REKLAMA

BAFTA chce być jak Oscary i ujawnia nowe standardy dotyczące mniejszości

Po burzy, jaka przetoczyła się po ogłoszeniu przez Akademię przyznającą Oscary nowych standardów dotyczących mniejszości, czas na kolejne rewelacje. Podobne zmiany ogłosiła Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wręczająca prestiżowe nagrody BAFTA.

bafta oscary roznorodnosc mniejszosci nowe standardy
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć po rewolucji w zasadach panujących w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, które mają w większym uwzględniać mniejszości (m.in. etniczne, rasowe i seksualne), a szykują się kolejne zmiany — kwestią tzw. różnorodności zajęła się także Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych rozdająca nagrody BAFTA. Na czym będą polegać nowe standardy?

Rozszerzone członkostwo i parytety

Po pierwsze, jak czytamy w nowych zasadach, powiększone zostanie grono członków BAFTA, do którego dołączyć ma aż 1000 osób z dotychczas „niedostatecznie reprezentowanych środowisk”. Dodatkowo, zwiększona zostanie liczba nominacji (z pięciu do sześciu) aktorskich i reżyserskich — tak, by umożliwić większą reprezentatywność, z naciskiem na większy udział kobiet. O miano najlepszego reżysera powalczy 20 osób: ośmiu mężczyzn i osiem kobiet, a także 4 dodatkowe osoby (2 mężczyzn + 2 kobiety) wybrane przez „specjalne jury”.

Do 10 (z dotychczasowych sześciu) zwiększona zostanie też liczba nominacji w kategorii najlepszego filmu brytyjskiego — tak, by nagrody BAFTA w większym stopniu promowały rodzime kino.

Wszystko po to, by wyrównać szanse

Jak twierdzi Krishnendu Majumdar z Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, to nie jest jedynie reakcja na zmiany wprowadzone m.in. przez Akademię rozdającą Oscary i przekonuje, że to długoterminowy projekt zakrojony na szeroką skalę — łącznie wprowadzonych zostanie 120 zmian.

To dopiero pierwsza faza i początek zmian. One wszystkie są ze sobą powiązane. Kluczowym celem, jaki nam przyświeca, jest wyrównanie szans

— podkreśla Majumdar.

Z pełną listą zaproponowanych przez BAFTA zmian można zapoznać się TUTAJ.

*Zdjęcie główne: Hraybould /Wikipedia

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA