REKLAMA

Beletrystyka do czytnika: Droga

„Droga” Cormaca McCarthy’ego to jedna z najbardziej realistycznych literackich postapokaliptycznych wizji.

Beletrystyka do czytnika: Droga
REKLAMA
REKLAMA

Od zawsze książki amerykańskiego pisarza cechowały się ogromnym realizmem, ale wiarygodne przedstawienie postapokalipsy jest karkołomnie trudnym zadaniem. Jednak tak wybitny literat jak McCarthy doskonale sobie z nim poradził. Nie mamy więc siłą rzeczy do czynienia z pustą wydmuszką pełną akcji. Autor skupił się bowiem na prozaicznych zajęciach towarzyszących bohaterom i relacji między nimi.

Postaciami, jakie poznajemy na kartach „Drogi”, są ojciec i syn. Co charakterystyczne dla prozy McCarthy’ego, przez całą lekturę nie odkrywamy imion bohaterów. Niewiarygodne, jak literat przekonująco ukazuje ich wzajemną relację i szereg zwyczajnych sytuacji. Przykładowo, przeszukiwanie opuszczonego domu w poszukiwaniu jakiegokolwiek jedzenia, gdzie liczy się nawet znalezienie kilku ziarenek.

Na autentyzm dzieła wpływają bardzo oszczędne dialogi. Swoją drogą, pisarz nie stosuje dla nich tradycyjnej formy zapisu. Mimo to miejscami książkę ubarwia poetycki styl z pomysłowymi alegoriami, pokazującymi ogromny kunszt pisarski. „Drogę” cechuje przy tym ponura, melancholijna atmosfera i swego rodzaju zawieszenie, w jakim znajdują się bohaterowie.

REKLAMA

Niezłomny tato wraz z nieskalanym synem są w niemal ciągłej drodze – próbują przetrwać i szukają lepszego miejsca. Wszystko wydaje się stracone i pozbawione sensu. Chodzi jednak o niesienie ognia. Tym ogniem jest ogromna miłość ojca i syna, którą McCarthy ukazał w niebywale piękny sposób, tworząc zarazem realistyczną postapokaliptyczną wizję.

Ebooka znajdziecie w atrakcyjnej cenie na Publio.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA