REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Hasan Minhaj był zbyt kontrowersyjny dla Arabii Saudyjskiej. Netflix skasował jeden z odcinków programu

Netflix może jest międzynarodowym gigantem, ale musi dostosowywać się do wymagań poszczególnych krajów. Po skardze ze strony władz Arabii Saudyjskiej gigant VOD usunął odcinek programu satyrycznego krytykującego kraj i jego księcia.

02.01.2019
13:27
Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj
REKLAMA
REKLAMA

Okazuje się, że nawet Netflix nie uniknie dostosowywania się do krajowych wymogów. Saudyjska Komisja ds. komunikacji i technologii informacyjnych niedawno orzekła, że odcinek popularnego programu satyrycznego „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” jest niezgodny z ichniejszym prawem. Ma on naruszać jeden z artykułów prawa przeciwko cyberprzestępstwom, którego złamanie jest zagrożone karą do 5 lat więzienia i grzywną do 3 mln riali saudyjskich (ok. 3 mln złotych). Głównym tematem tego epizodu jest Arabia Saudyjska, jej książę Muhammad ibn Salman oraz domniemany związek księcia z głośnym morderstwem dziennikarza Washington Post, Jamala Khashoggiego.

W związku z powyższym Netflix otrzymał żądanie od rzeczonej komisji odnośnie do usunięcia odcinka „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” zatytułowanego „Arabia Saudyjska”. Internetowy gigant VoD postanowił się do skargi zastosować, komentując decyzję w następujący sposób:

Bardzo wspieramy wolność artystyczną na świecie. Usunęliśmy ten odcinek w Arabii Saudyjskiej dopiero po otrzymaniu prawnie uzasadnionego żądania, stosując się do wymogów lokalnego prawa.

Chociaż rzeczony odcinek został usunięty z platformy w Arabii Saudyjskiej, to internauci wciąż mogą go tam zobaczyć m.in. na oficjalnym kanale programu na YouTubie. Jednocześnie warto podkreślić, że epizod jest wciąż dostępny we wszystkich innych krajach, w których operuje Netflix.

REKLAMA

Powyższe doniesienia wzbudzają jednak wiele kontrowersji, chociażby odnośnie do wolności słowa i twórczości artystycznej. Ponownie rozgrzewają również tematykę związaną z kontrowersyjnym morderstwem Khashoggiego. Na ten moment można jednak stwierdzić, że działania saudyjskich władz, zamiast stłumić kontrowersje, zadziałały wręcz przeciwnie, podsycając zainteresowanie produkcją. A sam program „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” paradoksalnie zyskał poprzez nieoczekiwany rozgłos.

„Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” obejrzycie już teraz na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA