Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale trwał w tym roku od 20 lutego do dziś, tj. niedzieli 1 marca. Poznaliśmy właśnie zwycięzców tegorocznej edycji.
Stolica Niemiec przez ostatnich 11 dni stała się także stolicą światowego kina. To właśnie tutaj zaprezentowano najciekawsze filmy artystyczne, które w najbliższych miesiącach trafią do kin na całym świecie.
W tym roku, będącym zresztą 70. rocznicą rozpoczęcia festiwalu, impreza odbyła się pod nowym przywództwem.
Rolę dyrektorów festiwalu po raz pierwszy pełnili bowiem Carlo Chatrian i Mariette Rissebeek, którzy zastąpili na tym stanowisku wieloletniego dyrektora artystycznego, Dietera Kosslicka.
Festiwal Berlinale cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i krytyków, którzy zjeżdżają do Berlina z całego świata.
Podczas trwania imprezy prezentowanych jest ponad 200 premierowych filmów w wielu różnych sekcjach. W jednej z nich – Pokazy Specjalne, wyświetlano najnowszy film Angieszki Holland „Szarlatan”.
Najważniejszą częścią imprezy jest jednak Konkurs Główny. W tym roku, Jury w składzie: Jeremy Irons, Bérénice Bejo, Bettina Brokemper, Annemarie Jacir, Kenneth Lonergan, Luca Marinelli, Kleber Mendonça Filho musiało wybrać zwycięzców spośród 18 premierowych tytułów.
Wreszcie wiemy, kto wygrał tegoroczną edycję.
Berlinale 2020 – wyniki
Złoty Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu
„Sheytan vojud nadarad” (reż. Mohammad Rasoulof)
Nagroda Grand Jury Prize
„Never, Rarely, Sometimes, Always” (reż. Eliza Hittman)
Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Specjalna
„Effacer l'historique” ( reż. Benoît Delépine, Gustave Kervern)
Srebrny Niedźwiedź za Najlepszą Reżyserię
Hong Sang-soo („Do-mang-chan yeo-ja”)
Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy Scenariusz
Fabio Roberto D'Innocenzo, Damiano D'Innocenzo („Favolacce”)
Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Aktora
Elio Germano („Volevo nascondermi”)
Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszej Aktorki
Paula Beer („Undine”)
Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy Wkład Artystyczny
Jürgen Jürges (zdjęcia do „DAU. Natasha”)
Warto podkreślić też, że Nagroda Specjalna z okazji 70-lecia Berlinale zastąpiła nagrodę imienia Alfreda Bauera, przyznawaną niemal od początku imprezy. Ma to związek z odkryciem dowodów na temat tego, że pierwszy dyrektor festiwalu, którego imieniem nazwano jedną z nagród specjalnych, okazał się być poplecznikiem Nazistów podczas II Wojny Światowej i wysokiej rangi oficerem III Rzeszy. W związku z nowymi, nieznanymi dotąd informacjami, odkrytymi przez przedstawicieli niemieckiej prasy na kilka dni przed początkiem imprezy, dyrekcja festiwalu szybko postanowiła wycofać nagrodę z obiegu.