrachuje jest dla nas dowodem na to, że rynek influencerów rozwija się bardzo dynamicznie, a youtuber to dziś pełnoprawny zawód i profesjonalny biznes. Pod naszymi skrzydłami rośnie jeszcze ponad 400 kolejnych gwiazd - twórców wideo, którym kanały YouTube pomagamy przekształcić w solidną działalność biznesową - mówi Łukasz Głombicki
Tu oczywiście rodzi się pytanie, czy sieci partnerskie będą w przyszłości potrzebne youtuberom. Przykład Abstrachuje pokazuje, że na pewnym etapie rozwoju pośrednik w kontaktach biznesowych może stanowić pewne ograniczenie. Zwłaszcza jeśli pod swoimi skrzydłami ma się kilka marek. Robert Pasut, zapytany tę tendencję, odpowiada, że faktycznie istnieje taki trend na świecie.
Przewiduję, że w najbliższych latach ten trend będzie się wzmacniał. Jednocześnie jest coraz więcej małych twórców, więc naturalnie miejsce dla MCN pozostanie - mówił Pasut
Wszystkie kanały należące do tej grupy generują 50 mln wyświetleń i dotychczas wyprodukowały 600 materiałów wideo. Pod skrzydłami marki znajdują się takie projekty jak Nieprzygotowani, TO JUŻ jutro, Beksy i oczywiście AbstrachujeTV.