Co w Polsce i na świecie piszczy? Najlepsze podcasty i audioreportaże, które pomogą ci zrozumieć rzeczywistość
W przeszłości już kilkakrotnie wychwalałem superprodukcje Audioteki, czyli znakomite seriale audio, których w serwisie nie brakuje. Tym razem pochyliłem się nad podcastami i reportażami - Audioteka ma do zaoferowania naprawdę sporo świetnych materiałów dotyczących różnych sfer otaczającej nas rzeczywistości. Specjalnie dla was wybieram i polecam te najlepsze.
Popularność podcastów i audioreportaży w Polsce rośnie z roku na rok - i nic dziwnego. Podcasty są przecież znakomitym nośnikiem budowania osobistej marki, która generuje znacznie niższe koszty w porównaniu z wideo. Ba, sam proces tworzenia jest stosunkowo prosty. Podcast jest też znakomitą alternatywą dla radia - odbiorca sam wybiera sobie sobie tematykę i autora czy autorkę, mogąc konsumować materiał w "międzyczasie". To doskonałe rozwiązanie w czasach, gdy podejście do rozrywki ulega zmianie, a przystępność formy odbioru ma olbrzymie znaczenie. Istotny jest też fakt, że statystyczny słuchacz znacznie lepiej ocenia wiarygodność takich audycji niż mediów tradycyjnych.
Spośród polskich źródeł takich materiałów zdecydowanie najbardziej wyróżnia się Audioteka, której autorskie podcasty imponują wysokim poziomem merytorycznym i jakości wykonania. Różnorodność tematyczna sprawia, że każdy słuchacz powinien znaleźć w ofercie platformy coś dla siebie. Zapoznawszy się z najbardziej interesującymi mnie tytułami, zebrałem listę tych najlepszych, z którymi - gwarantuję! - warto się zapoznać. Rzućmy okiem.
Najciekawsze podcasty i audioreportaże Audioteki
Popkulturowe trendy. Najnowsze produkcje
Kasia Babis tłumaczy internet
Kasia Babis to polska autorka komiksów, rysowniczka, ilustratorka, malarka, autorka książek dla dzieci i youtuberka. W serwisie zasłynęła znakomitą serią "Dziady polskiej fantastyki", gdzie wyśmiewała pewne tendencje polskich twórców tego gatunku. Jej nowy podcast - "Kasia Babis tłumaczy internet" - skupia się na sieciowej kulturze. Od wczesnego youtube'a, naszą klasę i demotywatory, przez 4chana i jebawki, aż po forum klubu seniora - to podróż po najdalszych zakątkach internetu. Każdy odcinek to inny gość i analiza jednego fenomenu, z których każdy zostawił trwały ślad na kulturze internetowej.
Od Kimona do Maty
Rzecz dla fanów polskiego rapu. Hiphopowi spece (Marcin Flint i Kajetan Szewczyk) opowiadają o historii gatunku, kulisach karier, konfliktach, karierach, wzlotach i upadkach. Od Kimona do Maty, od szemranych dyskotek i jarocińskich ekscesów, od pierwszego rapera wschodu i Scyzoryka, po erę, w której rap stał się nowym popem. Przedstawiciele dwóch dziennikarskich pokoleń przybliżą dzieje tego fenomenu muzycznego i to, jak ewoluował w Polsce, rozpoczynając w PRL, gdzie przez żelazną kurtynę przenikały strzępy nowej muzyki i kultury. Każdy odcinek to inne lata, inne płyty, inne koncerty, a także inni goście, którzy ze swojej perspektywy opowiedzą historię polskiego rapu.
Ania Gacek - Sweet Teens
Anna Gacek to dziennikarka muzyczna, która przez blisko dwie dekady była prezenterką Programu Trzeciego Polskiego Radia. Współpracowała z wieloma czasopismami, jest też autorką wydanej w ubiegłym roku książki pt. "Ekstaza. Lata 90. Początek". Dla Audioteki stworzyła już kilka świetnych podcastów. W "Sweet Teens" opowiada o wszystkim, co najlepsze w popkulturze drugiej dekady XXI wieku. A działo się sporo. To były czasy, kiedy mówiliśmy "Hello", graliśmy w "Video Games", byliśmy świadkami "Narodzin gwiazdy", "Gry o tron" i "podbicia internetu". Straciliśmy Prince'a, Bowiego i Whitney. Zyskaliśmy poczucie, że każdy może być sławny. Kanye, Harry, Taylor, Gaga, Beyonce, Kim, Adele, przeboje, skandale, kontrowersje, okładki, nagrody, rekordy i wiele innych. Czysta esencja!
Role i problemy społeczne
Państwo zbiórek
Podcast poświęcony osobom, które potrzebują pomocy, ale nie stać ich na leczenie - obnażające problemy polskiej służby zdrowia. Masowo wspierając internetowe zbiórki, pokazaliśmy, że potrafimy się zorganizować i pomóc tam, gdzie państwo zawodzi. Stworzyliśmy państwo w państwie – państwo zbiórek. Ale czy naprawdę możemy zastąpić sprawnie działający system opieki zdrowotnej? Jak to wygląda z perspektywy osób chorych? Mocny, przejmujący materiał.
Tata nie ma siły
Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski, komicy i improwizatorzy teatru Klancyk, prezentują komediowy podcast dla zmęczonych rodziców. W serii rozmów na tematy około rodzicielskie dzielą się z zaproszonymi gośćmi radością i frustracjami, dumą i wstydem, sukcesami i porażkami, które nieodłącznie towarzyszą wychowywaniu dzieci. Dla wszystkich tych, którzy mierzą się z wielkim i niełatwym wyzwaniem.
Filmy, kino, fascynacja nieprzeciętnymi ludźmi i miejscami
Czarna seria Renaty z Worka kości
Renata z Worka Kości od dawna snuje opowieści o mordercach, których zbrodnie przeszły do historii kryminalistyki - mroczne nekrohistorie o pogrzebach, zwłokach i o tym, co dzieje się z naszym ciałem po śmierci. O śledztwach, głośnych procesach, karach - wszystko zgodnie z nauką, z dala od zabobonu. W "Czarnej Serii" Audioteki przytacza mroczne historie o tym, co w ludziach najdziwniejsze, niewytłumaczalne i często przerażające. Jak wyglądały historie pożeraczy serc, kolekcjonerów zwłok i makabryczne love story? Czy publiczne egzekucje na pewno spełniały odstraszającą funkcję? Jak daleko może posunąć się rodzic w trosce o dobro dorosłego dziecka? I kto palił mumiami egipskimi w kominku? Niedługo swoją premierę będzie miał sezon 2.!
Kryminalna Europa
Artur Górski, dziennikarz, korespondent wojenny oraz pisarz, twórca reportaży ("Masa o polskiej mafii"), powieści sensacyjnych i kryminalnych, a także superprodukcji "Dorwać gangstera", którą już tu kiedyś chwaliłem, przedstawia swój świetny podcast o innym niż turystyczne obliczu Europy. Tu opowieści o atrakcjach miast przeplatają się z dramatycznymi relacjami z ich kryminalnego podziemia - z tego chaosu wyłania się prawdziwy obraz opisywanego miejsca.
Jak się robi kino?
Magda Miśka-Jackowska to dziennikarka, której główną specjalizacją jest muzyka filmowa. Jej podcast nie tylko przywołuje najwspanialsze historie znane z dużego ekranu, ale przede wszystkim głosami fantastycznych gości opowiada, jak tworzy się filmy, kto je robi i dlaczego, odkrywa kulisy przygotowań, pracy na planie zdjęciowym i postprodukcji filmowej. Nie ma tu reżyserów i aktorów, z którymi media rozmawiają najczęściej. Są scenografowie, producenci, kaskaderzy, eksperci, operatorzy, dźwiękowcy i inni - często niesprawiedliwie pomijani.