REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy

Nie możesz się doczekać nowego sezonu „The Crown”? Koniecznie zobacz ten dokument

Na tydzień przed debiutem 4. sezonu „The Crown” na Netfliksie, warto odświeżyć sobie informacje o koneksjach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Z pomocą przychodzi National Geographic, na którym już dziś wieczorem premierowo zobaczymy dokument „Być królową”.

08.11.2020
17:00
National Geographic Byc krolowa dokument elzbieta II
REKLAMA
REKLAMA

Nie od dziś wiadomo, że życie księżniczek i królewien wydaje się usłane różami jedynie w bajkach. Biografia Diany Spencer zakończona tragiczną śmiercią księżnej Walii w 1997 roku raz na zawsze rozprawiła się z mitem o idealnym życiu w pałacowych komnatach. Niedawne kontrowersje wokół księcia Harry'ego i jego żony Meghan Markle, którzy w pewnym sensie odcięli się od królewskiej spuścizny i postanowili pójść własną drogą, tylko to potwierdzają.

Od rodzinnych dramatów, wewnętrznych rozterek i politycznych rozgrywek nie była wolna również Elżbieta II. Choć dziś jej rola w brytyjskiej polityce ma znaczenie raczej reprezentacyjne niż merytoryczne, nie zmienia to faktu, że angielska królowa jest najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii i jednocześnie najdłużej rządzącą żyjącą głową państwa na świecie.

70 lat panowania nad Zjednoczonym Królestwem i nie tylko

Rządy Elżbiety II z rodu Windsorów trwają nieprzerwanie 67 lat, odkąd 27-letnia Elizabeth Alexandra Mary została koronowana na królową Wielkiej Brytanii 2 czerwca 1953 roku. Choć zwykło się ją nazywać królową angielską, to określenie to nie oddaje w pełni zasięgu jej władzy. Oprócz władania Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandią Północną, pod panowaniem Elżbiety znajduje się aż 15 innych państw — m.in. Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia i Papua-Nowej Gwinei. W pewnym momencie, krajów, które podlegały Elżbiecie II było ponad 30.

Nic dziwnego, że długowieczna królowa, która zdążyła przeżyć wielu możnych tego świata i na stałe wpisała się w historię Europy, stanowi inspirację także dla kultury, również tej popularnej: gdyby tak nie było, to jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Londynu nie byłyby gadżety z wizerunkiem Elżbiety II, a serial Netfliksa „The Crown” nie cieszyłby się tak dużą sławą. W samą monarchinię wcielało się już kilkanaście aktorek — we wspomnianym serialu były to Claire Foy i Olivia Colman, a w głośnym filmie „Królowa” tytułową rolę zagrała nagrodzona Oscarem Helen Mirren.

Zanim jednak zagłębimy się w 4. sezon „The Crown” (to już za tydzień — 15 listopada na Netfliksie), warto poświęcić niecałą godzinę na nowy dokument, który odsłania kulisy życia Elżbiety II — i to bez zbędnej fabularyzacji faktów. Już dziś na antenie National Geographic zadebiutuje film „Być królową”.

„Być królową” to film nie tylko dla fanów „The Crown” Netfliksa

Twórcą dokumentu jest Tom Jennings, reżyser takich filmów jak „Księżna Diana. Własnymi słowami” oraz „Apollo: droga na Księżyc”. Trwający nieco ponad 40 minut dokument jest intymnym portretem Elżbiety II, naszkicowanym na tle najważniejszych, często dramatycznych, wydarzeń z dziejów angielskiej rodziny królewskiej.

„Być królową” skupia się przede wszystkim na wymiarze rodzinnym, pokazując wyjątkową więź Elżbiety z jej ojcem, królem Jerzym VI, a także skomplikowaną relację z młodszą siostrą, Małgorzatą. Twórcy zaglądają również za kulisy trudnego małżeństwa monarchini z księciem Filipem, który siłą rzeczy pozostawał przez większość życia w cieniu małżonki.

Dzięki nieupowszechnionym wcześniej materiałom, za sprawą dokumentu możemy przyjrzeć się wydarzeniom, które wstrząsnęły dynastią i znacząco wpłynęły na wizerunek Elżbiety II. Twórcy zaglądają nie tylko za wrota Pałacu Buckingham (gdzie spotkamy m.in. uwielbiane przez królową czworonogi rasy corgi), ale i sięgają do relacji świadków towarzyszących rodzinie królewskiej na różnych etapach jej historii.

W filmie pojawia się m.in. wątek małżeństwa księcia Karola z Dianą Spencer i tragicznej śmierci księżnej Walii, a także reakcji Elżbiety II  na katastrofę w Aberfan w 1966 roku (będącą głównym wątkiem 3. sezonu „The Crown”). W dokumencie zostały zawarte relacje różnych świadków i komentatorów — m.in. Michaela Manna (byłego kapelana królowej), Hugo Vickersa i Tima Healda (biografów zajmujących się rodziną królewską), a także lady Pameli Hicks (kuzynki księcia Filipa), Larry'ego Adlera (przyjaciela księcia).

Film „Być królową” będzie można obejrzeć już dziś (8 listopada) o godz. 21:00 w National Geographic.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: mediapl-ngc.natgeotv.com

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA