REKLAMA

Apple stworzy serial science fiction. Fundacja Isaaca Asimowa na tapecie

Sukces Netfliksa i innych platform VoD sprawił, że najwięksi gracze na rynku usług sieciowych zapragnęli uszczknąć część tortu dla siebie. Efektem rywalizacji choćby najdroższy w historii serial Amazona oraz zapowiedziana przez Apple produkcja na podstawie cyklu powieści Isaaca Asimova – Fundacja.

Apple stworzy serial na podstawie cyklu Fundacja Isaaca Asimova
REKLAMA
REKLAMA

Fundacja to najsłynniejsza seria powieściowa amerykańskiego pisarza rosyjskiego pochodzenia obok Robotów i Imperium Galaktycznego. Na cykl składa się siedem tomów. Jako pierwsza powstała Fundacja z 1951 roku (pierwotnie jako krótkie opowiadania dla Astounding Magazine). W kolejnych latach Asimov stworzył następne części oraz dwa prequele. Ostatnia część serii była też zarazem ostatnią powieścią napisaną przez tego autora i została wydana już po jego śmierci.

Protagonistą cyklu Fundacja jest psycho-historyk i matematyk Hari Seldon, uważany często za alter ego Isaaca Asimova.

Odkrywa on przyszłość, w której dostrzega rychły upadek Imperium Galaktycznego. Wizje głoszone przez Seldona narażają go na gniew włodarzy Imperium i zesłanie na nieprzyjazną planetę, gdzie ma stworzyć Encyklopedię Galaktyczną. Już po jego śmierci dochodzi do pierwszego kryzysu Seldona, powstania Fundacji i walki o przyszłość galaktyki. To tylko część z ogromnej ilości wydarzeń, o których opowiada cykl. Tym bardziej, że oprócz Asimova książki w świecie Fundacji pisali też inni twórcy fantastycznonaukowi, w tym Orson Scott Card.

Na ten moment nie wiadomo jak bliska oryginalnej serii książek będzie seria tworzona przez Apple we współpracy ze Skydance Television. Jak podaje portal Deadline, za przygotowanie serii odpowiadać będą David S. Goyer i Josh Friedman.

Goyer ma na swoim koncie pracę nad scenariuszami i fabułą Trylogii Mrocznego Rycerza Christophera Nolana, filmów z serii Blade oraz innymi komiksowymi adaptacjami.

David Goyer screenplay class="wp-image-152484"

Zajmował się także scenariuszem dwóch filmów o Supermanie (Człowiek ze Stali i Batman v Superman), Ghost Ridera 2 czy seriali Constantine i przyjętego bez szału przez krytykę Kryptona. Friedman z kolei pracował przy Wojnie światów, serii Terminator: Kroniki Sary Connor czy nadchodzących częściach Avatara.

To nie pierwszy raz, gdy podejmuje się próbę adaptacji serii Asimova na duży lub mały ekran. Za filmową wersję brały się wytwórnie Fox, Warner Bros., a ostatnio Sony, jednak bez powodzenia. Nad adaptacją zastanawiało się także HBO, które chciało, by pracami pokierował twórca Westworld Jonathan Nolan, ale nigdy nie doszło do stworzenia choćby scenariusza.

REKLAMA

Fundacja Asimova będzie jednym z tytułów nadchodzącej ofensywy produkcyjnej Apple, które zamówiło oprócz tego m.in. psychologiczny thriller u M. Night Shyamalana, space dramę u Ronalda D. Moore'a i tajemniczy serial u Damiena Chazzele'a.

Nie ma wątpliwości, że żyjemy obecnie w czasach rozkwitu ponownej popularności pisarzy fantastyki i science fiction. Kolejne adaptacje ich książek wyrastają jak grzyby po deszczu. Denis Villeneuve pracuje nad filmową Diuną, BBC przygotowuje serial oparty o Świat Dysku Prattcheta, a teraz swojej adaptacji doczeka się Asimov.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA