Tym razem bez retuszu i z bogactwem kolorów. Mamy plakat tegorocznego festiwalu w Cannes
Już za niecały miesiąc w Cannes rozpocznie się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Z tej okazji kapituła udostępniła oficjalny plakat wydarzenia. Tym razem udało się uniknąć cyfrowej wpadki z zeszłego roku.
Wiosną 2017 r. filmowy świat odczuł poważny niesmak. Powodem był poster promujący poprzednią edycję festiwalu w Cannes. Na materiale umieszczono pochodzące z 1959 r. zdjęcie tańczącej aktorki Claudii Cardinale. Problem w tym, że plakatowa wersja nieco różniła się od oryginału; postać Cardinale cyfrowo odchudzono, co wywołało falę krytyki. Tym razem nie zdecydowano się już na tego typu zabiegi.
Organizatorzy zaprezentowali plakat tegorocznego festiwalu w Cannes.
Materiał od razu uderza bogactwem kolorów. Wykorzystano w nim fotografię ze sceną pocałunku Anny Kariny i Jean-Paula Belmondo, pochodzącą z filmu Szalony Piotruś w reżyserii Jean-Luca Godarda. Autorem fotografii jest Georges Pierre, pracujący z takimi filmowcami, jak Andrzej Wajda czy Louis Malle. Z kolei plakat zaprojektował Philippe Savoir.
Lista filmów biorąca udział w konkursie głównym ma zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Wiadomo, że w rywalizacji nie wezmą udziału produkcje Netfliksa. Thierry Fremaux, dyrektor artystyczny festiwalu, poinformował o wykluczeniu produkowanych przez platformę filmów. Powodem tego są niespełnione wymogi dystrybucji we francuskich kinach. Mimo to w zeszłym roku o Złotą Palmę rywalizowała Okja oraz Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane).
W związku z tym Ted Sarandos, szef Netlifksa, zapowiedział wycofanie serwisu z udziału w tegorocznym festiwalu. W rozmowie z Variety przyznał, że lepiej będzie, jeśli przedstawiciele platformy nie pojawią się na tegorocznej edycji. Warto dodać, że w Cannes swoją premierę miały mieć Roma Alfonso Cuarona, Norway Paula Greengrassa, Hold the Dark Jeremy’ego Saulniera oraz dwa tytuły związane z Orsonem Wellesem – poświęcony mu dokument They’ll Love Me When I’m Dead oraz The Other Side of the Wind, czyli ostatnie dzieło filmowca, dokończone już po jego śmierci. Na festiwalu odbędzie się za to premierowy pokaz filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie.
O przyznaniu Złotej Palmy zdecyduje jury pod przewodnictwem Cate Blanchett.
Aktorka jest dopiero 12. kobietą w historii, która będzie pełnić tę funkcję. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2014 r., gdy ów zaszczyt przypadł Jane Campion. Z kolei w zeszłym roku na czele jury stał Pedro Almodovar.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes uchodzi za najważniejsze tego typu wydarzenie na świecie. Odbywa się corocznie od 1946 r., z wyjątkiem lat 1948 i 1950. Natomiast w 1968 r. wydarzenia polityczne we Francji uniemożliwiły dokończenie imprezy, przez żaden film nie otrzymał Złotej Palmy. Do tej pory najwyższe wyróżnienie zdobyły dwa polskie filmy – Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy i Pianista Romana Polańskiego.