Przyzwyczailiśmy się już do informacji, że kolejni polscy artyści dołączają do bojkotu Programu Trzeciego Polskiego Radia. Jak się jednak okazuje sytuacja w Trójce nie podoba się również zagranicznym muzykom.
Afera w radiowej Trójce co chwilę się zaognia. Jej korzenie sięgają tak naprawdę wydarzeń sprzed kilku lat. Kiedy zmieniły się władze stacji, zaczęli odchodzić kolejni współpracownicy. Sytuacja nabrała tempa w maju tego roku. Wtedy to ówczesny dyrektor Tomasz Kowalczewski zdecydował się ściągnąć ze strony internetowej informację o notowaniu Listy Przebojów, w którym pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika Twój ból jest lepszy niż mój. Wtedy się zaczęło.
Władze radia zaczęły zarzucać prowadzącemu Listę Przebojów Markowi Niedźwieckiemu manipulowanie głosami słuchaczy, a współpracownicy i artyści uznali to za przejaw cenzury.
Nie było dnia, żeby z Trójki ktoś nie odszedł, albo jakiś artysta zażądał, aby nie puszczać na antenie stacji jego piosenki. W bojkocie nadawcy wzięli udział m.in. Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło. To był prawdziwy pożar. Udało się go ugasić wraz z odejściem Tomasza Kowalczewskiego i powołaniu na stanowisko dyrektora Jakuba Strzyczkowskiego.
Nie minęło wiele czasu i do Trójki zaczęli wracać kolejni współpracownicy, a muzycy nie dołączali się już do bojkotu. Wszystko ucichło. Na chwilę. W sierpniu władze stacji zdecydowały o odwołaniu Strzyczkowskiego. Jego miejsce zajął Michał Nazarkiewicz-Jodko. I chociaż od tamtej pory nie pojawiły się nowe afery, to zagraniczni artyści zdecydowali się zażądać, aby nie puszczać na antenie ich piosenek.
Sytuacja w Polsce nie spodobała się członkom zespołu Archive.
Jeden z założycieli brytyjskiej grupy Darius Keeler poinformował o tym w wywiadzie z Jordanem Babulą, który pojawi się w październikowym wydaniu magazynu „Teraz Rock”.
Wiem, że macie dziś wiele politycznych problemów, a cierpi na tym między innymi radio Trójka. To stacja, dzięki której Polacy odkryli Archive, bardzo nam bliska. A teraz zażądaliśmy, aby przestano tam grać naszą muzykę. To potworne. Wiesz, wszystkie demokracje są bardzo delikatne i kruche. Musimy bardzo na nie uważać i walczyć o nie z całych sił. Nie wolno odpuszczać populistom, ani ekstremalnej prawicy. A przecież, jeśli jakiś kraj wie, czym był faszyzm, to jest to Polska. Jesteśmy z wami, trzymamy kciuki, żebyście nie dali się zalać ekstremizmowi – czytamy we fragmencie wywiadu, jaki został opublikowany na stronie Teraz Muzyka.
Warto zauważyć, że dla członków zespołu była to z pewnością trudna decyzja. Archive swoją popularność w Polsce zawdzięcza przecież właśnie Trójce. W zeszłym roku grupa wystąpiła nawet w Muzycznym Studiu Polskiego Radia z okazji 57. urodzin stacji. W normalnych okolicznościach wypadałoby stwierdzić, że brak promocji w Trójce może się więc w naszym kraju odbić na sprzedaży najnowszego krążka formacji Versions, który pod koniec sierpnia ujrzał światło dzienne. W obecnej sytuacji kiedy Trójka straciła słuchaczy i ostatnio zanotowała najniższą słuchalność w całej swej historii, nie można być tego pewnym